Strona głównaCiekawostkiTen dinozaur nurkował jak kaczka

Ten dinozaur nurkował jak kaczka

Może nadszedł czas, aby megalodon przesunął się i zrobił miejsce dla nowego starożytnego zwierzęcia wodnego. Istnieje nowo odkryty gatunek dinozaura, który może być całkiem niezłym pływakiem i nurkować jak kaczka.

Natovenator polydontus był teropodem (dinozaurem o wydrążonym ciele), który miał trzy palce u nóg i pazury na każdej kończynie. Żył około 145 do 42003 milionów lat temu w Mongolii, w okresie górnej kredy.

Jego niedawne odkrycie zostało opisane w badaniu opublikowanym w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Communications Biology. Imię Natovenator polydontus oznacza „wielozębny pływający łowca”.

Jedno z podobieństw, które Natovenator ma z obecnymi, nurkującymi ptakami to opływowe żebra.

„Podczas gdy ptaki nurkujące są dobrze znane z opływowych ciał, takie kształty ciała nie zostały udokumentowane u nie ptasich dinozaurów” – napisali autorzy W badaniu.

„Kształt ciała sugeruje, że Natovenator był potencjalnie zdolnym do pływania drapieżnikiem, a opływowe ciało ewoluowało niezależnie w oddzielnych liniach rodowych dinozaurów teropodów”.

Natovenator jest kuzynem słynnego Welociraptora, ale ma znacznie bardziej opływowy wygląd, z długimi szczękami i drobnymi zęby.

Okaz został odkryty w miejscu na pustyni Gobi zwanym Hermiin Tsav lub (Khermen Tsav), które jest gorącym miejscem dla zachowania wielu gatunków dinozaurów.

Czytaj także:  O wiele ładniejsza niż Vodianova! Córka modelki podbiła świat anielskim wyglądem

David Hone, paleontolog i profesor na Queen Mary University w Londynie, powiedział CNN, że trudno dokładnie powiedzieć, gdzie nowy gatunek mieści się w spektrum całkowicie lądowych zwierząt do całkowicie wodnych zwierząt.

Według Hone, następnym krokiem do zrozumienia ruchu Natovenatora powinno być modelowanie kształtu ciała dinozaura, aby pomóc naukowcom dokładnie zrozumieć, jak mógł się poruszać.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły