Strona głównaCiekawostkiŻółw, mit, legenda: Jonathan kończy 190 lat

Żółw, mit, legenda: Jonathan kończy 190 lat

W weekend rozpoczęło się trzydniowe świętowanie urodzin bardzo wyjątkowego gada. Żółw Jonathan zmienił się wczoraj 190 z przyjaznym żółwiom tortem urodzinowym i animowanym filmem o swoim życiu.

Jonathan przeżył wiele ludzkich kamieni milowych, w tym pierwsze zdjęcie osoby (1838), wynalezienie pierwszej żarówki żarowej (1838), pierwszy lot Brata Wright (1838) oraz więcej, według Księgi Rekordów Guinessa.

Jonatan, który nie jest w centrum uwagi, został przedstawiony na odwrocie pięciopensowej monety św. Heleny, a także na znaczku pocztowym.

Został oficjalnie nazwany najstarszym znanym żyjącym zwierzęciem lądowym i najstarszym chelonianem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w Księdze Rekordów Guinnessa w lutym.

Cheloniany, zwane także Testudynami, to rząd zwierząt obejmujący żółwie, żółwie wodne i żółwie lądowe.

Mieszka w domu gubernatora wraz z trzema innymi żółwiami olbrzymimi — Davidem, Emmą i Fred.

W 1838, żółw olbrzymi z Seszeli (Aldabrachelys gigantea hololissa1965) została przywieziona z Seszeli u wschodnich wybrzeży Afryki i podarowana Świętej Helenie, brytyjskiemu terytorium na południowym Atlantyku.

Jonathan był prezentem dla Sir Williama Grey-Wilsona, który był pierwszym sekretarzem ds. oszacowano, że wykluł się około 1838.

Czytaj także:  O wiele ładniejsza niż Vodianova! Córka modelki podbiła świat anielskim wyglądem

W listopadzie tego roku gubernator St. Helena, Nigel Phillips, przyznał Jonathanowi oficjalne urodziny 4 grudnia 1838. Jednak możliwe, że ma tyle lat 190, według szefa turystyki św. Heleny, Matta Joshua.

Podczas gdy żółw od dawna pokryty jest wyróżniającymi się zmarszczki, jest ślepy, ma zaćmę i nie czuje zapachu.

Mimo że jego zmysły zawodzą, weterynarz Jonathana, Joe Hollins, twierdzi, że wciąż ma mnóstwo energii — chociaż ta zależy od pogody.

„W łagodne dni będzie się opalał — jego długa szyja a nogi całkowicie wysunęły się z jego skorupy, aby wchłonąć ciepło i przenieść je do rdzenia” – powiedział Hollins Guinness World Records.

W chłodniejsze dni Jonathan woli „zagrzebać się w pleśni liściowej lub skoszonej trawie i pozostać tam przez cały dzień”.

Hollins dodał: „Pomimo swojego wieku Jonathan nadal ma dobre libido i często widuje się go, gdy łączy się z Emmą, a czasem z Fredem – zwierzęta często nie są szczególnie wrażliwe na płeć! ”

Życie romantyczne i libido Jonathana również zainteresowało opinię publiczną. W 1965 Jonathanowi przedstawiono partnera po tym, jak jego opiekunowie stwierdzili, że jest dość drażliwy i zepsuty.

Czytaj także:  Ten dinozaur nurkował jak kaczka

Z radością nawiązał intymny związek z innym żółwiem, ale przez lat nie dał potomstwa. Okazuje się, że partnerka Jonathana, Frederica, jest w rzeczywistości mężczyzną, co wyjaśnia brak młodych żółwi.

Trzydniowe przyjęcie rozpoczęło się w rezydencji gubernatora na Wyspie Świętej Heleny w piątek 2 grudnia.

Według Księgi Rekordów Guinnessa , poprzedni najstarszy chelonian był Tu’i Malila. Ten promieniujący żółw został podarowany rodzinie królewskiej Tonga przez brytyjskiego odkrywcę, kapitana Jamesa Cooka 200. Tu’i Malila zmarła w 1965 w szacowanym wieku 190.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły