Strona głównaInformacje6 powodów, dla których kobiety żyją dłużej niż mężczyźni

6 powodów, dla których kobiety żyją dłużej niż mężczyźni

Spośród wielu dotychczasowych badań, niektóre poświęcone są zrozumieniu i wykreśleniu średniej długości życia ludzi na podstawie płci. I każde z nich stwierdziło, że kobiety żyją średnio 5 lat dłużej niż mężczyźni.

- Advertisement -

- Advertisement -

Naukowcy postulowali, że poza zwykłą genetyką, kilka przyczyn takich jak psychologia, warunki zdrowotne i hormony są przyczyną tej różnicy w oczekiwanej długości życia. Poniżej wymieniliśmy je wszystkie.

1. Kobiety mają niższe ryzyko związane ze stylem życia i zawodem

- Advertisement -

Badania wskazują, że mężczyźni są bardziej skłonni do picia alkoholu i palenia niż kobiety. Może to prowadzić do różnych innych zaburzeń, które wpływają na ich życie.

Tradycyjnie więcej mężczyzn zajmuje się zawodami, które często wiążą się z ryzykiem życiowym, takimi jak praca w kopalniach, prace budowlane, zadania związane z podnoszeniem ciężarów i długodystansową jazdą, co przyczyniło się do skrócenia ich długości życia.

2. Kobiety mają lepszy styl życia i niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Palenie i alkohol zwiększają ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Śmiertelność mężczyzn wzrasta o 40% wraz ze zwiększonymi szansami na miażdżycę z powodu palenia. Zwiększa to również ryzyko udaru mózgu.


Badania pokazują również, że kobiety mają lepsze możliwości radzenia sobie ze stresem w porównaniu do mężczyzn, co jest kolejnym powodem zmniejszonego ryzyka u kobiet. Kobiety zmagają się z tymi problemami w wieku od 70 do 80 lat, podczas gdy mężczyźni stają się ich ofiarami w wieku od 50 do 60 lat.

3. Kobiety mają 2 kopie każdego genu

Chromosomy występują w parach i podczas gdy kobiety mają 2 chromosomy X, mężczyźni mają chromosomy X i Y. Daje to kobietom przewagę. Posiadanie 2 chromosomów X oznacza, że ​​kobiety mają 2 kopie każdego genu, a wraz z wiekiem komórek, jeśli jeden z genów ulegnie uszkodzeniu, drugi może działać jako zapasowy.Brak innego chromosomu X u mężczyzn niweczy szansę na uzyskanie kopii zapasowej, co prowadzi do ciągłego starzenia się komórek i czyni je bardziej podatnymi na choroby.

4. Kobiety mają estrogen, który ma działanie ochronne

Estrogen jest żeńskim hormonem, który reguluje różne czynności organizmu. Działa również jako przeciwutleniacz i usuwa metaboliczne produkty uboczne zwane wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki i przyspieszają starzenie się komórek.

Eksperymenty przeprowadzone na zwierzętach pokazują, że samice pozbawione estrogenu wracają wolniej do zdrowia, gdy zachorują, ponieważ wpływa to na proces naprawy komórek.

Estrogen eliminuje również zły cholesterol i odgrywa ważną rolę w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Ostatnie badania pokazują, że estrogen może odgrywać istotną rolę w funkcjonowaniu wątroby, która odpowiada za trawienie cholesterolu. Właściwości ochronne nerwów estrogenu opóźniają również początek choroby Alzheimera u kobiet.

5. Kobiety mają niskie ryzyko toksyczności testosteronu

Testosteron jest hormonem występującym zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Odpowiada za zdrowie psychiczne i fizyczne mężczyzn, uwzględniając masę mięśniową i kostną oraz wpływa na ich popęd płciowy.

Jest obecny w bardzo minimalnych ilościach u kobiet. W późnych latach dwudziestych mężczyźni przechodzą proces zwany „burzą testosteronową”, który może prowadzić do agresywnych zachowań i działań. Podczas tej fazy mają skłonność do zwiększonego ryzyka, przez co stają się ofiarami wypadków, depresji lub samobójstw.

Tego rodzaju zgony związane z zachowaniem przeważają u mężczyzn nawet w starszym wieku. Badania pokazują, że może to podwoić ryzyko śmierci w wypadku lub czterokrotnie zwiększyć ryzyko odebrania sobie życia.

Naukowcy określają tę śmiertelność związaną z hormonami jako „toksyczność testosteronu”, która podnosi poziom złego cholesterolu i obniża poziom dobrego cholesterolu. To sprawia, że ​​mężczyźni są bardziej podatni na choroby serca i udar.

6. Kobiety mogą mieć przewagę ewolucyjną

Niektóre badania potwierdzają teorię ewolucji Darwina – „przetrwanie najlepiej przystosowanych”, aby udowodnić, że natura sprzyja długowieczności kobiet. Ponieważ wychowanie młodego wymaga ciągłego inwestowania energii, przyroda wspiera długą żywotność samic wszystkich gatunków. Badania pokazują, że nie tylko u ludzi, samice kaszalotów żyją średnio dłużej o 30 lat.

Powiedziawszy to, każdy z nas ma możliwość dokonywania wyborów dotyczących stylu życia, które są zdrowsze i cieszą nas. Niezależnie od płci prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia, który obejmuje zrównoważoną dietę, regularne ćwiczenia, rezygnację z alkoholu lub palenie tytoniu może wydłużyć Twoje życie!Uwaga! Nie mieszaj tych produktów gospodarstwa domowego, one mogą cię zabić

Mieszanie różnych składników gospodarstwa domowego może być dość niebezpieczne. Niestety niewielu wie, że niektóre kombinacje uwalniają toksyczne gazy, co czyni je prawdziwym zagrożeniem dla...

Co Twój miesiąc urodzenia mówi o Tobie?

Wszyscy wiemy, że znaki zodiaku mogą wiele powiedzieć o osobowościach i cechach ludzi. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że miesiąc urodzenia jest również ważny...

Jedząc ten produkt możesz mieć robaki w mózgu

Niepokojąca historia, która rozprzestrzeniła się w internecie została niedawno opublikowana na stronie CNN. Po przetestowaniu różnych metod leczenia przewlekłego bólu głowy, z których wszystkie nie...

Jest coś gorszego dla twojej wątroby niż alkohol. Zgadnij co!

Wszyscy wiemy, że alkohol uszkadza wątrobę, a także ten fakt, że wszystko, co spożywamy przechodzi przez wątrobę. Alkohol przeciąża ten niezwykle ważny narząd. Wielu ludzi...