Biedronka azjatycka ponownie atakuje. To prawdziwa inwazja!

Biedronka azjatyckaHarmonia axyridis) to tak naprawdę nie biedronka, a chrząszcze, które zostały sztucznie wprowadzone w Europie na początku XX wieku jako środek zwalczania szkodników.

Podczas. gdy kolorowe owady były bardzo skuteczne w uboju populacji mszyc, były one niezdatne do przetrwania zimniejszych temperatur i szybko zaczęły szukać schronienia w ciepłych pomieszczeniach w naszym domu.

W połowie lat osiemdziesiątych populacja azjatyckich biedronek wzrosła do takiego rozmiaru, że wiele wiejskich i podmiejskich społeczności zaczęło doświadczać poważnych i potencjalnie groźnych inwazji na domy.

Jak wygląda biedronka azjatycka?

Dorosłe azjatyckie chrząszcze są owalne, wypukłe i mają około 6 mm długości. Ich ubarwienie jest różne od brązowego poprzez pomarańczowe do czerwonego. Często mają kilka czarnych plam na osłonach skrzydeł, chociaż u niektórych chrząszczy plamy mogą być niewyraźne lub zupełnie nieobecne. Osobniki z wieloma plamkami są zazwyczaj samicami, a te z niewielką liczbą plamek lub bez to samce. Z boku głowy mają białe plamy.

Jajka są żółte, owalne i zazwyczaj układane są w kiście na spodniej stronie liści. Niedojrzałe (larwy) są często pomarańczowe i czarne i mają kształt przypominający małe aligatory. Larwy kończą swój rozwój na roślinach, gdzie ich podstawowym pożywieniem są mszyce. Kokon pozostaje przyczepiony do roślinności za pomocą swojej spleśniałej skóry, ale czasami można się przyczepić do zewnętrznych ścian budynków. Średni czas od jajka do dorosłego owada wynosi około jednego miesiąca. Chrząszcze mogą żyć do trzech lat.

Obecnie wydaje się, że azjatyckie chrząszcze mają niewielu naturalnych wrogów.

Dlaczego próbują dostać się do naszych domów?

Gdy zbliża się jesień, dorosłe chrząszcze opuszczają swoje letnie żerowiska na podwórkach, polach i lasach, aby zapewnić sobie miejsce do spędzenia zimy. Niestety domy i budynki są jedną z takich lokalizacji. Roje chrząszczy zwykle próbują się dostać do budynków we wrześniu, może to jednak trwać do listopada w zależności od warunków lokalnych i pogodowych.

Badania wykazały, że chrząszcze azjatyckie są przyciągane do oświetlonych powierzchni. Mają skłonność do gromadzenia się na słonecznych, południowo-zachodnich ścianach budynków oświetlonych popołudniowym słońcem. Domy lub budynki ocienione od popołudniowego słońca rzadziej przyciągają chrząszcze. Kolor domu lub rodzaj konstrukcji (beton, cegła, drewno / siding winylowy) ma mniejszy wpływ na atrakcyjność niż kontrast powierzchni.

Kontrastujące jasne i ciemne kolory przyciągają chrząszcze – ciemne okiennice na jasnym tle, jasne rolety na ciemnym tle, okna obramowane jasnymi wykończeniami, rynny i rury spustowe to najlepsze miejsca dla nich. Mieszkania w pobliżu lasu lub pól są szczególnie skłonne do inwazji tego owada, chociaż te w innych lokalizacjach również mogą być zagrożone.

Gdy chrząszcze siadają na budynkach, szukają szczelin i miejsc przez, które mogą dostać się do środka w celu spędzenia zimy. Typowe lokalizacje to pęknięcia wokół okien, a także stropy. Struktury z wieloma pęknięciami i otworami są najbardziej narażone na inwazje.

W miarę jak temperatura się podwyższa wczesną wiosną, chrząszcze znów stają się aktywne. Zwykle dzieje się to najpierw na bardziej słonecznej, południowo-zachodniej stronie budynku. Gdy budzący się chrząszcze próbują wyjść na zewnątrz, ponieważ chrząszcze są przyciągane do światła, często są widziane wokół okien i opraw oświetleniowych.

Wpływ na ludzi i nasze życie

Biedronka azjatycka zazwyczaj nie rani ludzi, jest jedynie uciążliwa. W przeciwieństwie do niektórych szkodników domowych (np. pcheł i karaluchów) nie rozmnażają się w pomieszczeniach zamkniętych – te, które zauważymy późną jesienią i wczesną wiosną są tymi samymi osobami, które weszły do ​​naszego domu. Nie atakują drewna, żywności ani odzieży.

Poza tym, że są uciążliwe chrząszcze wydzielają nieprzyjemny zapach i mogą plamić powierzchnie żółtawymi wydzielinami po zgnieceniu (lotne związki stosowane w obronie przed ptakami i innymi drapieżnikami).

Co zrobić, gdy ugryzie nas biedronka azjatycka?

Chociaż chrząszcze azjatyckie nie przenoszą chorób, ostatnie badania sugerują, że inwazje mogą powodować alergie u niektórych osób, od podrażnienia oczu po astmę.

Ludzie powinni unikać dotykania oczu po kontakcie z chrząszczami i powinni skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewają, że odczuwają reakcję alergiczną. Kiedy jesienią pojawia się duża liczba chrząszczy, często lądują na naszym ubraniu i czasami gryzą lub „szczypią” nas w kontakcie ze skórą, rzadko jest poważne.

Jeśli wystąpią alergie, należy je leczyć w taki sam sposób, jak alergię na roztocza, pyłki lub sierść zwierząt domowych. Może to obejmować stosowanie leków przeciwhistaminowych i innych leków przeciwalergicznych.

Biedronka azjatycka, a polska różnice

Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić azjatycką biedronkę od pożytecznych biedronek, częściowo dlatego, że kolor azjatyckich gatunków może być różny od jasnobrązowego poprzez pomarańczowy do jasnoczerwonego. Ale jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz, że azjatycka biedronka ma białe plamy za głową, a reszta głowy jest czarna w kształcie litery M. Niektóre mają również ciemne czarne plamki, ale na innych plamy są bardzo lekkie lub nie ma ich wcale.

Biedronka azjatycka jak się pozbyć?

Najlepszym sposobem jest zapobieganie dostania się ich do naszego domu. Należy wykonać uszczelnienie wszystkich pęknięć i otworów, przez które mogą się przedostać do środka pomieszczeń. Rozwiązaniem mogą być też moskitiery, a także szczelne zamykanie okien i drzwi

Jeśli już pojawią się w domu użyj odkurzacza, a nie miotły, aby je zebrać. Zamiatanie może wywołać odruch bezpieczeństwa u owada i wypuszczenie substancji, która ma nieprzyjemny zapach. Ponadto włóż nylonową pończochę do węża odkurzacza, aby je wyłapać, zamiast pozwalać na gromadzenie się ich wewnątrz odkurzacza. W ten sposób można szybko je usunąć przy minimalnym narażeniu się na substancję, którą wytwarzają. Po całym zabiegu należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.


ZOBACZ TAKŻE