Czy denerwuje Cię dźwięk żucia? Dowiedz się dlaczego!

Czy zdarzyło Ci się łatwo zirytować nieprzyjemnym dźwiękiem żucia jedzenia? Jeśli nie możesz skoncentrować się na czymś innym, ale tylko na irytującym dźwięku żucia, na pewno wiesz jak okropne to jest.

Dźwięk ten jest w rzeczywistości nasilony w mózgu niektórych ludzi do poziomu, którego nie mogą zignorować.

Podczas żucia, stukania, wbijania lub obcinania paznokci mogą występować inne irytujące dźwięki. Czasami dźwięki te powodują nie tylko irytację, ale także niekontrolowany gniew.

Jeśli jesteś wrażliwy na te dźwięki, będziesz zaskoczony podstawową przyczyną tego stanu.

W takim przypadku doświadczasz określonego zaburzenia neurologicznego, znanego jako mizofonia lub lęk przed dźwiękiem. Ten warunek powoduje intensywne negatywne reakcje na określone dźwięki.

Ten stan nie ma nic wspólnego z uszami. Osoby cierpiące na mizofonię doświadczają różnic strukturalnych w obszarach mózgu odpowiedzialnych za regulację emocji.

Jest on wyzwalany przez centralny układ nerwowy i negatywnie wpływa na bodźce słuchowe.

Tak więc dana osoba odczuwa gniew, panikę lub odrazę i może zareagować na takie zachowanie za pomocą tak zwanej reakcji „walki lub ucieczki” lub ataku lęku. Kiedy więc ktoś doświadcza tych irytujących dźwięków, wszystko to ma związek z mózgiem.

Nie oznacza to jednak, że ludzie cierpiący na mizofonię nienawidzą wszystkich dźwięków, ale tylko niektóre konkretne dźwięki, które wywołują silne negatywne emocje.

Są bardzo dobre wiadomości dla tych, którzy cierpią z powodu mizofonii. Według badań z Northwestern University ludzie cierpiący na tę chorobę są bardziej kreatywni niż większość.

Ta nietypowa uwaga może być powiązana z poziomem kreatywności. Tak więc naturalnie kreatywnym ludziom trudno jest zablokować te denerwujące dźwięki.


ZOBACZ TAKŻE