Groźne Burze w Polsce: IMGW Ostrzega Przed Wichurami i Tornadami

Już dzisiaj wieczorem i w nocy Polskę nawiedzi bardzo silna burza. Niewykluczone są kolejne gradobicia, wichury, ulewy, a nawet trąby powietrzne. Niemal cały kraj został objęty alertami pogodowymi, a w kilku województwach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał najwyższy, trzeci stopień ostrzeżeń. Zobaczmy, gdzie pogoda zapowiada się szczególnie niebezpiecznie.

Przed Burzą: Słoneczny Poranek i Wysokie Temperatury

Zanim nadejdą burze, poranek i pierwsza część dnia będą upływać pod znakiem świecącego słońca i coraz wyższej temperatury. Na zachodzie i południu Polski temperatura może przekroczyć 32°C. Ten spokojny początek dnia kontrastuje z prognozami na późniejsze godziny, kiedy to spodziewane są ekstremalne warunki pogodowe.

Najwyższe Stopnie Alertów IMGW: Potężna Burza Nadciąga

Pod koniec dnia z zachodu i południowego zachodu do Polski zbliży się front burzowy. Wieczorem i w nocy burze będą przemieszczać się przez kolejne regiony, przynosząc ze sobą zagrożenie. Najsilniejsze zjawiska prognozowane są na zachodzie i południu kraju. Burze mogą łączyć się w większe, długotrwałe struktury, szybko przesuwające się na północny wschód.

Regiony Szczególnie Narażone

Najgroźniejsza sytuacja prognozowana jest w województwach opolskim, śląskim, małopolskim, w większości świętokrzyskiego i dolnośląskiego oraz na południu Wielkopolski i ziemi łódzkiej. IMGW wydał tam czerwone alerty, które będą obowiązywać do soboty do godz. 8. Burze mogą tam przynieść ulewne opady deszczu (35-50 mm), porywy wiatru do 120 km/h oraz miejscami grad o średnicy do 6 cm.

Mniej Intensywne, Ale Wciąż Groźne Burze

W zachodniej i środkowej Polsce oraz w większości Podkarpacia obowiązują alerty drugiego stopnia. Tam burze mogą być równie gwałtowne, z gradem o średnicy 4 cm, wichurami do 110 km/h i opadami deszczu 35-50 mm.

Lżejsze Burze na Północy i Wschodzie

Najsłabsze burze, z opadami deszczu rzędu 20-35 mm, porywami wiatru do 85 km/h i lokalnym gradem, przewidywane są od Pomorza Gdańskiego i Warmii po Mazowsze i Lubelszczyznę. Na razie wolna od alertów burzowych pozostaje północno-wschodnia Polska, choć synoptycy z IMGW zaznaczają, że sytuacja może się dynamicznie zmieniać.

Przygotowania i Ostrzeżenia

Ze względu na bardzo dynamiczną sytuację meteorologiczną, alerty mogą zostać zaktualizowane. Mieszkańcy regionów objętych ostrzeżeniami powinni zachować szczególną ostrożność i śledzić komunikaty pogodowe. Zaleca się zabezpieczenie mienia, unikanie przebywania na otwartej przestrzeni oraz przygotowanie na ewentualne przerwy w dostawie prądu.

Zakończenie

Silne burze nad Polską to nie tylko zagrożenie dla mienia, ale i życia ludzkiego. Dlatego tak ważne jest śledzenie prognoz pogody i alertów wydawanych przez IMGW. Odpowiednie przygotowanie i ostrożność mogą pomóc zminimalizować skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zachowajcie czujność i bądźcie bezpieczni!