Strona główna Informacje Lekarze ostrzegają: ten popularny lek niszczy wątrobę

Lekarze ostrzegają: ten popularny lek niszczy wątrobę

Ostra niewydolność wątroby jest szybkim pogorszeniem czynności wątroby, występującym nawet u młodych ludzi lub każdego, kto nie cierpiał wcześniej na chorobę wątroby. Może powodować poważne komplikacje, takie jak wzrost ciśnienia w mózgu i nadmierne krwawienie.

Najczęstszą przyczyną jest przedawkowanie jednego popularnego leku, który może być teraz w twoim domu.

Acetaminofen i ostra niewydolność wątroby

Statystyki pokazują, że acetaminofen jest przyczyną ponad 2600 hospitalizacji, 56 000 wizyt na izbie przyjęć i około 460 zgonów rocznie. Ten składnik jest zawarty w wielu dostępnych bez recepty lekach, takich jak Tylenol, NyQuil, Excedrin i Theraflu.

Nawet w małych dawkach przyjmowanie acetaminofenu przez dłuższy czas może zaszkodzić ciału. Większość zgłoszonych przypadków przedawkowania acetaminofenu miała miejsce, gdy ludzie stosowali jednocześnie kilka leków acetaminofenowych, takich jak jednoczesne przyjmowanie leku na grypę i środka przeciwbólowego.

Ten składnik jest toksyczny dla wątroby. Journal of American Medical Association opublikował badanie, które pokazuje, że nawet jeśli weźmiesz acetaminofen zgodnie z zaleceniami, nadal może on uszkodzić wątrobę.

Uczestnicy otrzymali tylko zalecaną dawkę acetaminofenu. Badanie trwało 2 tygodnie, a wyniki wykazały, że poziomy ważnego enzymu wątrobowego u uczestników z dwóch grup otrzymujących acetaminofen znacznie wzrosły – z 31 do 44%. Sugeruje to, że acetaminofen rzeczywiście uszkadza ich wątrobę.

Ten składnik wyczerpuje organizm przeciwutleniacza glutationu. W przypadku zbyt szybkiego wyczerpania wątroba może być tak obciążona, że ​​może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby.

Pacjenci z zatruciem acetaminofenem otrzymują zastrzyk dożylny lub glutationowy, gdy są leczeni na oddziale ratunkowym, w celu ochrony wątroby.

Straszna prawda

Obecnie acetaminofen jest jednym z najniebezpieczniejszych leków na rynku. Ale bardziej niepokojący jest fakt, że jest obecny w większości gospodarstw domowych.

Jak wyjaśniają naukowcy, przyjmowanie tego leku z alkoholem zwiększa niebezpieczeństwo, takie jak przyjmowanie Tylenolu na kaca lub pigułka na ból głowy przed wypiciem. Ta niebezpieczna kombinacja zwiększa szanse na uszkodzenie nerek o 123%.

Pomiędzy „bezpieczną” a potencjalnie śmiertelną dawką acetaminofenu jest bardzo mały margines. Według PBS News, przyjmowanie acetaminofenu przez kilka dni, nawet o 25 procent powyżej maksymalnej dziennej dawki lub tylko 2 dodatkowe tabletki mogą uszkodzić wątrobę.

Wszyscy wiemy, że leki na receptę i bez recepty zwykle wywołują niebezpieczne skutki uboczne. Niepokojące jest jednak to, że większość gospodarstw domowych zawiera jeden z najniebezpieczniejszych leków na rynku.

Leki zawierające ten niebezpieczny składnik są spożywane przez miliony każdego dnia, ponieważ są przeznaczone do różnych celów, takich jak leczenie bólów głowy, stawów i mięśni, bólu pleców, przeziębienia i grypy itp.

Teraz, gdy wiesz, że przedawkowanie acetaminofenu jest najczęstszą przyczyną ostrej niewydolności wątroby możesz zacząć rozważać bardziej naturalne podejście do leczenia.

zobacz także

Dlaczego powinieneś porzucić szczepionkę przeciw grypie i zrobić to

W miarę zbliżania się sezonu grypowego stajemy się świadkami silnej propagandy, że szczepionki przeciw grypie są dla nas kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia. Ten...

Gdy zjesz 5 orzechów włoskich to wydarzy się po 4 godzinach

Orzechy nazywane są zdrowym pożywieniem ze względu na wysoką zawartość zawartych w nich zdrowych tłuszczów oraz ich liczne korzyści zdrowotne. Produkty te obejmują różne...

Skuteczny sposób niszczenia kamieni żółciowych nawet w ciągu 24 godzin

Kamienie żółciowe są utwardzonymi nagromadzeniami płynów trawiennych, które tworzą się w drogach żółciowych. Objawy kamieni żółciowych są różne i zwykle ludzie nie są świadomi...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Biedronka azjatycka ( Harmonia axyridis) to tak naprawdę nie biedronka, a chrząszcze, które zostały sztucznie wprowadzone w Europie na początku XX wieku jako środek zwalczania szkodników.Podczas....
Niedawno świat zaniepokoiła szokująca wiadomość o fałszywych jajach produkowanych w Chinach. Niestety po tym następuje kolejny niepokojący fakt. Mianowicie światowe media rozpowszechniają wiadomości o...
Jaka jest pierwsza rzecz, jaką robisz po przebudzeniu się rano? Niektórzy idą prosto do toalety, żeby się umyć, inni piją poranną kawę, podczas gdy wielu...
Głównym składnikiem tego niesamowitego soku są buraki, a co najważniejsze udowodniono, że mają silne właściwości przeciwnowotworowe. W połączeniu z kilkoma innymi składnikami, które są...
Obieranie czosnku jest jednym z najbardziej nielubianych zadań kuchennych, ponieważ pozostawia nieprzyjemny zapach na opuszkach naszych palców, przez co tracimy wolny czas próbując go...