List od Prezydenta i tylko 2 gwiazdy: Pogrzeb Janusza Rewińskiego

Ostatnie pożegnanie Janusza Rewińskiego odbyło się 7 czerwca. W samo południe rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe w kościele p.w. Matki Bożej Anielskiej w Radości w Warszawie. Na cmentarzu parafialnym zebrała się rodzina i znajomi, aby oddać hołd znanemu i lubianemu aktorowi oraz satyrykowi, który zmarł po długiej walce z chorobą.

Początek czerwca przyniósł smutne wieści. We wtorek media poinformowały o śmierci Janusza Rewińskiego. Uwielbiany przez kilka pokoleń widzów aktor zmarł w wieku 74 lat. Jego syn, Jonasz Rewiński, wspomniał o wielkiej radości i uśmiechu, które jego tata przynosił ludziom. „Świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło” – napisał.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy świętej, podczas której żałobnicy usłyszeli wzruszające słowa pożegnalne. W ostatniej drodze towarzyszyła Rewińskiemu głównie rodzina i bliscy. Niewielka liczba gwiazd show-biznesu zdecydowała się na uczestnictwo. Obecni byli jedynie Zenon Laskowik oraz spóźniony Tadeusz Drozda.

List od Prezydenta

Podczas mszy odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy, który docenił wsparcie aktora podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku. Rewiński, znany również z angażowania się w politykę, był posłem na Sejm I kadencji.

Duchowny, który osobiście znał zmarłego, wygłosił kazanie pełne wzruszających słów. „To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych. Nie było i nie będzie drugiego takiego Janusza” – powiedział. Jego obecność była nieoceniona, a strata dotknęła wielu.

Aleksander Rewiński, syn Janusza, również zabrał głos. Wspominał ojca jako profesjonalistę dbającego o najdrobniejsze szczegóły swoich postaci. „Tata zawsze pragnął być autentyczny” – wyznał. Opowiedział także o wpływie ojca na swoje wychowanie i karierę muzyczną.

Rewiński senior zawsze doceniał osiągnięcia syna w szkole, obdarowując go prezentami. „Kiedyś dostałem biografię Ireny Kwiatkowskiej i wieczne pióro z dedykacją” – wspominał Aleksander. Rewiński junior zakończył swoją mowę słowami: „Przyszliśmy tu, by go pożegnać, ale ja mówię mu do zobaczenia”.

Msza w Intencji Zmarłego

Na zakończenie uroczystości poinformowano zgromadzonych, że msza w intencji zmarłego odbędzie się dokładnie miesiąc po jego śmierci – 1 lipca o godzinie 7 rano. Trumna z ciałem Janusza Rewińskiego zostanie złożona do grobu na cmentarzu parafialnym.

Uroczystości pożegnalne Janusza Rewińskiego były skromne, ale pełne głębokich uczuć i wspomnień. Aktor, który przez lata dostarczał radości i uśmiechu, został pożegnany przez najbliższych. Jego dziedzictwo i wpływ na polską kulturę pozostaną niezapomniane.