Popularny produkt kosmetyczny zwiększa ryzyko zachorowania na raka o 155%

Ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów raka i różne czynniki ryzyka dla każdego z nich, trudno jest dokładnie określić co może narazić cię na niebezpieczeństwo.

kosmetyki rak

Jednak naukowcy nieustannie próbują odkryć rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy najbardziej podatni na zachorowanie, a nowe badanie zwraca uwagę na jeden popularny produkt kosmetyczny, który wydaje się zwiększać ryzyko wystąpienia określonego rodzaju raka o 155 procent.

W porównaniu z innymi rodzajami nowotworów, takimi jak rak piersi czy okrężnicy, nowotwory ginekologiczne są stosunkowo rzadkie, dotykają około 100 000 kobiet w USA rocznie, jak podaje Yale Medicine.

Jednak wskaźnik zachorowań na raka macicy – najczęstszego raka ginekologicznego wśród kobiet w ostatnio wzrasta. American Cancer Society szacuje, że w 2022 roku wystąpi około 65 950 nowych przypadków raka macicy.

„Rzeczywiście widzimy wzrost diagnozowania raka macicy” – potwierdziła Kristina Butler, MD, onkolog ginekologiczny podczas podcastu Mayo Clinic Q&A. „I mamy wrażenie, że to dlatego, że jest również wzrost niektórych innych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie i otyłość, które są czynnikami ryzyka dla raka macicy.

  • Nowe badanie wskazuje, że jeden produkt kosmetyczny zwiększa ryzyko zachorowania na raka macicy.

Jak wynika z nowego badania, jeden z popularnych produktów do pielęgnacji urody może być częściowo winny niedawnego wzrostu zachorowań na raka macicy.

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS) starali się odkryć wpływ różnych produktów do włosów na ten rodzaj raka, publikując swoje wyniki 17 października w Journal of the National Cancer Institute.

Badanie śledziło prawie 34.000 dorosłych przez prawie 11 lat i znalazło istotny związek między chemicznymi prostownicami do włosów, a rakiem macicy.

Badanie mówi, że badani, którzy używali chemicznego produktu do prostowania włosów więcej niż cztery razy w ciągu 12 miesięcy przed badaniem, byli o 155 procent bardziej narażeni na zdiagnozowanie raka macicy, w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie używali tego rodzaju zabiegu prostowania.