HomeInformacjePrzełom w leczeniu raka:...

Przełom w leczeniu raka: naukowcy znaleźli obiecujące lekarstwo na białaczkę

Lekarstwo na raka jest ostatecznym celem, do którego dąży każdy naukowiec. Naukowcy starają się znaleźć odpowiednie lekarstwo odkąd zaczęliśmy rozumieć czym naprawdę jest rak.

Jednym z głównych celów każdego leczenia przeciwnowotworowego jest zapobieganie wzrostowi komórek rakowych, ale takie leczenie zwykle uszkadza zdrowe komórki.

Jednym idealnym sposobem leczenia byłby ten, który zamienia komórki rakowe w zdrowe, ale to brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe.

Chociaż nie zostało to jeszcze do końca odkryte, na horyzoncie pojawiło się ulepszone leczenie białaczki i innych rodzajów raka.

Rak – ponadczasowy wróg

Niestety w XXI wieku odnotowano szybki wzrost statystyk dotyczących raka. Według National Cancer Institute prawie 590 000 osób umiera z powodu raka, a nowe przypadki  zostają zdiagnozowane każdego dnia.

W normalnie funkcjonującym i zdrowym ciele komórki dzielą się i zastępują te, które umarły.

W przypadku raka komórki zaczynają się nieustannie dzielić i rozprzestrzeniają na otaczające tkanki. Z czasem zaczynają się zachowywać nienormalnie, stare komórki nie umierają, a nowe dzielą się.

Te niepowiązane komórki mogą przekształcić się w guzy nowotworowe. Jednak nie wszystkie nowotwory przejawiają się przez guzy. Jednym z takich przykładów jest rak krwi lub białaczka.

Wśród innych metod leczenia radioterapia i chemioterapia okazały się naprawdę skuteczne. Mogą jednak powodować wiele poważnych skutków ubocznych. Jak wspomniano wcześniej, zapobiegają wzrostowi komórek złośliwych, ale także uszkadzają otaczające zdrowe komórki.

Sprawdź to ➡ ➡  Wszyscy pacjenci z chorobą nowotworową mają zbyt kwaśne pH. Sprawdź swoje pH!

Niemniej jednak może istnieć sposób na przekształcenie komórek rakowych w przeciwciała, które jeszcze bardziej zmniejszą liczbę komórek złośliwych.

W 2015 r. naukowcy z The Scripps Research Institute przeprowadzili przełomowe badanie, które daje nadzieję na leczenie raka.

Obiecujące odkrycie

Zespół naukowy pracował nad niektórymi terapiami zaburzeń komórek i krwi, gdy zauważyli niezwykłe działanie przeciwciał przeciwko komórkom szpiku. Z tego powodu wystawili komórki szpiku kostnego na działanie przeciwciał, mając nadzieję, że wywołają wzrost nowych komórek krwi.

Wyniki były pozytywne, przeciwciała zakończyły swoje zadanie. Odkrycie to poprowadziło badanie w zupełnie nowym kierunku.

Nieoczekiwanie przeciwciała mają niezwykły wpływ na komórki szpiku kostnego. Komórki te dojrzewały w zupełnie nowych formach komórkowych różniących się od tych, których oczekiwano.

Oto pytanie! Czy ta metoda może przekształcić złośliwe komórki w zdrowe komórki?

Naukowcy postanowili rozpocząć nowe badanie obejmujące 20 przeciwciał aktywujących wzrost w ostrej białaczce. Okazało się, że przeciwciała miały niesamowity wpływ na komórki białaczki.

Po wystawieniu na działanie komórek białaczkowych przeciwciała te dojrzewają i przekształcają się w niezbędne komórki zwane komórkami dendrytycznymi.

Naukowcy posunęli się jeszcze dalej odkryli, że im dłużej przeciwciała są eksponowane, tym bardziej dojrzewają komórki dendrytyczne. Rezultatem była grupa komórek, które bardzo przypominały komórki NK (naturalny zabójca). Komórki te są odpowiedzialne za atakowanie niebezpiecznych patogenów i nowotworów.

W porównaniu z innymi metodami leczenia raka to przełomowe odkrycie ma kluczowe znaczenie w leczeniu białaczki, ponieważ zarówno białaczka, jak i to leczenie działają w ten sam sposób w organizmie.

Sprawdź to ➡ ➡  Naukowcy ostrzegają - dany kolor tatuaż może powodować raka!

Obecne metody leczenia białaczki, takie jak radioterapia, chemioterapia i przeszczepy szpiku kostnego nie są w stanie zidentyfikować i zniszczyć wszystkich rakowych komórek macierzystych.

Te rakowe komórki macierzyste są wystarczająco silne, aby oprzeć się tym zabiegom. Komórki, które nie są całkowicie zniszczone rozmnażają się ponownie i powodują nawrót białaczki. Dlatego wskaźnik przeżycia w białaczce rzadko trwa dłużej niż 5 lat.

Zdolność przeciwciał do rozpoznawania rakowych komórek macierzystych w połączeniu z radioterapią, chemioterapią i przeszczepami szpiku kostnego może stworzyć wysoce skuteczne leczenie białaczki. W ten sposób wzrośnie wskaźnik przeżycia, co może przerodzić się w powszechnie akceptowane lekarstwo.

Naukowcy odkryli kolejne zaskakujące odkrycie. Transformowane komórki NK były w stanie usunąć 15% innych komórek białaczkowych w ciągu zaledwie 24 godzin, bez uszkodzenia otaczających komórek. Wskazuje to, że komórki NK atakują komórki własnego rodzaju.

Korzyści

Naukowiec wskazuje na niektóre zalety tego leczenia:

To leczenie opiera się wyłącznie na przeciwciałach, a stosowanie ich jest bardzo łatwym procesem.

Jest to wysoce skoncentrowane leczenie, ponieważ komórki NK atakują komórki własnego rodzaju. Zmniejsza to ryzyko poważnych skutków ubocznych wynikających z radioterapii i chemioterapii.

To leczenie może nie tylko zmniejszyć liczbę komórek rakowych, ale może je usunąć.

Obecnie naukowcy prowadzą rozmowy z firmami farmaceutycznymi w celu przetestowania tego leczenia u ludzi po przeprowadzeniu testów toksyczności.

Źródło: Cancer | Medical Daily


ZOBACZ TAKŻE