Jak wpływa na nas przesilenie zimowe? Kiedy przypada i co oznacza?

Przesilenie zimowe to najkrótszy dzień w roku i najdłuższa noc. Na półkuli północnej odbywa się między 20, a 23 grudnia w zależności od roku. (Na odwrót jest na półkuli południowej, gdzie najkrótszy dzień w roku przypada w czerwcu.)

Kultury na całym świecie od dawna organizują biesiady i obchodzą święta w okresie przesilenia zimowego. Ogień i światło to tradycyjne symbole celebracji odbywających się w najciemniejszy dzień w roku.

[toc]

Czym jest przesilenie zimowe, co oznacza?

Przesilenie zimowe jest dniem roku z najmniejszą ilością godzin światła dziennego i jest początkiem astronomicznej zimy. Po zimowym przesileniu każdy dzień jest dłuższy od najkrótszego i zbliża się wiosna.

Ludzie mogli obserwować przesilenie zimowe już w epoce neolitu – ostatniej części epoki kamienia , zaczynającej się około 10.200 pne.

Zabytki neolityczne, takie jak Newgrange w Irlandii i Maeshowe w Szkocji są dostosowane do wschodu słońca podczas przesilenia zimowego. Niektórzy archeolodzy wysnuwali teorię, że te grobowce służyły religijnemu celowi, w którym ludzie z epoki kamienia wykonywali rytuały, aby uchwycić słońce w najkrótszym dniu roku.

Stonehenge , który jest ukierunkowany na zachód słońca w czasie przesilenia zimowego, mógł również być miejscem grudniowych rytuałów dla ludzi z epoki kamienia.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak wpływa ma na nas przesilenie zimowe?

Moi przyjaciele zima nadchodzi, więc oto przedstawiam Wam jak zbliżające się przesilenie może wpłynąć na Was i wasze ciało.

Zmęczenie bez przyczyny

Wszyscy słyszeli o zimowym bluesie, ale istnieje prawdziwa nauka kryjąca się za tym, że o tej porze roku często czujesz się oszołomiony, zmęczony.

Dzieje się tak, ponieważ poziom serotoniny (neuroprzekaźnik „dobrego samopoczucia”, który nasz organizm produkuje) jest w znacznym stopniu ograniczony poprzez małą ekspozycję na promienie słoneczne. Kiedy dni zaczną się znacznie skracać, a ilość promieni słonecznych będzie ograniczona, poziom serotoniny może spaść przez co poczujesz się trochę melancholijnie.

Niektórzy ludzie zmagają się tak bardzo z nadejściem zimowego przesilenia, że ​​można u nich zdiagnozować sezonowe zaburzenie afektywne, które jest stanem psychicznym i podtypem depresji klinicznej.

Dodanie dobrych praktyk, takich jak głębokie oddychanie, medytacja, spacery i joga może pomóc w podniesieniu poziomu serotoniny, a co za tym idzie, w nastroju i ogólnym samopoczuciu.

Zaburzony cykl snu

Kiedy nie dostajesz wystarczającej ilości witaminy D – w wyniku braku wystawienia na wystarczającą ilość światła słonecznego – twoje ciało może czuć się bardzo wyczerpane i letargiczne.

Zmiana pór roku, która doprowadza nas do przesilenia zimowego może wpłynąć na rytm dobowy organizmu, który reguluje normalne cykle snu, a także zdolność do wytwarzania melatoniny, czyli hormonu snu. Mówiąc wprost brak światła słonecznego może zdecydowanie odcisnąć piętno na snie.

Ale bądź spokojny cienie pod twoimi oczami nie muszą być twoją domyślną zimową estetyką. Przyjmowanie suplementu z witaminą D to wspaniały sposób, aby przypomnieć ciału, że rzeczywiście istnieje światło na końcu tego mrocznego tunelu, które nazywamy przesileniem zimowym.

Sprawdź to ➡ ➡  Jedząc ten produkt możesz mieć robaki w mózgu

Szalejące hormony, płodność

Tak więc, najwyraźniej światło słoneczne może odgrywać znacznie większą rolę w funkcjonowaniu organizmu niż mogłoby się początkowo wydawać.

Według The New York Times spadek serotoniny i melatoniny, który ma miejsce, gdy na zewnątrz jest mniej światła dziennego może mieć negatywny wpływ na płodność. Teraz efekt ten nie jest wystarczająco znaczący, abyś wściekał się na niego, ale na pewno warto go zanotować.

Powracające bóle głowy

Czy kiedykolwiek czułeś się tak przemarznięty na zewnątrz, że niskie temperatury dosłownie wywołują szalejący ból głowy? Przeklęte przesilenie zimowe!

Chociaż badania nie są ostateczne, jak podaje dziennik medyczny liczba przypadków migreny wydaje się znacząco wzrosnąć w miesiącach zimowych począwszy od 21 grudnia. Szybka zmiana temperatury może powodować bóle napięciowe te, w których wydaje się, że wokół głowy jest ciasno owinięta opaska.

Spróbuj wziąć ciepłą kąpiel z bąbelkami lub zainwestuj w uspokajające olejki eteryczne, aby złagodzić nieubłagany ból głowy.

Uważaj na swoje serce

Według badań z 2010 r., zimno, które przychodzi wraz z początkiem zimowego przesilenia może zwiększyć ryzyko powikłań serca.

Należy pamiętać, że badanie to jest szczególnie istotne dla osób starszych i / lub każdego, kto już mia wcześniejszą chorobę serca.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]Jeśli jesteś młody, względnie zdrowy, jesz zrównoważoną dietę i utrzymujesz ciało w ruchu prawdopodobnie nie musisz się tym martwić.[/su_box]

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Zimowe przesilenie, a wierzenia starożytne

Święta rzymskie: starożytni Rzymianie obchodzili święta w czasie przesilenia zimowego. Saturnalia, święto na cześć Saturna, boga rolnictwa były cotygodniową uroczystością w dniach poprzedzających przesilenie zimowe.

Saturnalia były czasem hedonistycznym, kiedy jedzenie i picie były obfite, a normalny rzymski porządek społeczny był wywrócony do góry nogami. Przez tydzień niewolnicy stawali się mistrzami. Chłopi dowodzili miastem. Biznes i szkoły zostały zamknięte, aby każdy mógł dołączyć do zabawy.

Ponadto członkowie wyższych klas często obchodzili urodziny Mitry – 25 grudnia. Mitra był starożytnym perskim bogiem światła. Wierzono, że Mithra, dziecięcy bóg narodził się ze skały. Dla niektórych Rzymian urodziny Mithry były najświętszym dniem w roku.

Niektórzy teoretycy uważają, że wczesny kościół rzymskokatolicki mógł wybrać tę samą datę na Boże Narodzenie, aby zastąpić pogańskie rytuały.

Yule: Starożytni Skandynawowie obchodzili Yule od zimowego przesilenia do stycznia.

W uznaniu powrotu słońca ojcowie i synowie przynosili do domu duże kłody, które stały się znane jako kłody Yule. Ustawiali jeden koniec w ogniu i przesuwali kiedy się wypalał. Ludzie świętowali tak długo, aż kłoda cała się spaliła, nawet 12 dni.

Wierzyli, że każda iskra z ognia reprezentuje nowe prosię lub cielę, które narodziły się w nadchodzącym roku.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Tradycje zimowego przesilenia

Dzień św. Łucji: Ten tradycyjny festiwal świateł w Skandynawii jest uhonorowaniem świętej Łucji, jednej z pierwszych chrześcijańskich męczenników. Została włączona do wcześniejszych tradycji nordyckich przesilenia po tym, jak wielu Norwegów nawróciło się na chrześcijaństwo około 1000 roku ne

Sprawdź to ➡ ➡  Chcesz wyglądać młodziej i żyć dłużej? Zrób tę mieszankę

Jako symbol światła Łucja i jej święto mieszają się naturalnie z tradycjami przesilenia, takimi jak rozpalanie ognisk, by odstraszyć duchy podczas najdłuższej, najciemniejszej nocy w roku.

W dzień św. Łucji dziewczęta w Skandynawii noszą białe suknie z czerwonymi szarfami i wieńcami świec na głowach, jako hołd złożony świecom, które Łucja nosiła na głowie.

Dong Zhi: Chińskie święto przesilenia zimowego, Dong Zhi (co oznacza „Zima odchodzi”) z zadowoleniem przyjmuje powrót dłuższych dni i odpowiedni wzrost pozytywnej energii w nadchodzącym roku.

Obchody mogły się rozpocząć jako święto plonów, kiedy rolnicy i rybacy brali wolne, aby świętować wraz z rodzinami. Dzisiaj jest to okazja dla rodzin do wspólnego świętowania mijającego roku i dzielenia się życzeniami na nadchodzący rok.

Najbardziej tradycyjną potrawą na tę uroczystość w południowych Chinach są kleiste kule ryżowe znane jako tang yuan, często jaskrawo zabarwione i gotowane w słodkim lub pikantnym bulionie.

Tōji: W Japonii przesilenie zimowe to bardziej festiwal niż tradycyjna praktyka skupiona na rozpoczynaniu nowego roku ze zdrowiem i powodzeniem. To szczególnie święta pora roku dla rolników, którzy cieszą się z powrotu słońca, które będzie pielęgnować ich uprawy po długiej, mroźnej zimie.

Ludzie zapalają ogniska, aby zachęcić do powrotu słońca, ogromne ogniska płoną na Górze Fuji co 22 grudnia.

Wielu Japończyków również jedzą kabashi – znane w Stanach Zjednoczonych jako japońska dynia – w czasie przesilenia, ponieważ uważa się, że przynosi szczęście.

Shab-e Yalda: „Yalda night” to irański festiwal świętujący najdłuższą i najciemniejszą noc w roku. Celebracja ta wywodzi się ze starożytnych zoroastryjskich tradycji i zwyczajów, które miały chronić ludzi przed złymi duchami podczas długiej nocy.

Na Shab-e Yalda (co przekłada się na „Noc narodzin”) Irańczycy na całym świecie świętują triumf boga słońca Mithry nad ciemnością. Zgodnie z tradycją ludzie gromadzą się, aby chronić siebie nawzajem przed złem, palą ogniska, aby oświetlać drogę przez ciemność.

Native American Traditions: Dla Zuni, jednego z indiańskich plemion Indian Pueblo w zachodnim Nowym Meksyku przesilenie zimowe oznacza początek roku. Jest naznaczony uroczystym tańcem zwanym Shalako.

Kiedy wypada przesilenie zimowe

Przesilenie zimowe 2016 – 21 grudnia – Środa

Przesilenie zimowe 2017 – 21 grudnia – Czwartek

Przesilenie zimowe 2018 – 21 grudnia – Piątek

Przesilenie zimowe 2019 – 22 grudnia – Niedziela

Przesilenie zimowe 2020 – 21 grudnia – Poniedziałek

Przesilenie zimowe 2021 – 21 grudnia – Wtorek

Przesilenie zimowe 2022 – 21 grudnia – Środa

Przesilenie zimowe 2023 – 22 grudnia – Piątek

Przesilenie zimowe 2024 – 21 grudnia – Sobota


ZOBACZ TAKŻE