Putin przedstawił warunki zawieszenia broni na Ukrainie

Władimir Putin oznajmił, że zanim będzie mogło dojść do zawieszenia broni, Ukraina musi wycofać swoje wojska z terytoriów, które Rosja rzekomo zaanektowała. Propozycja ta została przez prezydenta Ukrainy porównana do ultimatum na wzór Hitlera.

Twarde Warunki Rosji

Wołodymyr Zełenski od dłuższego czasu utrzymuje, że Ukraina nie podejmie negocjacji z Moskwą, dopóki rosyjskie wojska nie opuszczą całego ukraińskiego terytorium, w tym Krymu. Rosyjski prezydent domaga się także, aby Ukraina oficjalnie zrezygnowała z przystąpienia do NATO, zanim mogłyby rozpocząć się jakiekolwiek rozmowy pokojowe.

Spotkanie w Szwajcarii

Oświadczenie Putina pojawiło się w momencie, gdy przywódcy 90 krajów przygotowują się do spotkania w Szwajcarii, które ma na celu omówienie dróg prowadzących do pokoju na Ukrainie. Na to spotkanie Rosja nie została zaproszona.

W piątek podczas spotkania ambasadorów Rosji w Moskwie, Putin wezwał ukraiński rząd do wycofania się z czterech regionów częściowo okupowanych przez Rosję: Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża. Prezydent Rosji podkreślił, że Ukraina musi zrezygnować z prób dołączenia do NATO, aby powstrzymać rosyjski atak.

Putin oświadczył: „Gdy tylko Kijów zadeklaruje gotowość do podjęcia takiej decyzji… natychmiast, dosłownie w tej samej minucie, rozkazujemy zaprzestanie ognia i rozpoczęcie negocjacji”.

Reakcje Międzynarodowe

Doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak, nazwał propozycję Putina „całkowitą fikcją” i „obraźliwą dla zdrowego rozsądku”. Prezydent Zełenski, w wywiadzie dla włoskiej telewizji Sky TG24, porównał żądania Putina do ultimatum Hitlera, kiedy ten domagał się oddania części Czechosłowacji.

Stanowisko USA i NATO

Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, odrzucił żądania Rosji, stwierdzając: „Putin nielegalnie okupował suwerenne terytorium Ukrainy. Nie ma prawa dyktować Ukrainie, co ma zrobić, aby zaprowadzić pokój”. Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, ocenił propozycję Putina jako „nieprzedstawioną w dobrej wierze”.

Tatiana Stanovaya, analityk rosyjski, określiła plan Putina jako zbiór „maksymalistycznych” żądań, które nie przewidują żadnych ustępstw, mających na celu dewaluację konferencji pokojowej przed jej rozpoczęciem.

Zełenski na Szczycie Pokojowym

Prezydent Zełenski weźmie udział w sobotnim szczycie nad Jeziorem Czterech Kantonów, gdzie będzie starał się pokazać, że nadal cieszy się szerokim międzynarodowym poparciem. Rząd szwajcarski podkreśla, że celem szczytu jest „stworzenie forum, na którym światowi przywódcy będą omawiać ścieżki prowadzące do sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie, w oparciu o prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych”.

Wśród uczestników będą m.in. wiceprezydent USA Kamala Harris, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Giorgia Meloni oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Rosja nie została zaproszona, a Chiny oświadczyły, że nie wezmą udziału bez obecności Rosji.

G7 Wspiera Ukrainę

Szczyt pokojowy odbywa się po tym, jak przywódcy G7 zgodzili się wykorzystać odsetki z zamrożonych rosyjskich aktywów na wsparcie Ukrainy w walce z rosyjską inwazją. Zamrożone aktywa o wartości około 325 miliardów dolarów generują odsetki w wysokości około 3 miliardów dolarów rocznie, które mają zostać przeznaczone na spłatę rocznych odsetek od 50 miliardów dolarów kredytu udzielonego Ukrainie.

Umowa USA i Ukrainy

Na marginesie szczytu G7, Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały 10-letnie dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa, które Kijów określił jako „historyczne”.