Żegnaj Jerzy Stuhr: Artyści wspominają wielkiego aktora

Wiadomość o śmierci Jerzego Stuhra wstrząsnęła światem sztuki i fanami jego talentu. Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, zmarł w wieku 77 lat. Żegnają go rodzina, przyjaciele, gwiazdy kina oraz politycy.

Osiągnięcia Jerzego Stuhra

Krystyna Janda, jedna z czołowych postaci polskiego teatru, wspominała Stuhra jako „człowieka niezwykłego, przyjaciela ludzi, świata, zwierząt i dzieci”. Janda podkreśliła jego wyjątkowe osiągnięcia w aktorstwie i reżyserii, a także jego rolę jako nauczyciela. „Był drogocennym partnerem reżyserów filmowych i teatralnych. Jego role nadawały blask, siłę i sens wszystkiemu, co powstawało” – napisała Janda.

Wzruszające słowa skierował również Daniel Olbrychski, który pracował ze Stuhrem na planie filmu „Ga, ga. Chwała bohaterom”. „Podziwiałem jego kunszt, grę i niesłychaną pracowitość” – wspominał Olbrychski. „Talent mają wszyscy znani aktorzy, ale Jurek wykazywał także rzetelność w każdej sekundzie swojej pracy”.

Wiktor Zborowski, mimo że nie współpracował bezpośrednio ze Stuhrem, podkreślił jego wybitne predyspozycje do aktorstwa. „Był erudytą, intelektualistą, wszechstronnym aktorem, grającym fenomenalne role dramatyczne i komediowe” – mówił Zborowski.

Wspomnienia przyjaciół

Jerzy Radziwiłowicz, wieloletni przyjaciel i partner sceniczny Stuhra, wspominał wspólne lata w Starym Teatrze. „Oprócz tego, że był świetnym aktorem, był również niezwykle lojalnym partnerem na scenie” – powiedział Radziwiłowicz. Przypomniał również, że Stuhr był wszechstronnym artystą, reżyserem filmowym i kabareciarzem.

Cezary Harasimowicz, scenarzysta i pisarz, podkreślił wielowymiarowość talentu Stuhra. „Było to aktorstwo najwyższej próby, zarówno w ramach ról komediowych, jak i dramatycznych” – zaznaczył Harasimowicz. Reżyser Feliks Falk, który pracował ze Stuhrem przy trzech filmach, dodał: „Jurek był ciepłym i pełnym humoru człowiekiem, sypał żartami jak mało kto”.

Cezary Pazura również wyraził swoje emocje: „Żegnaj kochany Mistrzu, Profesorze, niezapomniany komisarzu Rybo! Będzie mi Ciebie bardzo brakowało”.

Ostatnie dni Jerzego Stuhra

Jerzego Stuhra żegna też jego uczelnia, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, gdzie pełnił funkcję rektora. „W Jego osobie Akademia traci swoją istotną część” – napisano na profilu uczelni. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, z którym aktor był związany przez 30 lat, również oddał hołd swojemu wielkiemu artyście.

Jerzy Stuhr pozostanie w pamięci jako wybitny aktor, reżyser i nauczyciel, który zainspirował wiele pokoleń artystów. Jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury, ale jego dziedzictwo i wkład w sztukę będą żyć wiecznie.