Strona głównaKryptoCzym jest CeDeFi: Przewodnik dla początkujących po scentralizowanym DeFi

Czym jest CeDeFi: Przewodnik dla początkujących po scentralizowanym DeFi

Zdecentralizowane finanse (DeFi) zyskały na popularności, stając się miliardowym rynkiem, który daje użytkownikom te same produkty finansowe, co w tradycyjnych finansach (TradFi), plus dodatkowe możliwości zarabiania. Są to opłaty od dostawców płynności czy tokeny governance zarobione dzięki yield farmingowi. Jednak brak regulacji w DeFi wzbudził wiele obaw o przestępców wykorzystujących protokoły do prania pieniędzy i finansowania nielegalnych działań. Właśnie w tym miejscu pojawia się CeDeFi.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się czym jest CeDeFi i jak wypada w porównaniu z DeFi i CeFi.

Czym jest CeDeFi?

CeDeFi oznacza scentralizowane zdecentralizowane finanse, termin odnoszący się do systemu finansowego łączącego cechy i korzyści CeFi i DeFi.

Stąd CeDeFi oferuje produkty DeFi, takie jak yield farming, udzielanie kredytów, pożyczek, staking płynności i wymiana tokenów, które są dostępne na protokołach DeFi, a jednocześnie są zgodne z przepisami.

CeDeFi rozwiązuje problem braku regulacji w przestrzeni kryptowalutowej. Robi to poprzez zgodność z przepisami, które pomagają organom ścigania identyfikować potencjalnych przestępców w bardziej bezpośredni sposób.

CeDeFi charakteryzuje się również scentralizowanymi podmiotami, które wykorzystują podobne struktury zarządzania znane z tradycyjnego sektora finansowego. Niemniej jednak, obejmuje on efektywność zdecentralizowanych finansów, zmniejszając tym samym koszty.

Rola Binance w tworzeniu CeDeFi

Jedna z największych scentralizowanych giełd kryptowalutowych, Binance, uruchomiła własny blockchain w kwietniu 2018 roku. Celem było stworzenie sieci o dużej przepustowości i zdolnej do przetwarzania wielu transakcji na sekundę. Blockchain został nazwany Binance Chain (później rebranded na BNB Beacon Chain).

Sieć wykorzystywała model konsensusu Tendermint i skupiała się na podstawowej aplikacji, Binance DEX, a nie na wielu aplikacjach. Jednak DeFi dobrze prosperował na Ethereum, a Binance DEX nie robił zbyt dużej trakcji. W rezultacie Binance zdał sobie sprawę, że potrzebuje blockchaina, który obsługuje inteligentne kontrakty i pozwala innym deweloperom budować zdecentralizowane aplikacje (DApps), jeśli ten łańcuch ma konkurować z Ethereum.

Tak więc Binance rozwidlił klienta Ethereum Go (Geth), tworząc we wrześniu 2020 roku Binance Smart Chain (obecnie określany jako BNB Smart Chain). Nowy blockchain działał równolegle do BNB Beacon Chain i wspierał inteligentne kontrakty. Ponadto miał inny mechanizm konsensusu, czas bloku i limit gazu na blok niż Ethereum.

BNB Smart Chain skompromitował decentralizację, aby osiągnąć skalowalność, a wraz z nią wysoką przepustowość transakcji. Przyjął on model konsensusu Proof-of-Staked-Authority (PoSA). Ten mechanizm konsensusu nie pozwala po prostu każdemu rozpocząć zatwierdzania transakcji w sieci, ponieważ wprowadzono pewne ograniczenia.

BNB Smart Chain pozwala na potwierdzanie bloków tylko 21 najlepszym aktywnym walidatorom, uszeregowanym według liczby BNB, które wnieśli. Walidatorzy nie otrzymują nagrody za blok. Dlatego ograniczona liczba walidatorów sprawia, że BNB Smart Chain jest bardziej scentralizowaną siecią blockchain, a tym samym dobrym przykładem CeDeFi.

Czytaj także:  Bank of England ostrzegł konsumentów przed ryzykiem DeFi po upadku FTX – regulacja już wkrótce?

To powiedziawszy, Binance planuje poprawić decentralizację i odporność na cenzurę poprzez BEP131, sieć upgrade, która zwiększy liczbę walidatorów z 21 do 41.

CeFi

Scentralizowane finanse (CeFi) odnoszą się do platform, które oferują produkty i usługi kryptowalutowe, ale utrzymują tradycyjną strukturę zarządzania finansami. Podmioty stojące za takimi platformami podejmują decyzje za zamkniętymi drzwiami, nie angażując swoich klientów. Użytkownicy muszą również przestrzegać zasad administrowanych przez platformy CeFi.

Usługodawcy w ramach tego modelu finansowego oferują użytkownikom gorące portfele do przechowywania ich aktywów kryptowalutowych. Mają jednak kontrolę nad aktywami swoich użytkowników, ponieważ posiadają klucze prywatne do aktywów kryptowalutowych. To wyjaśnia, dlaczego scentralizowane giełdy kryptowalut mogą zawiesić wypłaty aktywów cyfrowych, a użytkownicy nie mogą zrobić nic poza czekaniem na zniesienie zawieszenia.

Platformy CeFi są zgodne z przepisami jurysdykcji, w których się znajdują. Wspólne wymagania dotyczące zgodności obejmują KYC, przeciwdziałanie praniu pieniędzy (AML) i zwalczanie finansowania terroryzmu (CFT).

DeFi

Zdecentralizowane finanse (DeFi) to system finansowy, który dąży do usunięcia kontroli, jaką platformy CeFi mają nad użytkownikami kryptowalut. Stąd dają użytkownikom wolność kontrolowania własnych portfeli i posiadanych aktywów cyfrowych.

Protokoły DeFi w pełni działają na kodzie, co oznacza, że nie jest konieczna żadna zgodność z przepisami, a użytkownicy wchodzą w interakcję z inteligentnymi kontraktami, aby uzyskać dostęp do produktów finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, handel, yield farming, liquidity staking i transfery tokenów z jednej sieci do drugiej za pośrednictwem mostów (które jednak nadal są w przeważającej mierze scentralizowane). DeFi jest również bardziej dostępny, ponieważ użytkownicy nie muszą spełniać wymogów KYC, AML i CFT. Wszystko, co muszą zrobić, to podłączyć portfel, aby korzystać z protokołu DeFi bez podawania danych osobowych.

CeDeFi

Protokoły CeDeFi wykorzystują inteligentne kontrakty, podobnie jak DeFi, oferując tym samym klientom usługi DeFi. Jednak większość platform CeDeFi pozostaje w taki czy inny sposób pod kontrolą funduszy użytkowników. Niektóre firmy CeDeFi pozwalają jednak użytkownikom na interakcję z nimi w sposób nie wymagający kontroli.

Jednocześnie, platformy CeDeFi są zazwyczaj zgodne z przepisami, a ich model zarządzania jest scentralizowany. W rezultacie, łączy w sobie nie-ustawodawczy charakter DeFi zapewnia z zgodności znaleźć w CeFi.

Platformy CeDeFi mogą skłaniać się bardziej ku centralizacji niż decentralizacji. Oprócz Binance, Unizen, CoinZoom Nexo, Bybit i Midas Investments są przykładami platform CeDeFi.

Czytaj także:  Prognoza ceny Dogecoin jako DOGE wzrasta o 25% od dołu - koniec rynku niedźwiedzia?

Zalety CeDeFi

  • Zgodność z przepisami: Platformy CeDeFi generalnie przestrzegają przepisów KYC, AML i CFT.
  • Brak pośredników: Użytkownicy wchodzą w interakcję z inteligentnymi kontraktami zamiast pośredników.
  • Niższe koszty: Koszty zaangażowania pośredników są usunięte, co obniża ogólne koszty.
  • Instytucjonalna adopcja kryptowalut: CeDeFi może promować instytucjonalną adopcję kryptowalut ze względu na włączenie zgodności z przepisami.
  • Zwiększona kontrola aktywów: Niektóre modele CeDeFi pozwalają użytkownikom na większą kontrolę nad ich aktywami cyfrowymi niż użytkownicy CeFi, ponieważ ich portfele nie są powiernicze.
  • Szybsze prędkości transakcji: Platformy CeDeFi prawdopodobnie wybiorą skalowalność nad decentralizacją. Oznacza to, że będą oferować szybsze transakcje na sekundę.

Wady CeDeFi

  • Jest stosunkowo nowa: Platformy CeDeFi są stosunkowo nowe i nieliczne. Ich sukces jest również niesprawdzony.
  • Początkujący mogą uznać produkty DeFi za trudne w użyciu: Produkty DeFi nie są łatwe do zrozumienia i mogą wymagać początkowych badań od początkujących kryptowalut.
  • Centralizacja może zwiększyć ryzyko ataków: Wysoce zdecentralizowane sieci blockchain prawdopodobnie będą bardziej bezpieczne niż ich scentralizowane odpowiedniki. Na przykład BNB Smart Chain doznał ataku w październiku, gdzie skradziono miliony dolarów. Również kilka projektów zbudowanych na BNB Smart Chain zostało zaatakowanych w 2021 roku.

Czy CeDeFi to przyszłość DeFi?

Nie. Najprawdopodobniej nie.

W miarę pojawiania się kolejnych dostawców usług CeDeFi, sektor DeFi nie przestanie istnieć, ponieważ oferuje korzyści, których nie może zaoferować ani CeFi, ani CeDeFi. Na przykład brak wymogów KYC w DeFi zwiększa poziom prywatności użytkowników. Jest to zaleta, której nie można przeoczyć, ponieważ prywatność staje się coraz bardziej istotna dla użytkowników w przestrzeni cyfrowej.

Ponadto użytkownicy mogą łatwiej uzyskać dostęp do produktów finansowych za pośrednictwem protokołów DeFi, ponieważ KYC nie jest wymagany. Nazywa się to permissionlessness i umożliwia de facto każdemu uczestnictwo.

Kwestie bezpieczeństwa, które wiążą się z odchodzeniem od decentralizacji, mogą ograniczyć rozwój CeDeFi w dłuższej perspektywie. Również kwestie skalowalności mogą zaniknąć wraz z rozwojem technologii blockchain na przestrzeni lat. W związku z tym, handel decentralizacją w celu uzyskania skalowalności nie będzie już konieczny. Może to oznaczać, że pośredniczący system finansowy pomiędzy CeFi i DeFi nie będzie już niezbędny.

Jeśli chodzi o ochronę inwestorów, większość przyszłych protokołów DeFi może wdrożyć politykę ubezpieczeniową, aby zabezpieczyć użytkowników w przypadku kradzieży. Te przyszłe protokoły mogą również posiadać rozwiązania dotyczące działalności przestępczej bez konieczności angażowania organów regulacyjnych.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły