Strona głównaKryptoMasterCard, Citigroup i inni giganci globalnej bankowości rozpoczynają pilotażowy program dolara cyfrowego w nowojorskiej Rezerwie Federalnej

MasterCard, Citigroup i inni giganci globalnej bankowości rozpoczynają pilotażowy program dolara cyfrowego w nowojorskiej Rezerwie Federalnej

Źródło: AdobeStock / vectorfusionart

 

Globalni giganci usług finansowych, tacy jak MasterCard, Citigroup i inni, łączą siły z Bankiem Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, aby rozpocząć 12-tygodniowy program pilotażowy systemu dolara cyfrowego.

Pilotaż nazwany „siecią regulowanej odpowiedzialności” zostanie przeprowadzony w środowisku testowym z wykorzystaniem symulowanych danych, poinformował Reuters . Oprócz MasterCard i Citigroup w projekcie pilotażowym uczestniczą również największe światowe banki HSBC i Wells Fargo.

Celem pilotażu jest przetestowanie czy banki mogą przyspieszyć płatności, używając tokenizowanej wersji dolara we wspólnej bazie danych. Tym samym projekt różni się od tradycyjnych kryptowalut, które nie opierają się na bazie danych, lecz na rozproszonych księgach rachunkowych.

Cyfrowy dolar jest formą waluta cyfrowa banku centralnego lub w skrócie CBDC.

Rząd USA i Rezerwa Federalna mają różne opinie na temat tego, czy CBDC to dobry pomysł, z jeden amerykański senator posuwa się nawet do zasugerowania zakazu CBDC.

Podobnie wielu przedstawicieli tradycyjnego sektora bankowego jest przeciwnych dolarowi cyfrowemu . Według American Bankers Association rzekome korzyści płynące z CBDC są „niepewne i mało prawdopodobne do zrealizowania”, co wiąże się z ryzykiem podważenia modelu biznesowego banków. Amerykańskie CBDC „nie jest konieczne do„ cyfryzacji dolara ”, ponieważ dolar jest dziś w dużej mierze cyfrowy”, dodali bankierzy w liście do Rezerwy Federalnej w tamtym czasie.

Czytaj także:  Bitcoin Bull Michael Saylor mówi, że upadek FTX może przynieść korzyści BTC – oto, co powiedział

Inni jednak mają bardziej pozytywny pogląd. Wśród nich jest Michelle Neal, szefowa grupy rynkowej nowojorskiego Fed, która na początku tego miesiąca powiedziała, że ​​jej zespół widzi obietnicę w wykorzystaniu CBDC w celu przyspieszenia czasu rozliczenia.

W szczególności temat CBDC został wspomniany w rozporządzeniu wykonawczym prezydenta Joe Bidena w sprawie kryptowalut z marca tego roku. Prezydent powiedział w nim, że Stany Zjednoczone powinny formalnie rozważyć stworzenie własnego CBDC.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły