Strona głównaKryptoUpadek FTX nie powstrzyma Hongkongu przed staniem się centrum wirtualnych aktywów

Upadek FTX nie powstrzyma Hongkongu przed staniem się centrum wirtualnych aktywów

Nagły upadek głównej giełdy kryptowalut FTX wstrząsnął rynkami kryptowalut na całym świecie, ale nie przeszkodzi planom Hongkongu w ustanowieniu siebie jako hubu kryptowalutowego, według sekretarza finansowego miasta, Paula Chana. 

Niedawny ciąg bankructw wielu firm kryptowalutowych sprawia, że istnieje potrzeba zwiększenia przejrzystości i ściślejszej regulacji w branży, napisał Chan w niedawnym wpisie na blogu, jak donosi The South China Morning Post. 

„Nasze oświadczenie polityczne wydane niedawno sprzyja budowaniu takiego środowiska i sprawiło, że branża ma wielką nadzieję na rozwój rynku aktywów wirtualnych w Hongkongu”, według starszego urzędnika, który służył jako sekretarz finansowy Hongkongu od 2017 roku.

Ceny niemal wszystkich głównych kryptowalut rozbiły się w zeszłym tygodniu po tym, jak FTX złożył wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11. FTX, w tym czasie, był giełdą kryptowalutową w top 5 pod względem wolumenu obrotu.

Tymczasem, pomimo twierdzeń Chan, najnowsze ogłoszenie pojawia się, gdy inwestorzy kryptowalutowi są coraz bardziej zaniepokojeni niejednoznacznością regulacyjną Hongkongu w zakresie aktywów cyfrowych i potencjalnie negatywnymi propozycjami legislacyjnymi. 

Ustawodawcy chińskiego miasta posuwają do przodu plany wymagające licencjonowania platform handlu kryptowalutami poprzez zmianę przepisów Hongkongu dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Wymagałoby to od firm oferowania takich usług wyłącznie profesjonalnym inwestorom z portfelem o wartości co najmniej 8 mln HK$ (1 mln USD). Jeśli propozycja legislacyjna przejdzie, decyzja może zniechęcić licznych inwestorów kryptowalutowych do prowadzenia działalności w Hongkongu.

Czytaj także:  Elon Musk dzieli się przemyśleniami na temat założyciela FTX Sama Bankmana-Frieda - oto co powiedział

W tym samym czasie, wcześniej w tym miesiącu, najwyższy regulator papierów wartościowych w Hongkongu zasugerował, że będzie realizował plany umożliwienia inwestorom detalicznym dostępu do funduszy giełdowych (ETF), które śledzą kontrakty terminowe na kryptowaluty. Komisja Papierów Wartościowych i Futures (SFC) wydała już „dokument konsultacyjny”, który składa się z proponowanych wytycznych i zasad dotyczących kryptowalutowych funduszy ETF.

Wcześniej w 2022 r. regulator rynku papierów wartościowych wydał wspólne oświadczenie z bankiem centralnym miasta, Hong Kong Monetary Authority. Deklaracja odniosła się do zapewnienia inwestorom detalicznym dostępu do „ograniczonego pakietu” produktów finansowych opartych na kryptowalutach.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły