Strona głównaKryptoZałożyciel FTX Sam Bankman-Fried oskarżony o oszustwo przez SEC po aresztowaniu na Bahamach

Założyciel FTX Sam Bankman-Fried oskarżony o oszustwo przez SEC po aresztowaniu na Bahamach

Sam Bankman-Fried, były dyrektor generalny FTX, który zaledwie kilka miesięcy temu został okrzyknięty wybawcą kryptowalut został oskarżony przez amerykańskie organy regulacyjne o oszukiwanie inwestorów po tym, jak został aresztowany w nocy na Bahamach pod zarzutem przestępstwa.

Bankman-Fried mieszka na Bahamach, ale zostanie poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie stanie przed federalnymi zarzutami z zapieczętowanego aktu oskarżenia, który ma zostać otwarty we wtorek rano.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła we wtorkowym oświadczeniu, że jej skarga cywilna dotyczy tego, że FTX zebrał ponad 1,8 miliarda dolarów od inwestorów kapitałowych – z czego 1,1 miliarda dolarów pochodziło od inwestorów z USA – promując platformę handlu aktywami kryptowalutowymi jako bezpieczną, podczas gdy „ w rzeczywistości Bankman-Fried zaaranżował trwające lata oszustwo”.

SEC twierdzi, że Bankman-Fried ukrył przekierowanie funduszy z FTX do swojego prywatnego funduszu hedgingowego Alameda Research zajmującego się badaniami kryptograficznymi, specjalne traktowanie Alameda na platformie i ryzyko związane z tym związkiem.

„Uważamy, że Sam Bankman-Fried zbudował domek z kart na fundamencie oszustwa, mówiąc inwestorom, że jest to jeden z najbezpieczniejszych budynków w kryptografii” – powiedział w oświadczeniu przewodniczący SEC, Gary Gensler.

„Domniemane oszustwo popełnione przez pana Bankmana-Frieda jest wezwaniem do wyjaśnienia dla platform kryptograficznych, że muszą dostosować się do naszych przepisów”.

Według New York Times odrębne zarzuty karne obejmują oszustwo elektroniczne, spisek oszustwa elektronicznego, oszustwo papierów wartościowych, spisek oszustwa papierów wartościowych i pranie brudnych pieniędzy.

Aresztowanie Bankmana-Frieda i późniejsze zarzuty SEC cementują oszałamiający upadek 30-latka, którego giełda kryptowalut FTX była kiedyś uważana za jedną z najbardziej renomowanych i bezpiecznych części ekosystemu kryptograficznego.

Czytaj także:  Bank of England ostrzegł konsumentów przed ryzykiem DeFi po upadku FTX – regulacja już wkrótce?

Giełda pozwoliła klientom wymieniać dolary na kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ether, i miała na celu pozyskanie nowych graczy w kosmosie. Latem, kiedy branżą kryptograficzną wstrząsnęła seria krachów, Bankman-Fried pożyczył 750 milionów dolarów uszkodzonym firmom kryptograficznym za pośrednictwem FTX i Alameda Research.

W zeszłym roku Bankman-Fried został okrzyknięty przez Forbesa „najbogatszym 29-latkiem świata” z majątkiem wartym ponad 22 miliardy dolarów.

Ale jego imperium zaczęło się rozpadać po tym, jak FTX została oskarżona o potajemną niewypłacalność i pożyczanie Alameda Research funduszy klientów FTX.

Kiedy FTX nie był w stanie stłumić tych oskarżeń, nastąpiła panika na banki, w której klienci rzucili się, by wyciągnąć swoje pieniądze.

11 listopada FTX ogłosił upadłość, a Bankman-Fried zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego.

Według wniosków o upadłość firma jest winna co najmniej 3 miliardy dolarów ponad milionowi wierzycieli.

Eksperci prawni i bankowi twierdzą , że jest mało prawdopodobne, że klienci FTX kiedykolwiek zobaczą swoje pieniądze.

„Ta firma była prowadzona przez niedoświadczone osoby” – powiedział prawnik FTX, James Bromley, podczas przesłuchania w sprawie upadłości 22 listopada. „To jeden z najbardziej nagłych i najtrudniejszych upadków firmy w historii korporacyjnej Ameryki. ”

Pomimo upadku FTX, Bankman-Fried nadal udzielał wywiadów prasie ze swojego domu na Bahamach, argumentując, że nie wie, w jakich kłopotach finansowych znajdują się obie jego firmy.

Zapytany przez New York Times 30 listopada o więzienie, któremu może grozić, odpowiedział: „Będzie czas i miejsce, aby pomyśleć o sobie i własnej przyszłości. Ale nie sądzę, żeby to było to”.

Czytaj także:  Prognoza ceny Dogecoin jako DOGE wzrasta o 25% od dołu - koniec rynku niedźwiedzia?

Bankman-Fried miał zeznawać na przesłuchaniu przed Izbą Reprezentantów ds. Usług Finansowych we wtorek rano, a członkowie Kongresu mieli przesłuchiwać Bankmana-Frieda w sprawie upadku giełdy. Zamiast tego pojawi się przed bahamskim sądem.

Amerykański prokurator Damian Williams opublikował oświadczenie na Twitterze, w którym stwierdził, że Bankman-Fried został aresztowany „na prośbę rządu USA”.

SEC poinformowała we wtorek, że trwają dochodzenia w sprawie innych naruszeń przepisów dotyczących papierów wartościowych, a także innych osób i podmiotów powiązanych z domniemanym niewłaściwym postępowaniem.

W poniedziałek wieczorem premier Bahamów Davis powiedział w oświadczeniu, że Bahamy będą „kontynuować własne regulacyjne dochodzenia karne w sprawie upadku FTX”.

Upadek FTX prawdopodobnie będzie miał długotrwałe konsekwencje dla kryptowalut, które odnotowały ogromny spadek wartości i popularności od czasu gwałtownego wzrostu w 2021 r.

Sam Bankman-Fried był twarzą branży w Waszyngtonie: powiedział, że wydał „setki, prawdopodobnie tysiące godzin” poszukujących spotkań z regulatorami i ustawodawcami.

2 grudnia w Senackiej Komisji Rolnictwa odbyło się posiedzenie w sprawie upadku, na którym niektórzy prawodawcy wezwali do większej regulacji przestrzeni często porównywanej do Dzikiego Zachodu.

„Ryzyko związane z handlem kryptograficznymi znalazło się w centrum uwagi w ciągu ostatnich kilku tygodni”

powiedziała senator Debbie Stabenow, demokratka ze stanu Michigan.

„Brak jasnych, spójnych zasad umożliwił rozkwit kryptografii pomimo szkodliwych konfliktów interesów, braku odpowiedzialnego zarządzania i zarządzania ryzykiem oraz braku ochrony aktywów klientów”.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły