Największy kamienny Budda na świecie ma ponad 1300 lat.

Ksar Draa w Timimoun w Algierii

Ksar Draa w Timimoun w Algierii to starożytna ruina, która wyróżnia się pośrodku oceanu wydm. Ksar Draa jest jednym ze słynnych zabytków w Algierii. Znajduje się na pustyni Timimoun i charakteryzuje się okrągłym kształtem i uważa się, że pochodzi sprzed około 1000 lat lub więcej. Jest jednym z serii okrągłych pałaców, które zostały zbudowane na pustyni. Mówi się, że projekt ten ma na celu ochronę pałacu przed erozją i dostosowanie się do ruchu wiatru, jeśli chodzi o historię pałacu, informacje o nim są wciąż nieznane nawet okolicznym mieszkańcom.

Herodium

Herodium, zwane także Har Hordus (co oznacza „Góra Heroda”), jest stanowiskiem archeologicznym i starożytną fortecą pałacową, położoną w Ar-Rahniah na Pustyni Judzkiej na Zachodnim Brzegu. Najbardziej widoczne zabytki w układzie Herodium to górny pałac-twierdza położony na wzgórzu, z widokiem na duży kompleks basenów w dolnym Herodium, dolny pałac, budynki mieszkalne, teatr i magazyny.

Kompleks archeologiczny Rúpac

Rúpac to stanowisko archeologiczne należące do kultury Atavillos. Znane jest również jako „Machu Picchu Limy”, ze względu na swoje położenie na szczycie położonym na wysokości ponad 3400 metrów nad poziomem morza. Położone w Peru na szczycie góry budynki zostały zbudowane z kamienia i pochodzą z około 1200 roku n.e

Tajemnicze kamienne modele architektoniczne na stanowisku archeologicznym Awkimarka w Peru.

Mierzą od 40 do 50 cm. Data i przeznaczenie nieznane

Gigantyczny Budda z Leshan

Leshan Giant Buddha to kamienny posąg o wysokości 71 metrów (233 stóp), zbudowany w latach 713-803 (w czasach dynastii Tang). Jest wyrzeźbiony w ścianie klifu kredowych czerwonych piaskowców leżących u zbiegu rzek Min i Dadu w południowej części prowincji Syczuan w Chinach, w pobliżu miasta Leshan. Kamienna rzeźba jest zwrócona w stronę góry Emei, a pod jej stopami płyną rzeki. Jest to największy i najwyższy kamienny posąg Buddy na świecie i zdecydowanie najwyższy przednowoczesny posąg na świecie.

Obszar widokowy Mount Emei, w tym obszar widokowy Wielkiego Buddy Leshan, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1996 roku.

Abuna Yemata Guh to monolityczny kościół położony w regionie Tigray w Etiopii.

Znajduje się na wysokości 2580 metrów (8460 stóp) i trzeba się na niego wspiąć pieszo. Charakteryzuje się kopułą i malowidłami ściennymi z V wieku oraz architekturą.

Kościół jest jednym z „35 wykutych w skale kościołów, największym skupiskiem w Etiopii”. Do wejścia prowadzi strome i niebezpieczne podejście z uchwytami na ręce i stopy w skale. Odwiedzający muszą przejść przez most z kamienia naturalnego o przewyższeniu około 250 m po obu stronach, a następnie ostatnią wąską drewnianą kładkę.

Devils Bridge w Ceredigion w Walii składa się z trzech mostów zbudowanych jeden na drugim, datowanych na lata 1100, 1753 i 1901.

Najwyższe przęsło zostało zbudowane w 1902 r. Nad innym kamiennym mostem zbudowanym w 1753 r., A oryginał datowany jest już na lata 1075–1200. Oryginalny most nie został zburzony; służył raczej do podtrzymywania rusztowań podczas budowy. Schody zwane odpowiednio Drabiną Jakubową schodzą wąwozem do pierwszego mostu.

diabelski most

Schody w południowej części piramidy schodkowej Dżesera, Sakkara, Egipt

XIII-wieczny zamek Palmyra, znany również jako zamek Fakhr-al-Din al-Ma’ani, Syria

Uważa się, że zamek Palmyra został zbudowany przez mameluków w XIII wieku na wysokim wzgórzu górującym nad historycznym miejscem Palmyry i nosi imię druzyjskiego emira Fakhr-al-Din II, który rozszerzył posiadłości Druzów na region Palmyra podczas XVI wiek. Zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku jako część terenu Palmyry.

Zamek Palmyra

Wejście do Wielkiej Piramidy Cheopsa

Most Arkadiko, liczący 3300 lat Most Rydwanów jest nadal w użyciu

Most Arkadiko lub Most Kazarma został zbudowany między 1300 a 1190 pne, co czyni go jednym z najstarszych wciąż używanych mostów łukowych. Został zbudowany na drodze łączącej Tiryns z Epidauros i był częścią większego systemu dróg wojskowych.

Most został zbudowany przy użyciu muru cyklopowego, z wapiennych głazów, mniejszych kamieni i małych kawałków płytek połączonych ściśle ze sobą bez zaprawy. Rozciąga się na 72 stopy długości, 18 stóp szerokości i 13 stóp wysokości.

Most Arkadiko

Starożytne rzymskie miasto Timgad w górach Aurès w Algierii. Został założony przez cesarza Trajana około 100 roku n.e., a jego ruiny są godne uwagi, ponieważ reprezentują jeden z najlepiej zachowanych przykładów planu siatki stosowanego w rzymskim planowaniu miast

starożytne-rzymskie-miasto-Timgad
geosteinmetz

Cytadela Bam, znana również jako Arg-e Bam, to historyczny kompleks zamkowy położony w dystrykcie Bam w Iranie.

Początki Bam sięgają okresu Achemenidów (VI-IV wiek pne). Jego rozkwit przypadł na okres od VII do XI wieku, będąc na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i znanym z produkcji jedwabnej i bawełnianej odzieży.

26 grudnia 2003 r. Cytadela została prawie całkowicie zniszczona przez trzęsienie ziemi, podobnie jak większość pozostałej części Bam i okolic. Po planie renowacji w 2004 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cytadela Bam,

Efeskie domy szeregowe znajdują się na wzgórzu, naprzeciwko świątyni Hadriana.

Nazywane także „domami bogatych”, ważne z tego powodu, dostarczają nam informacji o życiu rodzinnym w okresie rzymskim. Zostały zbudowane zgodnie z hipopodamowskim planem miasta, w którym drogi przecinały się pod kątem prostym.

Istnieje sześć jednostek mieszkalnych na trzech tarasach na dolnym końcu zbocza góry Bulbul. Najstarszy budynek pochodzi z I wieku pne i był używany jako miejsce zamieszkania aż do VII wieku naszej ery.

Domy szeregowe w Efezie

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na placu budowy w południowym Londynie odkryli mozaikową podłogę z czasów rzymskich, która ma co najmniej 1800 lat – znalezisko „jedyne w życiu”, o którym mówi się, że jest „największym obszarem zdobionej mozaiki odkrytej w Londynie” w ciągu ostatnich 50 lat”.

mozaika londyn

Meymand to bardzo stara wioska w Iranie. Uważa się, że jest to główna siedziba ludzi na Płaskowyżu Irańskim, której historia sięga 12 000 lat temu. Wielu mieszkańców mieszka w 350 ręcznie wykopanych domach pośród skał, z których niektóre są zamieszkane nawet od 3000 lat

Meymand starożytna wioska Iran
👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: