HomeTriki5 szybkich sposobów na...

5 szybkich sposobów na wyczyszczenie pralki. Zniknie pleśń i nieprzyjemne zapachy

Czy często zastanawiasz się skąd mogą pochodzić te nieprzyjemne zapachy wydobywające się z Twojej pralki?

Są one po prostu wynikiem brudu i pleśni, które gromadzą się w gumie bębna, w filtrze lub w różnych rogach urządzenia.

Co oznacza, że ​​jej czyszczenie nie jest regularne i że na pewno popełniasz błędy w obsłudze.

Rezultat: nieprzyjemne zapachy następują jeden po drugim, a pranie odzieży nie zawsze jest optymalne.

Oto 5 złotych zasad szybkiego czyszczenia pralki i pozbycia się tego powracającego problemu.

Przewietrzyć bęben urządzenia

Czasami zdarza się, że robisz pranie i zdajesz sobie sprawę, że ubrania nawet po dokładnym wypraniu brzydko pachną, czujesz zapach stęchlizny?

Ten problem zwykle wynika z mieszaniny wilgoci i ciepła wewnątrz urządzenia. Jeśli guma nie jest sucha, jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i pleśni, które generują jej nieprzyjemny zapach.

Rozwiązanie? Po każdym cyklu prania, po wyjęciu prania, zamiast systematycznie zamykać bęben, zawsze zostawiaj otwarte drzwiczki pralki, aby zapewnić optymalną wentylację.

Dopływ świeżego powietrza przyspieszy wysychanie urządzenia, a zarazki będą miały mniejsze szanse na namnażanie się. Zalecamy również otwarcie szuflady pralki.

Sprawdź stan uszczelki bębna

Gumowa uszczelka bębna jest często wystawiana na próbę: jest uszkodzona przez wszelkiego rodzaju małe przedmioty, takie jak monety, bilety lub klucze.

Można w niej również znaleźć chusteczki do nosa, miękkie zabawki lub guziki. Nie dość, że łatwo się brudzi to jeszcze może ulec uszkodzeniu lub pęknięciu podczas prania.

Sprawdź to ➡ ➡  Storczyki w domu: jak sprawić, aby rosły zdrowo i obficie kwitły

Przed praniem, podczas sortowania prania zawsze sprawdzaj kieszenie spodni, kurtek, itd. Nawet po praniu upewnij się, że nic nie narusza uszczelki bębna.

Ponadto zaleca się czyszczenie jej co 6 do 8 tygodni. Wystarczy użyć łagodnego środka czyszczącego, aby dokładnie wytrzeć całą powierzchnię. Następnie wystarczy osuszyć suchą ściereczką, aby usunąć wilgoć.

Dokładnie wyczyść szufladę na detergent

Często zaniedbywana szuflada na detergent również wymaga starannej konserwacji. Dokładnie sprawdź czy w szufladzie pralki nie ma jeszcze płynu lub proszku.

Ważne jest, aby często wyjmować szufladę, aby ją przewietrzyć i dokładnie wyczyścić. Możesz ją zdezynfekować białym octem, naturalnym środkiem czyszczącym, który usunie wszelkie ślady brudu i zneutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Do trudno dostępnych zakamarków użyj starej szczoteczki do zębów.

Zdezynfekuj wnętrze pralki

Regularne czyszczenie pralki znacznie wydłuża jej żywotność i poprawia jej wydajność.

Należy pamiętać, że zwykłe pozostałości detergentu, proszku, które utknęły w pralce mogą szybko powodować osadzanie się kamienia, co może również prowadzić do większego zużycia energii elektrycznej podczas pracy urządzenia.

Skuteczne rozwiązanie? Kwasek cytrynowy. Ten środek czyszczący idealnie nadaje się do dezynfekcji, odkamieniania i odświeżania pralki.

Wsyp do bębna 7-8 łyżek produktu i włącz cykl otemp. 20°C. Nie masz pod ręką kwasku cytrynowego?

Dobrą robotę wykona również biały ocet. Wlej trochę do szuflady lub po prostu namocz ręcznik kuchenny i umieść go bezpośrednio w bębnie. I wykonaj tę samą operację. Wnętrze urządzenia będzie czyste!

Sprawdź to ➡ ➡  Jak pozbyć się karaluchów na zawsze? 100% skuteczności!

Upewnij się, że filtr jest niezatkany

Na koniec ostatnia złota zasada: filtr musi być zawsze idealnie sprawny. Najmniejsza przeszkoda może uniemożliwić prawidłowe działanie pralki.

Ma on tendencję do gromadzenia wszelkiego rodzaju przedmiotów, takich jak puch lub guziki i dlatego łatwo może się zatkać.

Ponadto, aby uniknąć tego problemu należy go regularnie czyścić, aby usunąć wszelkie pozostałości brudu, które mogłyby ją zablokować.

Mniej więcej co dwa miesiące, a nawet rczęściej czyść filtr, ostrożnie usuwając kłaczki i osady brudu.

Jeśli nie masz pewności, gdzie znajduje się filtr pralki, instrukcja obsługi dostarczy Ci wszystkich potrzebnych informacji. Wszystko zależy od modelu, ale zwykle jest on schowany za małą klapką na dole z przodu urządzenia.

Oto jak go wyczyścić:

Będzie potrzebna miska, szmata, ręczniki papierowe, nóż lub śrubokręt.

Połóż szmatkę na podłodze pod pralką, aby wchłonęła pozostałą wodę.

Otwórz pokrywę filtra, w razie potrzeby używając noża lub śrubokręta.

Teraz otwórz pokrywę filtra, wyjmij sitko i odłóż je na bok.

Brud najlepiej usuwać palcami, więc używaj ręcznika papierowego lub noś gumowe rękawice.

Następnie dokładnie wyczyść wyjęte sito niewielką ilością wody, aby usunąć przyklejone kłaczki i pozostałości brudu.

Na koniec ponownie zmontuj wszystkie części.


ZOBACZ TAKŻE