Strona głównaWiadomościKoszty pogrzebu Kamilka - Ujawniono liczby

Koszty pogrzebu Kamilka – Ujawniono liczby

W sobotę, 13 maja, miała miejsce uroczystość pogrzebowa 8-letniego Kamila w Częstochowie.

Zgon tego młodego chłopca wstrząsnął sercami mieszkańców, niektórzy z nich zdecydowali się wspomóc finansowo zarówno w organizacji pogrzebu, jak i w postawieniu pomnika.

Informacje dotyczące kosztów związanych z usługami pogrzebowymi, honorariem księdza oraz wartością zamówionego marmurowego pomnika zostały udostępnione publicznie.

Osoby, które zdecydowały się wesprzeć pogrzeb i pomnik dla Kamila, komunikowały się poprzez dedykowaną grupę na platformie Facebook o nazwie „Pamięci Kamilka z Częstochowy”.

Administrator tej grupy, Piotr Kucharczyk, opublikował oficjalne rozliczenie wszystkich kosztów związanych z tym przedsięwzięciem.

W swoim oświadczeniu podkreślił, że musiał stawić czoła nieodpowiednim komentarzom i niesprawiedliwym oskarżeniom, które pojawiły się w przestrzeni publicznej.

Zarzuca się mi między innymi to, że pogrzeb był na koszt państwa, że ZUS wypłacił 4000, że pogrzeb można było zrobić za darmo. (…) Ja nie mogę starać się o zwrot z ZUS, ponieważ nie mam żadnego tytułu do Kamilka. Nie jestem rodziną, sąsiadem czy kimś w tym rodzaju – argumentował w poście na Facebooku.


Według informacji udostępnionych przez Piotra Kucharczyka, w zbiórce wzięło udział aż 600 osób.

W opublikowanych przez niego zrzutach ekranu znajdują się szczegółowe obliczenia dotyczące oficjalnej zbiórki na cele związane z pogrzebem i pomnikiem.

Po uwzględnieniu prowizji strony Szczytny-Cel.pl, zgromadzona suma wyniosła 18 554,57 złotych w momencie zakończenia zbiórki.

W grupie został udostępniony skan faktury, wystawionej przez Zakład Pogrzebowy Concordia, która uwzględnia koszty związane z usługą pogrzebową.

Całkowity koszt za „Trumnę wraz z kompleksową obsługą pogrzebu” wyniósł 10 335,60 złotych.

Dodatkowo, wykup grobu murowanego na cmentarzu Kule w Częstochowie wyniósł kwotę 6 000 złotych.


W grupie zostało udostępnione również potwierdzenie opłaty za usługę pogrzebową podczas ceremonii katolickiej.

Wikariusz ksiądz Wojciech Biś z Parafii Świętej Jadwigi Królowej w Częstochowie potwierdził, że Piotr Kucharczyk uiścił opłatę w wysokości 800 złotych za odprawienie ceremonii.

Zobacz Też: