10 korzyści zdrowotnych korzyści z olejku lawendowego

Lawenda jest najbardziej uniwersalnym ziołem używanym do niekończących się celów kosmetycznych i terapeutycznych. Olej ma wspaniały aromat, który jest relaksujący i odświeżający dla ciała i umysłu.

Olejek lawendowy ma zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne korzyści.

Zawiera ponad 150 aktywnych składników i ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, przeciwdepresyjne, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i uspokajające. Wszystkie te właściwości na pewno usprawiedliwiają jego zastosowanie w przemyśle medycznym.

Jego uspokajający aromat można znaleźć w kilku kremach, produktach do włosów i świecach.

Oto 10 najlepszych zastosowań olejku lawendowego.

1. Promuje dobry sen

W przeszłości ludzie wypełniali poduszki kwiatami lawendy, aby zapewnić sobie dobry sen. Teraz jest naukowo udowodnione – aromaterapia lawendowa może pomóc Ci się zrelaksować i lepiej spać.

Badanie z 2014 roku opublikowane w American Journal of Critical Care wykazało, że aromaterapia lawendowa może być skutecznym sposobem na poprawę jakości snu.

Dodatkowo olejek lawendowy pomaga ustabilizować nastrój i zrównoważyć silne emocje.

 • Umieść 3 lub 4 krople olejku lawendowego na chusteczce i umieść ją pod poduszką, aby zapewnić dobry sen.
 • Ponadto dodaj 10 do 12 kropli olejku lawendowego do swojego aromaterapeutycznego dyfuzora w sypialni.

2. Łagodzi bóle głowy

Jeśli często zmagacie się z napięciowymi bólami głowy lub migrenami, olejek lawendowy może być stosowany jako naturalna alternatywa dla leków przeciwbólowych.

Ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć ból. Dodatkowo rozluźnia napięte mięśnie, które często przyczyniają się do bólu głowy.

Badanie z 2012 roku opublikowane w European Neurology sugeruje, że wdychanie olejku lawendowego jest skutecznym i bezpiecznym leczeniem migreny.

 • Umieść kilka kropli olejku lawendowego na chusteczce i wdychaj zapach, aby szybko ulżyć w bólu głowy.
 • Inną opcją jest mieszanie 2 kropli olejku lawendowego w 1 łyżce oliwy z oliwek i masować nim czoło.

3. Leczy infekcje grzybicze

Olejek lawendowy jest również skutecznym lekarstwem na zwalczanie infekcji grzybiczych. Badanie z 2011 roku opublikowane w Journal of Medical Microbiology wykazało, że olej lawendowy ma silne działanie przeciwgrzybiczne przeciwko szczepom grzybów, które powodują powszechne infekcje skóry i paznokci.

Pomaga także łagodzić swędzenie skóry, drobne rany, skaleczenia, siniaki lub oparzenia oraz zmniejsza ryzyko powstawania blizn.

 1. Wymieszaj kilka kropel olejku lawendowego w 1 łyżeczce oliwy z oliwek.
 2. Użyj wacika, aby nałożyć roztwór na zainfekowany obszar.
 3. Pozostawić na co najmniej 30 minut, następnie spłukać letnią wodą i dokładnie osuszyć.
 4. Powtarzaj dwa razy dziennie, aż całkowicie pozbędziesz się infekcji.
Sprawdź to ➡ ➡  Co zyskasz kiedy będziesz pić wodę kokosową?

4. Walczy z lękiem i pokrewnymi warunkami

Olejek lawendowy działa uspokajająco i pomaga zmniejszyć lęk, a także ataki paniki. Lawendowa aromaterapia rozluźnia ​​układ nerwowy i wywołuje relaksację, co pomaga zmniejszyć lęk.

Dodatkowo obniża wysokie ciśnienie krwi.

 • Umieść kilka kropli olejku lawendowego do miski z gorącą wodą i wdychaj parę, aby złagodzić niepokój.
 • Pocieraj kilka kropel olejku lawendowego na skroniach, aby pomóc Ci się zrelaksować.
 • Dodaj kilka kropel tego olejku do oleju do masażu i użyj go do masażu szyi, pleców i ramion.

5. Leczy problemy z oddychaniem

Olejek lawendowy może być również używany do relaksacji dróg oddechowych i łagodzenia problemów z oddychaniem. Jego właściwości przeciwzapalne mogą również pomóc w zwiększeniu umiejętności unikania ataków astmy.

Badania z 2014 r. opublikowane w czasopiśmie Life Sciences wykazały również, że wdychanie olejku lawendowego może pomóc w tłumieniu alergicznego zapalenia dróg oddechowych i może pomóc w leczeniu astmy oskrzelowej.

Może pomóc w leczeniu problemów oddechowych, takich jak przeziębienie i grypa, zapalenie oskrzeli i infekcje gardła.

 • Wymieszaj 5 lub 6 kropel olejku lawendowego w 2 łyżkach oleju nośnego, na przykład oleju jojoba lub oliwy z oliwek i delikatnie pocierać mieszaninę na klatce piersiowej dwa razy dziennie przez kilka dni.
 • Możesz również wypróbować inhalację parową olejem lawendowym.
 • Inną opcją jest dodanie kilku kropel tego olejku do dyfuzora lub nawilżacza.

6. Łagodzi ból

Olejek lawendowy ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć ból, obrzęk i stany zapalne. Możesz go użyć do leczenia bólów mięśni, bólu kończyn dolnych, bólu stawów, a nawet bólu pleców.

W badaniu z 2006 r. pacjenci, którzy otrzymywali tlen z aromaterapią lawendową po poddaniu się biopsji piersi, doznali znacznego zmniejszenia bólu.

 • Regularny masaż oliwą z oliwek wymieszaną z kilkoma kroplami olejku lawendowego może przynieść ulgę w bólu stawów i mięśni.
 • Dodaj kilka kropel olejku lawendowego do ciepłej kąpieli.

7. Leczy zakażenia bakterią Staphylococcus

Zakażenie wywołaną przez bakterie Staphylococcus można leczyć olejem lawendowym ze względu na jego silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Bakterie Staphylococcus mogą powodować szereg problemów skórnych, takich jak czyraki, liszajec i zapalenie tkanki łącznej.

Badanie z 2009 r. opublikowane w Journal of Alternative and Complementary Medicine wskazuje na aktywność przeciwdrobnoustrojową oleju lawendowego na wrażliwy na metycylinę i oporny Staphylococcus aureus (MSSA i MRSA).

 • Umieść 2 lub 3 krople olejku lawendowego na waciku i wetrzyj go w obszar dotknięty chorobą. Pozostawić na 30 minut przed zmyciem. Powtarzaj dwa razy dziennie przez kilka dni.
Sprawdź to ➡ ➡  Kardamon: właściwości lecznicze, zastosowanie i skutki uboczne

8. Maskuje nieprzyjemne zapachy

Słodki aromat lawendowego olejku eterycznego pomaga w maskowaniu nieprzyjemnego zapachu w kuchni, łazience, sypialniach i salonie.

Dodatkowo, gdy jest używany jako odświeżacz powietrza nie powoduje problemów z bólami głowy i układu oddechowego, jak mogą to zrobić niektóre odświeżacze powietrza oparte na substancjach chemicznych.

 • Aby zwalczyć nieprzyjemny zapach ciała, dodaj kilka kropel olejku lawendowego do kąpieli lub żelu pod prysznic.
 • Dodaj kilka kropel tego oleju do butelki z rozpylaczem wypełnionej wodą. Spryskaj w razie potrzeby na obszarach ciała, które łatwo się pocą.
 • Aby Twój dom pachniał świeżo, dodaj kropelki tego olejku do nawilżacza.

9. Działa jako naturalny środek odstraszający owady

Olejek lawendowy działa jak naturalny środek odstraszający owady, takie jak pchły, komary, czarne chrząszcze, ćmy i muchy.

 • Nałóż kilka kropel olejku lawendowego na punkty na ciele, gdzie można wykryć tętno przed wyjściem na zewnątrz, aby powstrzymać owady. Przed zastosowaniem oleju bezpośrednio na skórę należy wykonać test płatkowy, aby sprawdzić, czy jest on odpowiedni dla skóry. W przeciwieństwie do innych olejków eterycznych olejek lawendowy jest delikatny i często stosowany bezpośrednio na skórę. Jeśli jednak powoduje podrażnienie skóry, wymieszaj kilka kropel olejku lawendowego w oleju nośnym, takim jak olej słonecznikowy i delikatnie wetrzyj w skórę.
 • Możesz nawet położyć kilka kropel olejku lawendowego na waciku i włożyć go do szafek i szuflad, aby nie dopuścić do zalęgnięcia się owadów. Możesz również dodać lawendę i inne olejki eteryczne w swoich domowych repelentach.

10. Promuje odrastanie włosów

Alopecia areata, choroba autoimmunologiczna powodująca wypadnięcie włosów z głowy osoby w łatach, może być leczona olejem lawendowym.

Badania z 1998 roku opublikowane w Archives of Dermatological Research sugerują, że olejek lawendowy stosowany wraz z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak z tymianku, rozmarynu i cedru, jest skutecznym lekiem na łysienie plackowate.

 1. Wymieszaj kilka kropel olejku lawendowego w 2 łyżkach oleju jojoba lub dowolnego innego oleju.
 2. Użyj go, aby codziennie masować skórę głowy przez kilka miesięcy, aby zauważyć odrastanie włosów.

Ostrzeżenie

Chociaż olejek lawendowy jest uważany za bezpieczny w użyciu na skórze, zawsze należy wykonać test, aby wykluczyć możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Należy również skonsultować się z lekarzem przed użyciem tego oleju podczas ciąży.


ZOBACZ TAKŻE