Ostra papryka ostra to jedna z najbardziej popularnych przypraw korzennych. Jest stosowana w różnych kuchniach, szczególnie w południowo-zachodniej kuchni amerykańskiej i meksykańskiej.

Ponadto jest szeroko stosowany w chińskich i ajurwedyjskich lekach. W rzeczywistości wiele korzyści zdrowotnych związanych z pieprzem cayenne przypisuje się również kapsaicynie.

Zawiera również witaminy C, A, B6 i E, potas, mangan, miedź, żelazo i kilka flawonoidów, które zapewniają silne właściwości przeciwutleniające.

Kapsaicyna została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do stosowania w produktach dostępnych bez recepty i można ją znaleźć w kremach i maściach.

Regularne spożywanie bardzo małej ilości pieprzu cayenne jest również korzystne dla twojego zdrowia na wiele sposobów.

Oto 10 najważniejszych korzyści dla zdrowia z pieprzu cayenne.

1. Łagodzi ból stawów i mięśni

Kapsaicyna w pieprzu cayenne wykazuje działanie przeciwzapalne, które pomaga zmniejszyć ból i stany zapalne.

Zapobiega również aktywacji przekaźników bólu mózgu, co z kolei zmniejsza uczucie bólu. Czy to obolałe stawy, czy delikatne mięśnie, pieprz cayenne jest bardzo skuteczny.

Dostępne bez recepty kremy lub maści zawierające od 0,025 do 0,075 procent oczyszczonej kapsaicyny są zalecane przez ekspertów w dziedzinie zdrowia, aby złagodzić ból i tkliwość z powodu zapalenia kości i stawów, ból stawów spowodowany zapaleniem stawów, ból nerwu z półpaśca, ból po operacji, ból nóg z powodu neuropatii cukrzycowej i nawet ból pleców.

Używając pieprzu cayenne możesz zrobić domową maść łagodzącą ból.

  1. Wymieszaj ½ łyżeczki mielonego pieprzu cayenne z 2 do 3 łyżeczkami ciepłej oliwy lub oleju kokosowego.
  2. Zastosuj go na bolesne stawy i mięśnie.
  3. Pozostawić na 20 minut, a następnie spłukać.
  4. Powtarzaj raz dziennie, aż ból zniknie.

Uwaga: Nigdy nie używaj pieprzu cayenne na podrażnionej skórze.

2. Zapobiega zakrzepom krwi

Kapsaicyna w pieprzu cayenne działa jak silny przeciwutleniacz i pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, aby zapewnić prawidłowy przepływ krwi w całym ciele i narządach.

Zachęca nawet do aktywności fibrynolitycznej i zapobiega czynnikom, które prowadzą do tworzenia się skrzepów krwi.

Przy prawidłowym krążeniu krwi zmniejsza się ryzyko powstania zakrzepów krwi i kilka problemów z sercem.

Kapsaicyna pomaga także w redukcji trójglicerydów i lipoprotein o małej gęstości (LDL lub „zły” cholesterol), dwóch głównych czynników ryzyka chorób serca. Pomaga nawet obniżyć ciśnienie krwi i pozbyć się blokady w tętnicach i żyłach.

  1. Wymieszaj ½ łyżeczki proszku pieprzu cayenne w 1 szklance ciepłej wody.
  2. Dodaj 2 łyżki stołowe surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego i 1 łyżkę stołową surowego miodu i dokładnie wymieszaj.
  3. Pij tę mieszankę dwa razy dziennie.

3. Wspiera utratę wagi

Ten pikantny składnik pomaga zmniejszyć apetyt. Oznacza to mniej kalorii w ciągu dnia, co pomaga w osiągnięciu celu odchudzania.

Dodatkowo będąc doskonałym metabolicznym stymulatorem, pieprz cayenne pomaga organizmowi szybciej spalać nadmiar tłuszczu.

Ponadto wspomaga trawienie i wchłanianie składników odżywczych, które są niezbędne do utrzymania zdrowej masy ciała.

Dodaj ½ łyżeczki pieprzu cayenne do koktajlu, aby zmniejszyć apetyt i spalić kalorie.

4. Wspiera detoksykację

Oprócz utraty wagi, pieprz cayenne wspiera również detoksykację, która z kolei chroni twoje ciało przed chorobami i promuje optymalne zdrowie. Detoksykacja pomaga wątrobie i woreczkowi żółciowemu pozbyć się szkodliwych toksyn w organizmie .

Ponieważ cayenne jest stymulantem krążeniowym, podnosi temperaturę ciała i stymuluje metabolizm, aby usprawnić naturalny proces detoksykacji. Dodatkowo aktywuje gruczoły potowe, kolejny ważny czynnik w detoksykacji.

  1. Wymieszaj sok z 1 cytryny, ½ łyżeczki proszku pieprzu cayenne i miodu (według smaku) w szklance ciepłej wody.
  2. Pić codziennie na pusty żołądek przez okres 1 tygodnia.
  3. Powtórz ponownie po miesiącu.