Strona głównaWłaściwości zdrowotne8 zastosowań i korzyści z octu jabłkowego

8 zastosowań i korzyści z octu jabłkowego

Ocet jabłkowy to produkt szeroko stosowany na całym świecie, ponieważ ma wiele zalet dla organizmu, a także jest użytecznym środkiem czyszczącym w Twoim domu. 

8 zastosowań i korzyści z octu jabłkowego

Zawiera ponad trzydzieści ważnych składników odżywczych, wysoki poziom witamin A i B, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i wiele innych elementów,które są odpowiedzialne za poprawę ogólnej wydajności organizmu i zwalczanie licznych chorób.

Od czasów starożytnych niewielkie ilości octu jabłkowego były wykorzystywane do łagodzenia wielu dolegliwości, walki z chorobami i detoksykacji  organizmu. Z biegiem lat badania wykazały, że ocet jabłkowy posiada kilka innych korzystnych właściwości, w tym równoważenie metabolizmu organizmu, pomoc w pielęgnacji skóry, zwalczanie alergii, łagodzenie chorób układu oddechowego i wiele innych.

Prawdopodobnie słyszałeś już o occie jabłkowym, ale założymy się, że nie znasz wszystkich korzyści, jakie może on mieć dla twojego zdrowia. Chcesz dowiedzieć się więcej o niektórych z jego wspaniałych zastosowań i korzyści?

Problemy trawienne

Ocet jabłkowy ma właściwości, które zwiększają produkcję enzymów w organizmie, a to z kolei sprzyja niszczeniu szkodliwych bakterii i regulacji kwasów żołądkowych. Ocet jabłkowy jest idealny do problemów trawiennych, takich jak gazy, skurcze i zaparcia, ogólnie pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Zaleca się spożywać łyżeczkę octu jabłkowego na pół godziny przed każdym posiłkiem.

Utrata masy ciała

Z biegiem lat ocet jabłkowy okazał  się wielką pomocą odchudzającą . Jednym z jego związków jest kwas octowy, który pomaga obniżyć masę ciała, szczególnie tkankę tłuszczową wokół brzucha, talii i nóg.

Aby z tego skorzystać, rozpuść dwie łyżki octu jabłkowego w wodzie i najlepiej pij na pusty żołądek.

Cukrzyca

Według niektórych badań dodanie octu jabłkowego do diety może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi. Aby osiągnąć tę korzyść połącz spożycie octu jabłkowego ze zrównoważoną dietą o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i pamiętaj, aby wyeliminować rafinowane cukry.

Rozcieńczyć dwie łyżki octu jabłkowego szklanką wody i wypić przed pójściem spać.

Grzybica

Ocet jabłkowy idealnie nadaje się do zwalczania grzybów zwanych candida albicans, które z kolei mogą powodować infekcje skóry. Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym może całkowicie wyeliminować ten grzyb.

Dodaj dwie lub trzy szklanki octu jabłkowego do miski z wodą i mocz w niej stopy przez piętnaście minut. Możesz również wymieszać jedną łyżeczkę octu z łyżką wody i nałożyć ją bezpośrednio na dotknięte chorobą miejsce.

Bóle reumatyczne

Ocet jabłkowy jest świetny do walki z artretyzmem i chorobą zwyrodnieniową stawów. Pomaga zmniejszyć ból i dyskomfort, które mogą powodować te stany. Jest również przydatny do gojenia ran, łagodzenia skurczów nóg.

Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, który pomaga zwalczać infekcje bakteryjne i rozpuszczać osady kwasu moczowego, które tworzą się w stawach, powodując ból.

Zaleca się mieszanie dwóch łyżek octu jabłkowego w szklance ciepłej wody. Możesz opcjonalnie dodać łyżkę miodu tuż przed wypiciem.

Włosy

Nakładanie trzech łyżek octu jabłkowego na wilgotne włosy to świetny sposób, aby nadać im naturalny połysk i usunąć łupież . Pomaga kontrolować pH skóry głowy, łagodzi podrażnienia i jest idealny do stosowania na tłustych włosach. Pamiętaj jednak, aby używać go tylko okazjonalnie, ponieważ może powodować swędzenie i / lub pieczenie.

Trądzik i przebarwienia skóry

Antyseptyczne i antybakteryjne właściwości octu jabłkowego idealnie nadają się do pielęgnacji skóry. W przypadku trądziku i przebarwień jest wysoce skuteczny w przywracaniu naturalnej równowagi kwasowej skóry, co może pomóc w zapobieganiu złogom oleistym i wysuszeniu skóry.

Aby go użyć, zrób balsam łącząc równe części octu jabłkowego z wodą i nakładając go bezpośrednio na skórę.

W domu

Oprócz zdrowia i pielęgnacji skóry, ocet jabłkowy ma wiele zastosowań w domu, takich jak:

  • Możesz spryskać nim parapety, drzwi i każde inne miejsce, gdzie mrówki dostają się do domu.
  • Rozcieńczenie octu z jabłek i wody jest wspaniałym odstraszaczem zapobiegającym ukąszeniom owadów.
  • Kontroluj inwazje pcheł na zwierzętach domowych . Możesz dodać ocet jabłkowy do wody, w której kąpiesz swojego zwierzaka.
  • Ocet jabłkowy to świetny środek czyszczący. Wystarczy rozcieńczyć ocet w wodzie i za pomocą miękkiej szmatki wytrzeć daną powierzchnię.
  • Ocet jabłkowy idealnie nadaje się również do czyszczenia przyborów kuchennych, ponieważ jest doskonałym środkiem odtłuszczającym i dezynfekującym.

Zobacz Też: