Ashwagandha: korzyści zdrowotne, zastosowania, efekty uboczne

Ashwagandha to zioło, które może być korzystne w leczeniu różnych schorzeń. Poznaj potencjalne korzyści zdrowotne, zagrożenia i skutki uboczne.

[quads id=8]

Główną korzyścią jest brak lub minimalne niepożądane reakcje, w porównaniu z lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwlękowymi, które mogą powodować senność, bezsenność

Co to jest ashwagandha

To wiecznie zielony krzew, który rośnie w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w niektórych częściach Afryki. Jego korzenie i pomarańczowo-czerwone owoce były używane od setek lat do celów leczniczych. Zioło to nazywane jest również żeń-szeniem indyjskim lub zimową wiśnią.

[quads id=10]

Jest uważane za jedno z najważniejszych ziół w systemie medycyny ajurwedyjskiej – praktyce opieki zdrowotnej, która rozpoczęła się w Indiach ponad 3000 lat temu. Medycyna ajurwedyjska wykorzystuje zioła, specjalne diety i inne naturalne praktyki w leczeniu różnych chorób. W medycynie ajurwedyjskiej uważana jest za Rasajanę. Oznacza to, że jest to zioło, które pomaga zachować młodość, zarówno umysłowo, jak i fizycznie.

Ashwagandha korzyści zdrowotne

Ashwagandha

Współczesne badania wykazały, że ashwagandha może być korzystna dla wielu zastosowań. Ale wciąż nie wiadomo jak zioło reaguje w ludzkim ciele. Większość dotychczasowych badań, choć bardzo obiecujących przeprowadzono na zwierzętach.

[quads id=9]

Niepokój, lęk

Badanie opublikowane w czasopiśmie Phytomedicine pokazało, że zioło miało zdolność zmniejszania poziomu lęku.

Artretyzm

Ashwagandha jest uważany za środek przeciwbólowy, który działa na układ nerwowy, aby zapobiec wysyłaniu sygnałów bólowych. Uważa się również, że ma pewne właściwości przeciwzapalne. Z tego powodu niektóre badania wykazały, że jest on skuteczny w leczeniu postaci zapalenia stawów. Jedno z badań w Indian Journal of Medical Research wykazało, że zioło ma silny potencjał jako opcja leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

[quads id=5]

Zdrowe serce

Ashwagandha może mieć szereg korzyści dla zdrowia serca, w tym leczenie:

  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki cholesterol
  • ból w klatce piersiowej
  • choroby serca
Sprawdź to ➡ ➡  Olejek z oregano: korzyści zdrowotne, zastosowanie i skutki uboczne

Jedno z badań przeprowadzonych w International Journal of Ayurveda Research wykazało, że stosowanie zioła dla zdrowia serca (w połączeniu z innym ziołem ajurwedyjskim) było pomocne w poprawie siły i wytrzymałości mięśni.

[quads id=4]

Leczenie Alzheimera

Według African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicine w kilku badaniach oceniano zdolność ashwagandha do spowalniania lub zapobiegania utracie funkcji mózgu u osób cierpiących na choroby takie jak choroba Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona.

W miarę postępu tych chorób części mózgu i jego ścieżki łącznotkankowe ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do utraty pamięci i funkcji. Badania sugerują, że ashwagandha, gdy podaje się myszom i szczurom podczas wczesnych stadiów choroby, może być w stanie stworzyć ochronę przed tymi zmianami.

Nowotwory

Kilka bardzo obiecujących badań wykazało, że ashwagandha może być w stanie powstrzymać wzrost komórek w niektórych rodzajach raka. Badania na zwierzętach wykazały zdolność do zmniejszenia guza płuc. Istnieją zachęcające wyniki, które sugerują, że zioło ma potencjał spowolnienia raka u ludzi, w tym piersi, płuc, nerek i prostaty.

[quads id=3]

Ashwagandha skutki uboczne

Ashwagandha

Ashwagandha jest ogólnie uważana za dobrze tolerowaną w małych i średnich dawkach. Ale nie było wystarczająco długotrwałych badań w celu zbadania możliwych skutków ubocznych.

Sprawdź to ➡ ➡  Zielona herbata - właściwości, korzyści zdrowotne. Czy warto ją pić?

Ciąża, karmienie piersią

Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania ashwagandha, ponieważ może to spowodować wczesny poród, a nawet może powodować poronienia. Niewiele wiadomo o stosowaniu podczas karmienia piersią, dlatego lepiej go nie przyjmować.

Cukrzyca

Może obniżać poziom cukru we krwi. Może to wpływać na leki stosowane w cukrzycy i powodować obniżenie poziomu cukru we krwi. Jeśli masz cukrzycę, dokładnie monitoruj poziom cukru we krwi.

[quads id=7]

Wysokie lub niskie ciśnienie krwi

Może obniżać ciśnienie krwi. Może to spowodować obniżenie ciśnienia krwi u osób z niskim ciśnieniem krwi lub ingerować w leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Należy stosować ostrożnie, jeśli pacjent ma niskie ciśnienie krwi lub stosuje leki przeciwnadciśnieniowe.

Wrzody żołądka

Może podrażniać przewód pokarmowy.

Zaburzenia tarczycy

Może zwiększać poziom hormonów tarczycy. Należy stosować ostrożnie lub unikać, jeśli masz chorobę tarczycy lub przyjmujesz leki hormonalne tarczycy.

Ashwagandha dawkowanie

Dawkowanie i sposób stosowania zależy od stanu, który próbujesz leczyć. Nie ma standardowej dawki, którą badano w nowoczesnych badaniach klinicznych.

Ashwagandha można stosować w postaci sproszkowanej w dawkach od 450 miligramów do 2 gramów. Można go kupić w kapsułkach, pudrach lub jako ciekły ekstrakt ze zdrowej żywności lub suplementów.


ZOBACZ TAKŻE