HomeWłaściwości zdrowotneGranat i jego właściwości...

Granat i jego właściwości lecznicze, zdrowotne.

Granaty należą do najzdrowszych owoców na ziemi, zawierają szereg korzystnych związków roślinnych. Wiele badań wykazało, że mają one niewiarygodne korzyści dla twojego organizmu i mogą obniżyć ryzyko różnego rodzaju chorób.

granat

Jest to szczegółowy artykuł na temat granatu i jego korzyści dla zdrowia. Oto 11 opartych na dowodach sposobów w jaki sposób granat może poprawić twoje zdrowie. Nasiona granatu są bogate w witaminy, minerały i błonnik. Odkryj, co jeszcze sprawia, że ​​ten rubinowy owoc powinien znaleźć się w twojej codziennej diecie.

Składniki odżywcze

 

Owoc granatu ma około 5-12 cm średnicy. Jest czerwony, okrągły i wygląda trochę jak czerwone jabłko z łodygą w kształcie kwiatu. Skórka granatu jest niejadalna, ale w środku znajdują się setki jadalnych nasion zwanych łukami.

Granaty mają imponujący profil składników odżywczych: Jedna filiżanka (174 gramów) zawiera:

  • Błonnik: 7 g
  • Białko: 3 g
  • Witamina C: 30% RDA.
  • Witamina K: 36% RDA.
  • Kwas foliowy: 16% RDA.
  • Potas: 12% RDA.

RDA – dzienne zapotrzebowanie

 

Działanie przeciwzapalne

Przewlekłe zapalenie jest jednym z głównych czynników wywołujących wiele chorób. Obejmuje to choroby serca, raka, cukrzycę typu 2, chorobę Alzheimera, a nawet otyłość. Granat ma silne właściwości przeciwzapalne , na które w znacznym stopniu wpływają właściwości przeciwutleniające.

Badania z użyciem probówek wykazały, że może on zmniejszać aktywność zapalną w przewodzie pokarmowym, a także przy raku piersi i komórkach raka okrężnicy.

Walka z rakiem prostaty

granat

Rak prostaty jest najczęstszym typem raka u mężczyzn. Badania laboratoryjne wykazały, że ekstrakt z owoców granatu może spowolnić reprodukcję komórek rakowych, a nawet wywołać apoptozę (śmierć komórki) w komórkach nowotworowych.

Sprawdź to ➡ ➡  Zaskakujące korzyści zdrowotne wynikające z zielonej herbaty

PSA (antygen specyficzny dla prostaty) jest markerem krwi dla raka gruczołu krokowego. Mężczyźni, których poziomy PSA podwajają się w krótkim czasie są narażeni na zwiększone ryzyko zgonu z powodu raka prostaty.

Co ciekawe badania wykazały, że 237 ml soku z granatów dziennie zwiększa czas podwojenia PSA z 15 miesięcy do 54 miesięcy.

Rak piersi

Rak piersi jest najczęstszym typem raka u kobiet. Wykazano, że ekstrakt z granatu hamuje rozmnażanie komórek raka sutka, a nawet może zabić niektóre z nich.

Obniża ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze) jest jednym z głównych czynników wpływających na zawał serca i udar. W jednym z badań osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym miały znaczny spadek po spożyciu 150 ml soku z granatów każdego dnia przez 2 tygodnie.

Inne badania wykazały podobne efekty, szczególnie w przypadku skurczowego ciśnienia krwi.

Artretyzm i bóle stawów

Zapalenie stawów jest częstym problemem w krajach zachodnich. Istnieje wiele różnych typów, ale większość z nich wiąże się z pewnym stanem zapalnym w stawach. Biorąc pod uwagę, że związki roślinne w granacie mają działanie przeciwzapalne, ma to sens, że mogą one pomóc w leczeniu zapalenia stawów.

Co ciekawe badania laboratoryjne wykazały, że ekstrakt z owoców granatu może blokować enzymy, które mogą uszkadzać stawy u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Może obniżyć ryzyko chorób serca

Choroba serca jest obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci na świecie. Jest to choroba skomplikowana, napędzana wieloma różnymi czynnikami. Kwas foliowy, główny kwas tłuszczowy w granacie może pomóc chronić przed chorobami serca.

W badaniu przeprowadzonym na 51 osobach z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów wykazano, że 800 miligramów oleju z nasion granatu dziennie przez 4 tygodnie znacznie obniżyło trójglicerydy.

Sprawdź to ➡ ➡  Srebro koloidalne: właściwości, zastosowanie i efekty uboczne

Inne badanie dotyczyło wpływu soku z granatów na ludzi z cukrzycą typu 2 i wysokim poziomem cholesterolu. Zauważyli znaczną redukcję cholesterolu LDL.

Leczenie zaburzeń erekcji

Uszkodzenia oksydacyjne mogą zaburzać przepływ krwi we wszystkich obszarach ciała, w tym w tkance erekcyjnej. Okazało się, że sok z granatów jest korzystny w zwiększaniu przepływu krwi i odpowiedzi erekcyjnej u królików.

W badaniu z udziałem 53 mężczyzn z zaburzeniami erekcji owoc granatu okazał się mieć pewne korzyści.

Zwalcza zakażenia bakteryjne i grzybicze

granat

Związki roślinne w granacie mogą pomóc w zwalczaniu szkodliwych mikroorganizmów. Na przykład wykazano, że są one korzystne dla niektórych rodzajów bakterii, a także dla drożdży Candida albicans.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze może również chronić przed infekcjami i stanem zapalnym w jamie ustnej. Obejmuje to takie schorzenia, jak zapalenie dziąseł, zapalenie ozębnej i zapalenie jamy ustnej od protezy.

Pomoc w poprawie pamięci

Istnieją pewne dowody, że owoc granatu może poprawić pamięć. W jednym z badań u pacjentów chirurgicznych 2 gramy ekstraktu z granatu zapobiegły deficytowi pamięci po operacji.

W innym badaniu z udziałem 28 osób starszych z dolegliwościami pamięci stwierdzono, że 237 ml soku z granatów dziennie znacznie poprawiło wskaźniki pamięci werbalnej i wzrokowej. Istnieją również dowody z badań na myszach, że granat może pomóc w walce z chorobą Alzheimera.

Poprawia wydajność ćwiczeń

Granat jest bogaty w azotany dietetyczne, które, jak wykazano, poprawiają wyniki ćwiczeń. W badaniu 19 sportowców biegających na bieżni 1 gram ekstraktu z granatu 30 minut przed treningiem znacznie poprawił przepływ krwi.

Doprowadziło to do opóźnienia początku zmęczenia i wzrostu wydajności ćwiczeń. Potrzebne są dalsze badania, ale wydaje się, że owoc granatu może być korzystny dla wydajności fizycznej, podobnie jak sok z buraków.


ZOBACZ TAKŻE