Kardamon: właściwości lecznicze, zastosowanie i skutki uboczne

Korzyści zdrowotne kardamonu obejmują ochronę przewodu pokarmowego, kontrolę poziomu cholesterolu, kontrolę raka , łagodzenie problemów sercowo-naczyniowych oraz poprawę krążenia krwi w organizmie. Jest przydatny w leczeniu chorób zębów i infekcji dróg moczowych, takich jak zapalenie pęcherza, zapalenie nerek i rzeżączki.

Kardamon

Kardamon czym jest?

Kardamon to przyprawa pochodząca z Indii , Nepalu i Bhutanu. Obecnie jest dostępny w najbardziej tropikalnych miejscach w Azji, w tym w Indiach, Chinach, Bhutanie, Wietnamie, Malezji, Korei i Japonii. Jest uważany za królową przypraw i jest jedną z najdroższych przypraw.

Składniki odżywcze

100g kardamonu zawiera węglowodany (68 g), białko (11 g), błonnik pokarmowy (28 g), oraz cholesterol (0 mg). Kardamon jest bogaty w różne witaminy i mikroelementy. Należą do nich niacyna, pirydoksyna, ryboflawina, tiamina, witamina A, witamina C, sód, potas, wapń, miedź, żelazo, mangan, magnez, fosfor i cynk.

Korzyści Zdrowotne

Kardamon to idealna przyprawa o wielu zaletach zdrowotnych. Najbardziej popularne korzyści zdrowotne są wymienione poniżej.

Rak jelita grubego

Rak, w szczególności rak jelita grubego jest jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Rosnące koszty konwencjonalnej terapii przeciwnowotworowej i związane z nią skutki uboczne zachęciły naukowców do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które są zrównoważone. Badania przeprowadzone przez Sengupta w Chittaranjan National Cancer Institute w Kalkucie wykazano, że kardamon dietetyczny miał pozytywny wynik w przeciwdziałaniu rakowi jelita grubego do 48%.

Zdrowie serca

Podawanie kardamonu w stanach sercowo-naczyniowych prowadzi do obniżenia pulsu lub kontrolowanego rytmu i kontroli nadciśnienia. Znajdujące się w nim mikroelementy mogą przeciwdziałać wzrostowi lipidów w organizmie.

Przeciwdepresyjny

Uważa się także, że kardamon ma właściwości przeciwdepresyjne. Jego  olejek jest jednym z najważniejszych olejów stosowanych w aromaterapii. Może być stosowany nie tylko do depresji, ale także jako lek na różne inne choroby, od chorób żołądka po choroby płuc.

Choroby żołądkowo-jelitowe

Kardamon

Kardamon tradycyjnie stosowany jest w ajurwedzie, medycynie chińskiej jako lek na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Metanolowy wyciąg z kardamonu jest składnikiem, który pomaga w kontrolowaniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak kwasowość, wzdęcia i skurcze żołądka.

Właściwości przeciwbakteryjne

Przez wiele tysiącleci uważano, że kardamon ma właściwości zwalczania infekcji. Dla współczesnej nauki oznacza to, że kardamon zawiera właściwości przeciwdrobnoustrojowe.  Stwierdzono, że oleje z kardamonu były w stanie hamować wzrost i rozprzestrzenianie się niektórych bardzo niebezpiecznych drobnoustrojów, które regularnie powodują zatrucia żywności.

Właściwości przeciwzapalne

Kardamon jest dobry dla ból mięśni i stawów.  Kardamonu można używać jako środka kontrolującego skurcze mięśni. Ostatnie dane eksperymentalne sugerują, że ma on również właściwości przeciwzapalne i przeciwrakowe.

Właściwości anty-astmatyczne

Kardamon może być również stosowany jako lek na astmę i inne problemy z oddychaniem. Jedno z badań wykazało, że surowe wyciągi z kardamonu były wystarczająco skuteczne w otwieraniu zwężonych wiatrówek u zwierząt laboratoryjnych.

Oczyszcza ciało

Procesy metaboliczne w naszym organizmie uwalniają toksyny i wolne rodniki, które muszą zostać wypłukane, aby zachować zdrowie. W przeciwnym razie nagromadzone toksyny mogą powodować wiele chorób, w tym raka i przedwczesne starzenie się. Kardamon jest znany jako środek odtruwający. Olejki eteryczne i biochemiczne obecne w kardamonie zapewniają efekt detoksykacji.

Poprawia krążenie krwi

W tradycyjnych terapiach, takich jak aromaterapia kardamonu używano do leczenia objawów astmy i zapalenia oskrzeli poprzez poprawę krążenia krwi do płuc. Olejek eteryczny uzyskany z kardamonu został przetestowany w grupach osób ze stresem i okazało się, że kardamon jest skuteczny w promowaniu krążenia krwi w organizmie.

Ból gardła i wymioty

Tradycyjnie był stosowany jako lek na mdłości. Kardamon jest skutecznym tonikiem i stymulantem. Działa również jako dobry lek na ból gardła.

Inne Zastosowania

Kardamon

Właściwości afrodyzjaku

Ponieważ kardamon ma słodki smak tradycyjnie uważano, że ma właściwości afrodyzjaku. Kardamon uważany jest nie tylko za afrodyzjak, ale uważa się również, że posiada lekarstwo na impotencję i przedwczesny wytrysk.

Zaburzenia układu moczowego

W ajurwedzie kardamon był stosowany jako lek na choroby dróg moczowych i infekcje takie jak zapalenie pęcherza, zapalenie nerek i rzeżączka.

Czkawka

Czkawka może być bardzo denerwująca, szczególnie dla dzieci. W medycynie ludowej jest kilka lekarstw, a jednym z najbardziej popularnych jest zaskakiwanie osoby, która ma czkawkę. To może, ale nie musi działać przez większość czasu. Jednak kardamon jest kolejnym bardzo skutecznym lekarstwem. Weź kilka strąków kardamonu i gotuj w wodzie. Picie tej wody pozwala pozbyć się czkawki.

Odświeża oddech

Strąki i nasiona kardamonu można żuć jako odświeżacz oddechu. Smak i aromat wynikają z obecności olejku eterycznego. Nic dziwnego, że olejek eteryczny z kardamonu jest używany jako popularny składnik gumy do żucia!

Skutki uboczne

Ciąża i karmienie piersią : Kardamon jest NIEBEZPIECZNY, gdy przyjmuje się go w czasie ciąży. Istnieje obawa, że ​​przyjmowanie kardamonu może spowodować poronienie.

Kamienie żółciowe : Nie należy przyjmować kardamonu w ilościach większych niż te zwykle występujące w żywności, jeśli masz kamienie żółciowe. Nasiona kardamonu mogą powodować kolkę żółciową (ból spastyczny).

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: