HomeWłaściwości zdrowotneManiok - tajemnicze warzywo....

Maniok – tajemnicze warzywo. Korzyści zdrowotne i zagrożenia

Maniok dostarcza ważnych składników odżywczych z drugiej strony może mieć niebezpieczne skutki, zwłaszcza jeśli jest spożywany na surowo i w dużych ilościach. Zobacz unikalne właściwości manioku, aby określić, czy jest to zdrowe i bezpieczne jedzenie, które można włączyć do diety.

maniok

Maniok co to jest?

Maniok jest jarzynowym, skrobiowym warzywem korzeniowym lub bulwą. Pochodzący z Ameryki Południowej jest głównym źródłem kalorii i węglowodanów dla ludzi w krajach rozwijających się. Uprawia się go w tropikalnych regionach świata ze względu na jego odporność na trudne warunki uprawy – w rzeczywistości jest to jedna z najbardziej odpornych na suszę upraw

Ważną informacją jest to, że korzeń manioku należy ugotować przed zjedzeniem. Surowy maniok może być trujący, co zostanie omówione w późniejszym rozdziale.

Zaskakujące korzyści zdrowotne manioku

Pomaga wygładzić i rozjaśnić skórę

Skórka manioku jest doskonałym lekarstwem na wszelkie problemy skórne. Już nie musisz się martwić o blizny, ponieważ możesz się ich pozbyć za pomocą prostego rozwiązania. Pokroić skórki z manioku i wymieszać je. Rozłóż tę pastę na twarzy lub innych dotkniętych obszarach na godzinę i po prostu zmyj, aby uzyskać maksymalny efekt. Możesz również użyć go jako peelingu, aby pozbyć się dodatkowego oleju z twarzy i zamknąć pory. Pomoże to odmłodzić twoją skórę i nada jej blask.

Pomaga włosom rosnąć szybciej

Zrób pastę z manioku i nałóż na włosy na godzinę lub dwie. Ostrożnie umyj włosy później, aby zobaczyć efekty działania korzenia. Powtarzaj ten proces dwa razy w tygodniu, aby wyniki były bardziej widoczne. Po około miesiącu twoje włosy zaczną rosnąć szybciej.

Sprawdź to ➡ ➡  Czarnuszka obniża cholesterol, walczy z alergią i atakami astmy

Pomaga w utracie wagi

maniok

Maniok zawiera dużą ilość błonnika, a to jest dokładnie to, czego potrzebujesz jeśli chcesz schudnąć. Odchudzanie nie jest łatwe, ale dodanie manioku do diety może stać się pomocne, ponieważ będziesz czuć się pełniejsza przez większość czasu.

Niesamowity dla systemu trawiennego

Obecny w nim błonnik odgrywa podwójną rolę. Pomaga również poprawić układ trawienny, pochłaniając wszystkie toksyny z jelit i umożliwiając zmniejszenie stanu zapalnego. Dzięki temu jesteś zdrowy i unikasz problemów żołądkowo-jelitowych.

Pomaga Ci pokonać bóle głowy

To tutaj korzenie i liście manioku są chwalone za ich lecznicze cele. Możesz nie tylko konsumować je w takich sytuacjach, ale także myć i robić z nich sok. Picie soku z manioku dwa razy dziennie zapobiegnie występowaniu jakichkolwiek przyszłych bólów głowy.

Leczy biegunkę

Posiada on przeciwutleniacze, które pomagają w sytuacjach związanych z biegunką. Gotowanie warzyw w wodzie przez godzinę, a następnie ich spożywanie może pomóc w oczyszczeniu żołądka ze wszystkich bakterii, które powodują biegunkę. Prowadzi to do zmniejszenia objawów biegunki i stopniowej poprawy wydajności.

Pomaga w leczeniu gorączki

Dobrze znaną korzyścią płynącą z manioku jest to, że pomaga w leczeniu gorączki. Liście manioku mogą pomóc w osłabieniu i bólach, które odczuwasz, gdy twoje ciało walczy z bakteriami w twoim ciele.

Pomaga w odzyskaniu apetytu

Budząc się wcześnie rano, możesz nie czuć potrzeby jedzenia. Są też inne takie przypadki w twoim codziennym życiu, gdzie zaczynasz unikać jedzenia, czy to z powodu depresji czy lęku. Korzeń manioku może pomóc zmienić to i przywrócić apetyt, więc nie musisz się martwić zbytnio o utratę zbyt wielu ważnych składników odżywczych.

Sprawdź to ➡ ➡  6 zdrowych powodów, aby jeść kiwi każdego dnia

Niebezpieczne skutki

maniok

Kasawa może być niebezpieczna, jeśli spożywana jest na surowo, w dużych ilościach lub gdy jest przygotowywana nieprawidłowo. Wynika to z tego, że surowy maniok zawiera substancje chemiczne zwane cyjanogennymi glikozydami, które mogą uwalniać cyjanek w organizmie po spożyciu.

Co więcej, w niektórych częściach świata maniok wykazuje działanie absorbujące szkodliwe chemikalia z gleby, takie jak arsen i kadm. Może to zwiększać ryzyko zachorowania na raka u tych, którzy polegają na manioku jako podstawowym pożywieniu.

Jak przygotować maniok

Kasawa jest ogólnie bezpieczna, gdy jest odpowiednio przygotowana i spożywana okazjonalnie w umiarkowanych ilościach. Rozsądna wielkość porcji wynosi około 1/3 kubka.

Oto kilka sposobów, dzięki którym kasawa będzie bezpieczniejsza do spożycia:

  • Obrać: skórkę z korzenia manioku zawiera większość związków wytwarzających cyjanek.
  • Namocz go: moczenie manioku poprzez zanurzenie go w wodzie na 48-60 godzin przed ugotowaniem i zjedzeniem może zmniejszyć ilość szkodliwych związków chemicznych.
  • Gotuj: Ponieważ szkodliwe chemikalia znajdują się w surowym manioku, należy go dokładnie ugotować.
  • Połącz go z białkiem: spożywanie białka wraz z kasawą może być korzystne, ponieważ białko pomaga pozbyć się toksycznego cyjanku).
  • Utrzymanie zrównoważonej diety: Możesz zapobiegać niepożądanym efektom manioku, włączając do swojej diety różnorodne pokarmy i nie polegając na nim jako na jedynym źródle żywienia.

Ogólnie rzecz biorąc maniok nie jest pokarmem, który musi być stałym elementem diety. Jeśli jesz, przygotuj go prawidłowo i spożywaj w rozsądnych porcjach.


ZOBACZ TAKŻE