HomeWłaściwości zdrowotneOlejek z oregano: korzyści...

Olejek z oregano: korzyści zdrowotne, zastosowanie i skutki uboczne

Korzyści zdrowotne płynące z olejku z oregano można przypisać jego właściwościom przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwpasożytniczym, przeciwutleniającym, przeciwzapalnym, trawiennym, przeciwnowotworowym i przeciwalergicznym.

O olejku z oregano

Właściwości dezynfekcyjne i antybakteryjne olejku z oregano zostały po raz pierwszy uznane w starożytnej Grecji, gdzie często stosowano go w leczeniu infekcji bakteryjnych na skórze lub ranach. Był również używany do ochrony żywności przed bakteriami. Olejek eteryczny z oregano jest ekstrahowany przez destylację parową świeżych liści oregano.

Olejek z oregano

Jest stosowany na wiele sposobów, np. w aromaterapii, która od dziesięcioleci cieszy się największym zainteresowaniem. Można go również nanosić miejscowo na skórę lub z olejem nośnym, takim jak olej kokosowy, w celu poprawy jakości skóry.

W końcu można go spożywać w bardzo małych ilościach jako suplement diety, zwykle rozcieńczany miodem lub napojami mlecznymi.

Olejek z oregano właściwości

Oprócz tego, że jest szanowany ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, ten olej ma również wiele właściwości leczniczych. Rzućmy okiem na nie poniżej.

Leczy choroby układu oddechowego

Olejek eteryczny z oregano może  działać jako środek wykrztuśny, który rozluźnia lub pomaga w eliminacji niewygodnych nagromadzeń śluzu i flegmy w drogach oddechowych i zatokach. Jest to również kojący balsam na zapalenie płuc i gardła, który często może stymulować ataki kaszlu.

Właściwości przeciwzapalne

Olej ten jest dobry dla kojenia wielu rodzajów stanów zapalnych, wewnętrznych lub zewnętrznych spowodowanych różnymi przyczynami. Po naniesieniu miejscowym może zmniejszyć zaczerwienienie i podrażnienie na zastosowanym obszarze, a także złagodzić ból związany z artretyzmem lub urazem. Spożywany ma bardzo podobny efekt, chociaż rozprzestrzenia się po całym ciele, więc nie musi tak szybko łagodzić bólu i dyskomfortu.

Zapobiega infekcjom

Chroni przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, takimi jak infekcje jelita grubego i dróg moczowych, a także dur brzuszny , cholera, rany, infekcje skóry i zatrucia pokarmowe.

Sprawdź to ➡ ➡  Estragon - 8 zaskakujących korzyści zdrowotnych i zastosowań

Właściwości przeciwgrzybiczne

Wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki to cztery czynniki odpowiedzialne za choroby zakaźne i komunikacyjne. Spośród nich grzyby są odpowiedzialne za niektóre z najbardziej przerażających i śmiertelnych infekcji, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Mogą powodować bolesne i śmiertelne infekcje w uchu, nosie i gardle, które jeśli nie zostaną wcześniej leczone mogą dotrzeć do mózgu i stać się śmiertelne.

Działa jako środek przeciwpasożytniczy

Pasożyty wykorzystują ciało ludzkie jako źródło pożywienia oraz jako naczynie lub nośnik chorób zakaźnych. Olejek z oregano po spożyciu może wyeliminować robaki jelitowe, a po zastosowaniu zewnętrznym skutecznie zapobiega wszom, komarom i pchłom.

Zapobiega rakowi

Olejek z oregano

Ta właściwość okazuje się jedną z najbardziej znanych cech olejku z oregano, ponieważ chroni przed szkodami wyrządzonymi ciału przez wolne rodniki (utleniacze). Neutralizuje wolne rodniki, jednocześnie naprawiając już wyrządzone szkody. To spowalnia proces starzenia i chroni przed niektórymi nowotworami, zwyrodnieniem plamki żółtej, zwyrodnieniem mięśni z powodu starzenia się, zmarszczkami, utratą wzroku i słuchu, zaburzeniami nerwowymi i wieloma dolegliwościami związanymi z przedwczesnym starzeniem się i działaniem wolnych rodników.

Reguluje menstruację

Ten potężny olej jest korzystny do regulowania menstruacji i opóźniania początku menopauzy. Osoby cierpiące na nieregularne miesiączki mogą również znaleźć ulgę przy użyciu olejku z oregano. Może pomóc kobiecie zredukować objawy nadejścia menopauzy, w tym zaburzenia równowagi nastroju i zmiany hormonalne.

Antyalergiczny

Alergie to nadmierne reakcje organizmu na zewnętrzne bodźce. Olejek z oregano jest znany z łagodzenia objawów alergii. Dzięki swojej właściwości przeciwzapalnej można zmniejszyć nasilenie alergii, co jest ważne w przypadku poważnych reakcji, takich jak szoki anafilaktyczne lub obrzęk w gardle.

Wspomaga trawienie

Olejek z oregano wspomaga  trawienie poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych. Może poprawić twoje zdrowie poprzez maksymalizację składników odżywczych otrzymywanych z jedzenia!

Inne korzyści

Wykazano, że pomaga również leczyć łuszczycę, egzemę, stopę sportowca, grypę i inne choroby zakaźne. Ponadto może być stosowany do leczenia infekcji bakteryjnych, takich jak  E. coli , lamblioza i zatrucie pokarmowe.

Najczęściej Zadawane Pytania

Olejek z oregano

Jak zrobić olej z oregano?

Możesz zrobić olej oregano dla siebie, ale proces ten jest nieco długi. Najpierw zagotuj wodę w rondlu lub garnku, a następnie włóż pokrojone liście oregano i olej nośny do szklanego słoika. Oleje nośnikowe obejmują oliwę , olej z pestek winogron lub olej migdałowy. Po umieszczeniu słoika w gorącej wodzie, olej wewnątrz słoika ogrzewa się i uwalnia naturalny olej z liści oregano. Umieść słoik w słonecznym miejscu na 2 tygodnie, wstrząsaj nim co kilka dni, a następnie odcedź powstałą mieszaninę.

Sprawdź to ➡ ➡  Czosnek - poznaj 11 sprawdzonych właściwości zdrowotnych

Jak stosować olej oregano?

Możesz miejscowo stosować olej oregano do podrażniania skóry oraz w przestrzeni blisko ran, ponieważ może przyspieszyć gojenie. Możesz również nałożyć olej z oregano pod oczy i na zmarszczki.

Do czego służy olej oregano?

Olejek z oregano jest bardzo ważny dla zdrowia ludzkiego i imponująco skuteczny w leczeniu infekcji pasożytniczych i grzybiczych w wielu częściach ciała. Jest także wszechstronnym wzmacniaczem układu odpornościowego i może pomóc w poprawie trawienia po spożyciu.

Jak dawkować olejek z oregano?

Możesz wziąć olej oregano w formie suplementu, czyli w dawce 500 mg lub możesz dodać małe ilości oleju z oregano do jedzenia. Występuje w postaci kapsułek, tabletek i płynów i można go stosować miejscowo pod warunkiem, że rozcieńczymy go 1: 1 z oliwą z oliwek.

Gdzie kupić olej oregano?

Możesz kupić olej oregano w dowolnym sklepie, w którym sprzedawane są olejki eteryczne, a także w dużych sieciach.

Jak stosować olejek z oregano?

Możesz użyć go na różne sposoby, w tym miejscowo na podrażnienia skóry i gojenia się ran, spożycia podjęzykowego (upuszczając olej pod język), dodając go do pewnych produktów spożywczych, a nawet konsumując go w postaci tabletek lub kapsułek.

Mieszanie : Olejek eteryczny oregano doskonale łączy się z olejkami eterycznymi z lawendy, rozmarynu , bergamotki, rumianku, cyprysu , drzewa cedrowego, drzewa herbacianego i eukaliptusa . Takie kombinacje są często wykonywane i szeroko stosowane przez aromaterapeutów i zielarzy.

Skutki uboczne

Olejek eteryczny z oregano może powodować podrażnienie skóry i błon śluzowych, jeśli jest przyjmowany w wysokich stężeniach lub dawkach. Kobiety w ciąży powinny go unikać i skonsultować się z lekarzem przed dodaniem go w jakikolwiek znaczący sposób do diety. Ze względu na zdolność do stymulowania i regulowania hormonów może to doprowadzić do poronienia. Podobnie jak w przypadku każdego nowego suplementu diety lub żywności, skonsultuj się z lekarzem na temat alergii. Osoby uczulone na bazylię, lawendę, majeranek, miętę lub szałwię są również często uczulone na oregano i jego olejki eteryczne.


ZOBACZ TAKŻE