Pokrzywa – właściwości, działanie, przeciwwskazania, herbata

Przez tysiące lat ludzie na całym świecie stosowali pokrzywę w leczeniu różnych chorób. Liście i łodygi w niektórych podgatunkach mają długie kłujące włosy, które wstrzykują po dotknięciu szereg chemikaliów, w tym histaminę, kwas mrówkowy, serotoninę i acetylocholinę. Powoduje to drażniące, nieprzyjemne uczucie na skórze.

Jednak, gdy zagotujesz łodygi i liście, substancje drażniące zostaną zneutralizowane i można cieszyć się prawdziwymi zaletami rośliny. Niektóre kultury nawet przygotowują zupę z pokrzywy lub dodają ją do sera.

Liście pokrzywy są najczęściej parzone jako herbata, ale roślinę można również stosować zewnętrznie w postaci ekstraktu olejowego. Pamiętaj jednak, aby połączyć ten naturalny olej z olejami nośnikowymi, ponieważ może być bardzo silny.

Pokrzywa oczyszcza ciało

Szeroka gama pożytecznych składników odżywczych znajdujących się w pokrzywie sprawia, że ​​jest ona idealnym detoksyfikatorem dla organizmu i wiadomo, że łagodnie oczyszcza organizm z toksyn. Jako środek moczopędny, pokrzywa może również zapewnić szybką eliminację tych toksyn z organizmu. Może poprawić wydajność składników odżywczych w jelitach i zapewnić, że procesy trawienne przebiegają gładko, co zapobiega gromadzeniu się niebezpiecznych toksyn. Stymuluje również system limfatyczny, pomagając pozbyć się nadmiaru toksyn również w nerkach.

Pokrzywa, a miesiączka i ciąża

Herbata jest często sugerowane dla kobiet, które mają bolesne miesiączki, pomaga chronić przed nadmiernym krwawieniem, ponieważ może ona działać jako koagulant. Ponadto pomoże pobudzić produkcję mleka i ułatwić laktację.

Pokrzywa wspomaga zdrowie kobiet

Pokrzywa - właściwości, działanie, przeciwwskazania, herbata

Pokrzywa ma wiele aktywnych składników, które wpływają na zdrowie kobiet. W przypadku bolesnych objawów napięcia przedmiesiączkowego może łagodzić skurcze i wzdęcia, jednocześnie minimalizując przepływ krwi podczas menstruacji ze względu na jej właściwości ściągające. U kobiet przechodzących menopauzę pokrzywa może łagodzić przemianę i działać jako środek wzmacniający, więc przesunięcie hormonalne nie jest tak dramatyczne w ciele.

Pokrzywa poprawia krążenie

Połączenie witaminy C i żelaza, które zawiera pokrzywa idealnie nadaje się do stymulacji wytwarzania czerwonych ciałek krwi. Witamina C optymalizuje wchłanianie żelaza w jelitach, podczas gdy żelazo jest kluczowym składnikiem hemoglobiny. Zwiększając liczbę krwinek czerwonych w organizmie, zwiększa się krążenie krwi, przyspiesza gojenie się ran , a kończyny ciała otrzymują niezbędne natlenienie w celu zwiększenia poziomu energii. Z tego samego powodu często zalecana jest w celu złagodzenia zmęczenia lub niedokrwistości, która charakteryzuje się ogólnym osłabieniem mięśni, wyczerpaniem, trudnościami poznawczymi i bólem głowy.

Zobacz także: Leczenie niedokrwistości przy użyciu pokrzywy i cytryny

Pokrzywa zapobiega kamieniom nerkowym

Pokrzywa - właściwości, działanie, przeciwwskazania, herbata

Pokrzywa jest od dawna znana jako środek moczopędny, ale wpływa także na nerki w inny sposób. Ma właściwości nefrytyczne , co oznacza, że ​​może pomóc w rozkładaniu kamieni w nerce i woreczku żółciowym, zapobiegając pogorszeniu tych bolesnych warunków. Ponadto, jako środek moczopędny pomaga szybko wyeliminować toksyny, tym samym chroniąc przed infekcjami pęcherza i nadmiernym zatrzymywaniem płynów( obrzękiem ).

Pokrzywa, a osteoporoza i zdrowie kości

Pokrzywa - właściwości, działanie, przeciwwskazania, herbata

Bor to wciąż ważny minerał znajduje się on w pokrzywie. Bor jest naukowo związany z utrzymaniem zawartości wapnia w naszych kościach, co oznacza, że ​​pokrzywa może pomóc w spowolnieniu początku osteoporozy. Pomaga więc regulować i monitorować zdrowie kości.

Pokrzywa i alergie

Pokrzywa jest również związana z leczeniem różnych schorzeń układu oddechowego, w tym kataru siennego, astmy i innych alergii sezonowych. Badania wykazały, że niektóre kombinacje ekstraktów z pokrzywy mogą znacznie zmniejszyć reakcje alergiczne. Regularne spożywanie herbaty z pokrzywy wiąże się z leczeniem astmy w Australii od pokoleń.

Pokrzywa, a zdrowie serca

Pokrzywa - właściwości, działanie, przeciwwskazania, herbata

Badania wykazały, że regularne spożywanie herbaty z pokrzywy może pomóc obniżyć skurczowe ciśnienie krwi i złagodzić napięcie i stres w układzie sercowo-naczyniowym.

Pokrzywa i ochrona skóry

Zmniejsza ona nasilenie trądziku i może nawet zapobiegać infekcjom bakteryjnym. Ze względu na właściwości przeciwutleniające może także przyspieszyć gojenie, zmniejszyć widoczność blizn i skaz i promować działanie przeciwstarzeniowe w celu zmniejszenia zmarszczek i plam starczych.

Słowo Ostrożności:  Na przykład, jeśli masz niskie ciśnienie krwi, niski poziom cukru we krwi lub jesteś we wczesnej fazie ciąży, roślina ta może być niebezpieczna. Przed dodaniem do diety tak potężnego i kompleksowego środka ziołowego, skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że nie będzie żadnych komplikacji.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: