Co zyskasz kiedy będziesz pić wodę kokosową?

Udostępnij:

Jeszcze kilka lat temu woda kokosowa nie była uznana za eliksir. Ale czy wiesz, że podczas II wojny światowej woda kokosowa była używana jako krótkotrwały dożylny płyn nawilżający i resuscytacyjny?


[toc]
Niezwykle popularna na Karaibach i w Azji Południowo-Wschodniej woda kokosowa jest prawie przezroczystym płynem znajdującym się w delikatnych zielonych kokosach.

Orzeźwiającego niskokalorycznego napoju nie należy mylić z mlekiem kokosowym, które powstaje przez zmieszanie mięsa kokosowego z wodą.

Wartości odżywcze wody kokosowej


Mimo że jest odrobinę bogata w cukier (6 g na szklankę) i sód (252 mg), woda kokosowa ma wiele zalet zdrowotnych. Woda kokosowa kalorie: przy zaledwie 46 kaloriach na szklankę woda kokosowa jest bogata w potas, witaminę C i magnez. Zawiera także węglowodany, tłuszcze, białka i selen.

Woda kokosowa jest uważana za jeden z najlepszych napojów detoksykacyjnych ze względu na elektrolity, aminokwasy, fitohormony, przeciwutleniacze, czynniki sprzyjające wzrostowi i cytokiny.Krótko mówiąc to nie tylko tropikalny napój, który gasi pragnienie w upalny dzień, ale z powodzeniem stosowany jest również jako tradycyjny lek.

Woda kokosowa i jej właściwości

1. Nawadnia tak skutecznie jak napoje sportowe

Korzyści płynące z wody kokosowej po treningu mogą być po prostu porównywalne z tymi sztucznie aromatyzowanymi napojami węglowodanowo-elektrolitowymi pakowanymi w fantazyjne butelki.

Dzięki zawartości niezbędnych minerałów i elektrolitów delikatna woda kokosowa ma wszystkie zalety nawadniającego napoju sportowego. Doniesiono, że woda kokosowa ma właściwości przeciwutleniające, które mogą pomóc w neutralizacji produkcji reaktywnych form tlenu w wyniku długotrwałych ćwiczeń.

2. Obniża ciśnienie krwi

Kto wiedział, że jedną z zalet picia wody kokosowej może być lepsze zarządzanie ciśnieniem krwi? Według 2-tygodniowego badania z udziałem 7 uczestników z nadciśnieniem tętniczym, 5 wykazało znaczące obniżenie średniego ciśnienia skurczowego, a 2 wykazało również znaczny spadek rozkurczowego ciśnienia krwi.

W badaniu stwierdzono, że zaledwie 300 ml wody kokosowej spożywanej dwa razy dziennie może kontrolować wysokie ciśnienie krwi.

3. Zmniejsza poziom glukozy we krwi u chorych na cukrzycę

Woda kokosowa ma wiele zalet medycznych, w tym lepszą kontrolę glikemii. Podczas badania na szczurach wywołanych cukrzycą woda kokosowa wykazała potencjał terapeutyczny w zmniejszaniu poziomu cukru we krwi i stresu oksydacyjnego.

4. Zapobiega odwodnieniu z powodu biegunki


Delikatna woda kokosowa jest korzystna dla Twojego brzucha i może być stosowana jako doustna pomoc nawadniająca w celu zastąpienia utraty płynów z przewodu pokarmowego u pacjentów cierpiących na silne odwodnienie z powodu biegunki.

5. Chroni i leczy wątrobę

Jedną z zalet wody kokosowej jest lepsze zdrowie wątroby dzięki przeciwutleniaczom. Chroni wątrobę i leczy uszkodzone komórki wątroby jak zaobserwowano w badaniach na szczurach.

W szczególności zielona woda kokosowa poprawia wątrobę i ogólny stan zdrowia. Środki przeciwutleniające chronią przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

6. Obniża poziomy cholesterolu

Dzięki naszemu szybkiemu życiu i rosnącej zależności od przetworzonej i śmieciowej żywności problemy z cholesterolem rosną. Regularne stosowanie wody kokosowej (zarówno delikatnej, jak i dojrzałej) przekształca nadmiar cholesterolu w kwas żółciowy u szczurów.

Te kwasy żółciowe są następnie wydalane. Woda kokosowa zmniejszała również gromadzenie się tłuszczu w tkankach wątroby i aorty.

7. Woda kokosowa w ciąży

Jakie są więc zalety wody kokosowej podczas ciąży? Przy tak wielu zaleceniach i zakazach w ciągu tych 9 miesięcy potrzebujesz czegoś, co jest dobre dla Ciebie i Twojego dziecka, które nie zawiera kofeiny lub zbyt dużej ilości cukru i nie jest gazowanym napojem.

Woda kokosowa nie tylko spełnia te kryteria, ale zawiera również kwas foliowy lub witaminę B9, składnik odżywczy niezbędny do zmniejszenia anemii podczas ciąży i zapobiegania wadom wrodzonym.

Promuje zdrowie płodu i pomaga nowym mamom produkować więcej mleka. Łagodzi również częste dolegliwości związane z ciążą, takie jak powolne trawienie, zaparcia i zgaga. Jednak nie spożywaj jej z dużą ilością jedzenia, ponieważ może to nasilać nudności.

8. Woda kokosowa, a odchudzanie

Korzyści płynące z wody kokosowej do odchudzania wynikają głównie z niskokalorycznej zawartości i wysokiej wartości odżywczej tego napoju. Ma zerowy poziom cholesterolu i stanowi doskonały zamiennik napojów gazowanych i innych napojów o dużej zawartości cukru.

To świetny sposób na zmniejszenie kalorii. Jego naturalne cukry dostarczają energii, nie powodując później problemów.

9. Może poprawić płodność u mężczyzn

W medycynie naturalnej mówi się, że woda kokosowa promuje jakość i ilość nasienia. Oczyszcza również drogi moczowe.

10. Rozpuszcza kamienie nerkowe

Spożywanie wody kokosowej zaledwie 2–3 razy w tygodniu może być bardzo skuteczne w rozpuszczaniu kamieni nerkowych, zmniejszając ich rozmiar i pomagając wydalić je z organizmu. Może także usuwać infekcje pęcherza.

11. Zmniejsza plamy starcze i zmarszczki

Ten cudowny napój działa od wewnątrz, zapewniając nieskazitelną skórę! Zalety wody kokosowej dla skóry w dużej mierze obejmują właściwości przeciwstarzeniowe.

Zapewnia wsparcie odżywcze dla zdrowej skóry poprzez przywrócenie siły i elastyczności oraz zmniejszenie plam starczych, zmarszczek i zwiotczenia. Reguluje również funkcjonowanie jelit, co z kolei promuje gładszą, bardziej nawilżoną skórę.

Ponadto woda kokosowa stanowi również doskonały naturalny toner. Woda kokosowa ma również zalety w leczeniu trądziku – wystarczy stosować miejscowo, a jej działanie przeciwdrobnoustrojowe leczy pryszcze i rozjaśnia przebarwienia.

12. Pomaga we wzroście włosów i usuwa łupież

Podobnie jak olej kokosowy, woda kokosowa dba również o twoje włosy. Płukanie włosów w wodzie kokosowej może ujarzmić kędzierzawe włosy, jednocześnie dbając o suchą skórę głowy i łupież.

Możesz nawet czerpać korzyści z wody kokosowej dla wzrostu włosów, ponieważ kwas laurynowy pomaga poprawić wytrzymałość włosów.

podobne artykuły