Co zyskasz kiedy będziesz pić wodę kokosową?

Jeszcze kilka lat temu woda kokosowa nie była uznana za eliksir. Ale czy wiesz, że podczas II wojny światowej woda kokosowa była używana jako krótkotrwały dożylny płyn nawilżający i resuscytacyjny?


[toc]
Niezwykle popularna na Karaibach i w Azji Południowo-Wschodniej woda kokosowa jest prawie przezroczystym płynem znajdującym się w delikatnych zielonych kokosach.

Orzeźwiającego niskokalorycznego napoju nie należy mylić z mlekiem kokosowym, które powstaje przez zmieszanie mięsa kokosowego z wodą.

Wartości odżywcze wody kokosowej

Mimo że jest odrobinę bogata w cukier (6 g na szklankę) i sód (252 mg), woda kokosowa ma wiele zalet zdrowotnych. Woda kokosowa kalorie: przy zaledwie 46 kaloriach na szklankę woda kokosowa jest bogata w potas, witaminę C i magnez. Zawiera także węglowodany, tłuszcze, białka i selen.

Woda kokosowa jest uważana za jeden z najlepszych napojów detoksykacyjnych ze względu na elektrolity, aminokwasy, fitohormony, przeciwutleniacze, czynniki sprzyjające wzrostowi i cytokiny.

Krótko mówiąc to nie tylko tropikalny napój, który gasi pragnienie w upalny dzień, ale z powodzeniem stosowany jest również jako tradycyjny lek.

Woda kokosowa i jej właściwości

1. Nawadnia tak skutecznie jak napoje sportowe

Korzyści płynące z wody kokosowej po treningu mogą być po prostu porównywalne z tymi sztucznie aromatyzowanymi napojami węglowodanowo-elektrolitowymi pakowanymi w fantazyjne butelki.

Dzięki zawartości niezbędnych minerałów i elektrolitów delikatna woda kokosowa ma wszystkie zalety nawadniającego napoju sportowego. Doniesiono, że woda kokosowa ma właściwości przeciwutleniające, które mogą pomóc w neutralizacji produkcji reaktywnych form tlenu w wyniku długotrwałych ćwiczeń.

2. Obniża ciśnienie krwi

Kto wiedział, że jedną z zalet picia wody kokosowej może być lepsze zarządzanie ciśnieniem krwi? Według 2-tygodniowego badania z udziałem 7 uczestników z nadciśnieniem tętniczym, 5 wykazało znaczące obniżenie średniego ciśnienia skurczowego, a 2 wykazało również znaczny spadek rozkurczowego ciśnienia krwi.

Sprawdź to ➡ ➡  10 najważniejszych korzyści zdrowotnych pomarańczy

W badaniu stwierdzono, że zaledwie 300 ml wody kokosowej spożywanej dwa razy dziennie może kontrolować wysokie ciśnienie krwi.

3. Zmniejsza poziom glukozy we krwi u chorych na cukrzycę

Woda kokosowa ma wiele zalet medycznych, w tym lepszą kontrolę glikemii. Podczas badania na szczurach wywołanych cukrzycą woda kokosowa wykazała potencjał terapeutyczny w zmniejszaniu poziomu cukru we krwi i stresu oksydacyjnego.

4. Zapobiega odwodnieniu z powodu biegunki

Delikatna woda kokosowa jest korzystna dla Twojego brzucha i może być stosowana jako doustna pomoc nawadniająca w celu zastąpienia utraty płynów z przewodu pokarmowego u pacjentów cierpiących na silne odwodnienie z powodu biegunki.

5. Chroni i leczy wątrobę

Jedną z zalet wody kokosowej jest lepsze zdrowie wątroby dzięki przeciwutleniaczom. Chroni wątrobę i leczy uszkodzone komórki wątroby jak zaobserwowano w badaniach na szczurach.

W szczególności zielona woda kokosowa poprawia wątrobę i ogólny stan zdrowia. Środki przeciwutleniające chronią przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

6. Obniża poziomy cholesterolu

Dzięki naszemu szybkiemu życiu i rosnącej zależności od przetworzonej i śmieciowej żywności problemy z cholesterolem rosną. Regularne stosowanie wody kokosowej (zarówno delikatnej, jak i dojrzałej) przekształca nadmiar cholesterolu w kwas żółciowy u szczurów.

Te kwasy żółciowe są następnie wydalane. Woda kokosowa zmniejszała również gromadzenie się tłuszczu w tkankach wątroby i aorty.

7. Woda kokosowa w ciąży

Jakie są więc zalety wody kokosowej podczas ciąży? Przy tak wielu zaleceniach i zakazach w ciągu tych 9 miesięcy potrzebujesz czegoś, co jest dobre dla Ciebie i Twojego dziecka, które nie zawiera kofeiny lub zbyt dużej ilości cukru i nie jest gazowanym napojem.

Woda kokosowa nie tylko spełnia te kryteria, ale zawiera również kwas foliowy lub witaminę B9, składnik odżywczy niezbędny do zmniejszenia anemii podczas ciąży i zapobiegania wadom wrodzonym.

Promuje zdrowie płodu i pomaga nowym mamom produkować więcej mleka. Łagodzi również częste dolegliwości związane z ciążą, takie jak powolne trawienie, zaparcia i zgaga. Jednak nie spożywaj jej z dużą ilością jedzenia, ponieważ może to nasilać nudności.

Sprawdź to ➡ ➡  Siemię lniane: korzyści zdrowotne, wartości odżywcze i ryzyko

8. Woda kokosowa, a odchudzanie

Korzyści płynące z wody kokosowej do odchudzania wynikają głównie z niskokalorycznej zawartości i wysokiej wartości odżywczej tego napoju. Ma zerowy poziom cholesterolu i stanowi doskonały zamiennik napojów gazowanych i innych napojów o dużej zawartości cukru.

To świetny sposób na zmniejszenie kalorii. Jego naturalne cukry dostarczają energii, nie powodując później problemów.

9. Może poprawić płodność u mężczyzn

W medycynie naturalnej mówi się, że woda kokosowa promuje jakość i ilość nasienia. Oczyszcza również drogi moczowe.

10. Rozpuszcza kamienie nerkowe

Spożywanie wody kokosowej zaledwie 2–3 razy w tygodniu może być bardzo skuteczne w rozpuszczaniu kamieni nerkowych, zmniejszając ich rozmiar i pomagając wydalić je z organizmu. Może także usuwać infekcje pęcherza.

11. Zmniejsza plamy starcze i zmarszczki

Ten cudowny napój działa od wewnątrz, zapewniając nieskazitelną skórę! Zalety wody kokosowej dla skóry w dużej mierze obejmują właściwości przeciwstarzeniowe.

Zapewnia wsparcie odżywcze dla zdrowej skóry poprzez przywrócenie siły i elastyczności oraz zmniejszenie plam starczych, zmarszczek i zwiotczenia. Reguluje również funkcjonowanie jelit, co z kolei promuje gładszą, bardziej nawilżoną skórę.

Ponadto woda kokosowa stanowi również doskonały naturalny toner. Woda kokosowa ma również zalety w leczeniu trądziku – wystarczy stosować miejscowo, a jej działanie przeciwdrobnoustrojowe leczy pryszcze i rozjaśnia przebarwienia.

12. Pomaga we wzroście włosów i usuwa łupież

Podobnie jak olej kokosowy, woda kokosowa dba również o twoje włosy. Płukanie włosów w wodzie kokosowej może ujarzmić kędzierzawe włosy, jednocześnie dbając o suchą skórę głowy i łupież.

Możesz nawet czerpać korzyści z wody kokosowej dla wzrostu włosów, ponieważ kwas laurynowy pomaga poprawić wytrzymałość włosów.


ZOBACZ TAKŻE