Infekcje płuc nie są sprawą, którą można lekceważyć. Ich diagnoza i leczenie powinny być wyłącznie w rękach lekarza. Czasami bardziej zaawansowany przebieg choroby może wymagać kilku dni hospitalizacji.
Powstawanie infekcji płuc
Infekcja płuc pojawia się, gdy wirus, bakteria lub grzyb dostaje się do płuc, powodując stan zapalny. W zależności od stopnia nasilenia, infekcje mogą wymagać leczenia medycznego, a łagodniejsze przypadki można zazwyczaj zapanować w domu. Jednak bez przepisanych leków i kontroli oddechu przez lekarza, nie można tego zaniedbać, jak podkreśla doktor Adithya Cattamanchi. Najczęstszą postacią infekcji płuc jest zapalenie płuc, często łączące się z zapaleniem oskrzeli. Najbardziej narażone na infekcje płuc są osoby z osłabioną odpornością lub cierpiące na przewlekłe schorzenia układu oddechowego.
Jak rozpoznać infekcje płuc?
Objawy infekcji płuc są zbliżone do objawów chorób układu oddechowego. Wiele zależy od nasilenia choroby, wieku i stanu zdrowia chorego. Ogólnie rzecz biorąc, objawy przypominają przeziębienie lub grypę, ale utrzymują się dłużej. W przypadku infekcji płuc pojawiają się następujące symptomy:
1. Kaszel z wydzieliną śluzową
Kaszel jest sposobem organizmu na pozbycie się śluzu produkowanego przez drogi oddechowe, gdy są zaatakowane przez wirusy lub bakterie. W przypadku zapalenia oskrzeli lub płuc, często pojawia się kaszel, który pomaga wyrzucić gęsty śluz. Śluz ten może mieć różne barwy, od białej przez żółtą i zieloną do żółto-szarej. Po ustąpieniu (lub złagodzeniu innych objawów), kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni, choć z mniejszą intensywnością. Kaszel może również towarzyszyć katarowi.
2. Ból w klatce piersiowej i ogólny ból ciała
Infekcje płuc często towarzyszy ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas kaszlu i głębokiego oddychania. Jego charakter może być ostry lub kłujący, a ból może przenikać częściowo do środkowej i górnej części pleców. Często towarzyszy temu również mialgia, czyli ból mięśni, który jest typowy dla infekcji płuc.
3. Gorączka
Gorączka jest korzystna, ponieważ oznacza, że organizm stara się uporać się z infekcją. W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc, gorączka może sięgnąć nawet 40,5°C, co jest bardzo niebezpieczne, i należy ją zbić już przy 39°C. Wysoka gorączka może towarzyszyć poceniu się, dreszczom, bólom mięśni i głowy, ogólnemu osłabieniu oraz dużemu ryzyku odwodnienia. Dlatego ważne jest spożywanie dużej ilości płynów, a jeśli te objawy wystąpią, niezwłocznie udaj się do lekarza.
4. Zmęczenie
Zmęczenie jest charakterystyczne dla każdej infekcji. Jest to logiczne, ponieważ organizm potrzebuje spokoju do walki z chorobą. Zmęczenie i osłabienie są jego sposobem na wyrażenie potrzeby odpoczynku. Dlatego warto dać mu tę szansę i zapewnić odpowiednią ilość snu, który jest kluczowy dla powrotu do zdrowia.
5. Świsty i duszność
Można poznać, że płuca są poważnie dotknięte przez charakterystyczny świst przy wydechu. Jest to efekt zwężonych dróg oddechowych lub stanu zapalnego w płucach. To prowadzi do trudności w oddychaniu, gdzie odczuwa się, że jest ono utrudnione i przykryte, oddychanie jest przyspieszone, a skóra nad obszarem pod mostkiem jest jakby zapadnięta. W przypadku problemów z oddychaniem, natychmiast skonsultuj się z lekarzem lub udaj się od razu na pogotowie.
6. Trzaski w płucach i sinienie skóry
Podczas poważnej infekcji płuc można usłyszeć trzaski lub chrzęstne dźwięki w klatce piersiowej. W przypadku łagodniejszego przebiegu, lekarz może je zarejestrować za pomocą stetoskopu. W tym momencie zwykle pojawiają się dodatkowe objawy związane z zaburzeniem funkcji płuc, takie jak wspomniane wcześniej świsty i duszność. Jeśli poza tym pojawi się jeszcze niebieska skóra na końcach palców wokół paznokci lub sinawe usta, oznacza to niedobór tlenu we krwi. W takim przypadku konieczna jest niezwłoczna konsultacja lekarska. Zapalenie płuc stanowi realne zagrożenie dla życia, dlatego nie wolno go lekceważyć.
Infekcje płuc są poważnymi schorzeniami, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i komfort życia. Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów u siebie lub u bliskich, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą przyspieszyć powrót do zdrowia i zmniejszyć ryzyko powikłań. Pamiętaj, że o zdrowie warto dbać, a w razie wątpliwości zawsze warto zasięgnąć fachowej porady medycznej.