8 nieprzyjemnych objawów, które mogą wskazywać nadchodzący udar mózgu

Wiele różnych objawów może wskazywać na nadchodzący udar mózgu. Nie wszystkie pojawiają się jednocześnie, mogą występować pojedynczo lub równocześnie. Oto osiem sygnałów ostrzegawczych, które pomogą wychwycić nadchodzący udar.

Udarem mózgu określa się zarówno zawał mózgu, jak i krwawienie do mózgu. Najczęściej udar mózgu powstaje w wyniku zatoru, który częściowo lub całkowicie zamyka jedno z mózgowych tętnic.

Objawy samego udaru pojawiają się nagle, jednak wiele osób odczuwa, że dzieje się coś w ich ciele znacznie wcześniej, zanim sam udar mózgu nastąpi. Naucz się rozpoznawać te ostrzegawcze sygnały. Może to uratować życie.

1. Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi to objaw, który nie jest widoczny gołym okiem i często nie jest odczuwalny. Jednak jest to największy czynnik ryzyka udaru mózgu. Wysokie ciśnienie uszkadza małe naczynia krwionośne w mózgu, powodując ich zwężenie, pęknięcie lub przeciekanie. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia krwi, a w przypadku jego wzrostu należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

2. Sztywna szyja

Krwiak w mózgu może spowodować uczucie sztywnej szyi. Poznasz to po tym, że nie będziesz w stanie dotknąć brodą klatki piersiowej. Będzie cię również dręczyć ostra ból głowy. To oznacza, że nadszedł najwyższy czas, aby udać się do lekarza.

Sprawdź to ➡ ➡  Kąpiel ta wyciągnie toksyny z organizmu, poprawi funkcję mięśni

3. Opadająca noga

Wynikiem udaru mózgu lub uszkodzenia nerwu biegnącego od kolana do stopy może być opadanie stopy, jej osłabienie lub porażenie. Poznasz to po tym, że przednia część stopy będzie opadła i nie będziesz w stanie jej unieść.

4. Ciągły ból głowy

Nie ma bardziej powszechnego objawu niż ból głowy. Jeśli głowa zaczyna boleć nagle bez wyraźnej przyczyny, powinieneś/-naś być czujny/-na. Nagły, nieustępujący i ostry ból głowy może być objawem nadchodzącego udaru.

5. Paraliż po jednej stronie ciała

Ten objaw często występuje w nocy lub wieczorem przed snem. Nawet lekki paraliż po jednej stronie ciała, powodujący utratę czucia w stopach i nogach lub niezrozumiałą mowę, to sygnał, że nie powinieneś/-naś zwlekać z uzyskaniem pomocy medycznej.

6. Zaburzenia widzenia

Nadchodzący udar mózgu może objawiać się nagłymi zaburzeniami widzenia w jednym lub obu oczach.

7. Ból ramienia

Niektórzy ludzie (choć nie wszyscy) opisywali silny ból ramienia przed wystąpieniem udaru mózgu.

8. Ekstremalne zmęczenie

Ten objaw może pojawić się kilka godzin przed samym udarem mózgu. Ludzie nadal śpią, a w niektórych przypadkach mogą nawet stracić przytomność.

Sprawdź to ➡ ➡  Uwaga! To mydło powoduje raka piersi. Kliknij i zobacz!

Szybki test do wykrywania udaru

Test FAST pomoże określić, czy osoba doznała udaru mózgu.

  • F = twarz (face): Czy jedna strona twarzy jest zwisająca?
  • A = ręce (arms): Czy osoba może podnieść obie ręce nad głowę, czy jedna ręka jest słaba?
  • S = mowa (speak): Czy mowa jest niewyraźna lub dezorientująca?
  • T = czas (time): Czas ma znaczenie. Natychmiast wezwij pogotowie.

ZOBACZ TAKŻE