Wątroba jest ważnym narządem. Jeżeli nie będą one działać prawidłowo, pojawi się szereg symptomów związanych z ich niedostateczną funkcją. Ale nie wszystkie muszą się pojawiać i wcale nie muszą być oczywiste.
Czasami objawia się jedynie trudnościami trawiennymi, ciągłym zmęczeniem i osłabieniem. Według internisty Youssefa (Joe) Solimana powinien to być również powód do sprawdzenia wątroby.
Gdy wątroba nie pracuje prawidłowo
Wątroba ma wiele zadań. Obejmują one także usuwanie w porę szkodliwych substancji z organizmu, tak aby nie uszkodziły mózgu.
Jeśli spełnia tę rolę w ograniczonym stopniu lub wcale, w organizmie gromadzą się toksyny.
Wpływają one na mózg, powodując upośledzenie funkcji poznawczych, zmęczenie, osłabienie, wahania nastroju i zaburzenia snu. Wystąpią również nudności, wymioty i nieświeży oddech.
Kiedy wątroba przestaje działać, powiększa się w prawym obszarze podżebrowym.
Towarzyszy temu uczucie pełności, utrata apetytu, może także pojawić się woda w jamie brzusznej.
Ponieważ w normalnych okolicznościach wątroba wytwarza żółć , która trawi tłuszcze i przekazuje je do kału, zmiany będą również widoczne w kolorze i konsystencji produktów.
Stolec będzie lekki i tłusty, może to być również biegunka. Może się w nim także pojawić krew.
Skóra jako główny wskaźnik
Choroby wątroby najczęściej objawiają się na skórze. Tam też jako pierwszy zauważysz zmiany.
Jakie objawy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza?
- Słaba jakość skóry . Skóra nagle staje się cienka i bardzo łatwo ją uszkodzić.
- Skóra sucha , której nie da się nawilżyć nawet kremami i bardzo swędzi.
- Wyprysk , który nie jest związany z alergią i nadal się utrzymuje.
- Żółtawy kolor skóry z powodu gromadzenia się pigmentu żółciowego w organizmie. Żółtawe przebarwienia często pojawiają się również na białkach oczu.
- Plamy wątrobowe na twarzy, które wyglądają jak ciemne plamy. Najczęściej pojawiają się na czole, górnej wardze i brodzie.
- Zaczerwienienie dłoni i podeszew może również wskazywać na zaburzenie wątroby.
Jak chronić się przed chorobami wątroby?
Przede wszystkim trzeba trzymać się zdrowego trybu życia, jeść dużo owoców i warzyw.
Kluczowe znaczenie ma także odpowiednia aktywność fizyczna, unikanie dużych ilości alkoholu, palenie tytoniu i zażywanie narkotyków.
Pomyśl także o utrzymaniu rozsądnej masy ciała. Unikaj substancji chemicznych zawartych w aerozolu różnych środków czyszczących, sprayów na owady i niektórych odświeżaczy powietrza.
Na koniec zwróć uwagę na bezpieczny seks. Należy poddawać się badaniom profilaktycznym oraz badać enzymy wątrobowe i morfologię krwi.
Istnieje szczepionka przeciwko niektórym zapaleniom wątroby. Polecany jest głównie osobom z grupy ryzyka oraz osobom pracującym w służbie zdrowia.