Stopy, kostki i nogi są częstymi miejscami obrzęków spowodowanych wpływem grawitacji na płyny w organizmie człowieka. Jednak według dr Meredith Goodwin zatrzymanie płynów na skutek grawitacji nie jest jedyną przyczyną obrzęku kostek lub nóg . Uraz i późniejsze zapalenie mogą być również częstymi przyczynami tego problemu. Znalezienie przyczyny jest zawsze gwarancją skutecznego leczenia.
Co powoduje obrzęk stóp i kostek?
Obrzęk dolnej części nogi jest zwykle wynikiem obrzęku, gromadzenia się płynu lub stanu zapalnego. Obrzęk jest częstym schorzeniem, w którym nadmiar płynu zostaje uwięziony w tkankach organizmu. Powoduje to obrzęk tkanki tuż pod skórą stóp, kostek i nóg. Może również wpływać na dłonie i ramiona. Inne objawy obrzęku obejmują rozciągniętą lub błyszczącą skórę lub trudności w chodzeniu.
Zapalenie to reakcja układu odpornościowego na uraz, infekcję lub chorobę. Może mieć charakter ostry (krótkoterminowy) lub przewlekły (długoterminowy). Niektóre inne przyczyny to po prostu codzienne czynności lub czynniki życiowe, takie jak:
- starszeństwo
- nadwaga lub otyłość
- długo stojący
- długotrwałe siedzenie
- ciepła pogoda
Chore nerki
Chore nerki zwykle nie bolą, jednak ich choroba objawia się wieloma stosunkowo subtelnymi objawami. U około 40% osób choroba nerek objawia się jedynie niewydolnością nerek. Jednym z objawów jest obrzęk łydek, kostek, twarzy, nadgarstków i innych części ciała. To pierwszy sygnał ostrzegawczy, którego zdecydowanie nie należy ignorować.
Obrzęk w chorobie nerek jest najczęściej spowodowany obecnością białka w moczu lub niezdolnością nerek do regulowania poziomu sodu w organizmie. W pierwszym przypadku z moczem wydalana jest nadmierna ilość białka . Ponieważ białka są masowo wydalane z moczem, zmniejsza się ich także we krwi i naczyniach, mówiąc prościej, płyn wycieka do otaczających tkanek i powstaje obrzęk.
Drugą możliwością jest choroba nerek, która uniemożliwia nerkom prawidłowe wydalanie sodu. Jego wysokie stężenie w organizmie powoduje zatrzymanie wody w tkankach, co ponownie jest przyczyną obrzęków, które mogą pojawić się w różnych częściach ciała. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć obrzęku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który ustali jego przyczynę.
Kiedy należy zwrócić się o pomoc lekarską?
Należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli obrzękowi towarzyszy którykolwiek z poniższych objawów:
- ból lub ucisk w klatce piersiowej
- trudności w oddychaniu
- zawroty głowy
- zamieszanie psychiczne
- gorączka
- owrzodzenia lub pęcherze na stopach
- nieprawidłowość lub skrzywienie kostki, którego wcześniej nie było
- niemożność obciążania nogi
Należy także zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli domowe sposoby nie pomogą zmniejszyć obrzęku lub jeśli dyskomfort się zwiększy.