Dlaczego zawsze jest Ci zimno i jak temu zaradzić?

Może wiesz – Twój współpracownik otwiera okno w ogrzewanym pomieszczeniu, żeby się ochłodzić, a Ty drżysz z zimna i marzysz o tym, żeby być w domu pod ulubionym grubym wełnianym kocem.

Każdy z nas odczuwa zimno i ciepło inaczej, ale niektórzy z nas odczuwają chłód przez cały czas i nie mają pojęcia, dlaczego nasze postrzeganie zimna jest tak przesunięte.

Dla tych z Was, którzy po przeczytaniu tego artykułu dostali gęsiej skórki, korzystne może być dowiedzenie się, co powoduje ten nietypowy stan i jak można go skorygować.

1. Twoja tarczyca może nie działać prawidłowo

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, co może prowadzić do nietolerancji zimna.

Hormony tarczycy pomagają regulować metabolizm i temperaturę, a gdy ich brakuje, zaczynamy odczuwać ciągłe zimno. Inne objawy niedoczynności tarczycy mogą obejmować zmęczenie i wolne bicie serca.

Jak to naprawić: Skontaktuj się z lekarzem. Badanie lekarskie może pomóc w ustaleniu, czy masz w organizmie niezbędną ilość hormonów tarczycy.

2. Być może nie pijesz wystarczającej ilości wody

Woda poprawia metabolizm, pomagając organizmowi rozkładać żywność i wytwarzać energię i ciepło. Kiedy jesteś odwodniony, może brakować Ci ciepła i energii do ogrzania ciała.

Aby to naprawić: Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody.

Jeśli nie jesteś fanem zwykłej wody i uważasz ją za bez smaku, istnieje wiele sposobów na dodanie smaku: cytryna, mięta, bazylia, ogórek i wszystko, co przyjdzie Ci do głowy.

3. Możesz mieć anemię

Niedokrwistość to kolejna choroba, która może powodować uczucie zimna w dłoniach i stopach. Niedokrwistość występuje, gdy w organizmie brakuje czerwonych krwinek dostarczających tlen do narządów i tkanek.

Wyróżnia się niedokrwistość z niedoboru żelaza, która pojawia się podczas ciąży, menstruacji, utraty krwi lub na skutek słabego wchłaniania żelaza, oraz niedokrwistość z niedoboru witamin, spowodowaną niedostatecznym odżywianiem.

Sprawdź to ➡ ➡  Co dzieje się z ciałem, gdy przestajesz pić kawę i odstawiasz kofeinę?

Inne objawy anemii to bladość skóry, szybki puls, zmęczenie i  bóle głowy .

Jak temu zaradzić: Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć anemię, musisz udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania.

4. Być może nie wysypiasz się wystarczająco

Dobry sen jest niezwykle ważny dla regulacji temperatury ciała, więc jeśli nadal drżysz z zimna, przyczyna może być dość prosta.

Jak temu zaradzić: Pomyśl o swoim codziennym harmonogramie i upewnij się, że wysypiasz się, aby naładować baterie.

5. Może to być objaw Raynauda

Rozpoznanie zjawiska (fenomenu) Raynauda, ​​w skrócie Raynauda, ​​jest łatwe: Twoje palce stają się białe lub niebieskie.

Jest to rzadka choroba, która wpływa na tętnice i zmniejsza dopływ krwi do palców rąk i nóg, powodując uczucie zimna.

Podczas ataku zmniejsza się przepływ krwi, palce rąk i nóg stają się białe lub niebieskie, a gdy krew powraca, ponownie stają się czerwone, opuchnięte lub bolesne.

Jak to naprawić: Skontaktuj się z lekarzem. Zjawisko Raynauda może być wywołane niską temperaturą, stresem, kontaktem z niektórymi substancjami chemicznymi i innymi czynnikami. Leczenie obejmuje leki, zabiegi chirurgiczne i zmiany stylu życia, które pomagają wyeliminować czynniki wywołujące chorobę.

6. Może jesteś za chudy

Kiedy masz niedowagę, po prostu nie masz wystarczającej ilości tłuszczu, aby ochronić Cię przed zimnem.

Niezależnie od tego, czy celowo tracisz wagę i ograniczasz spożycie kalorii, czy po prostu jesz mniej niż powinieneś, może to zakłócić metabolizm i niekorzystnie wpłynąć na regulację temperatury.

Jak temu zaradzić: Staraj się stosować zdrową, zbilansowaną dietę odpowiednią dla Twojego wieku i stanu zdrowia.

Sprawdź to ➡ ➡  Mieszanka cytryny z czosnkiem, zabezpieczenie przed zawałem

7. Możesz mieć słabe krążenie

Choroba naczyń obwodowych może powodować, że naczynia nie będą w stanie dostarczać krwi do narządów i tkanek, co powoduje uczucie zimna.

Kiedy w naczyniach krwionośnych gromadzi się płytka nazębna (miażdżyca), naczynia zwężają się, co ma niekorzystny wpływ na przepływ krwi do dłoni i stóp, powodując zimno i drętwienie.

Jak to naprawić: Skontaktuj się z lekarzem. Leczenie choroby naczyń obwodowych obejmuje zmianę stylu życia (np. rzucenie palenia) i przyjmowanie leków, a w niektórych przypadkach operację.

Podsumowanie

Jak widać, utrzymujące się uczucie zimna może mieć kilka ukrytych przyczyn zdrowotnych i najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza.

Zanim do tego przejdziesz, oto kilka wskazówek, jak rozgrzać ciało:

1. Staraj się utrzymywać temperaturę ciała i noś kilka warstw odzieży. Wybieraj wewnętrzne warstwy tkanin wykonanych z wełny i polipropylenu.

2. Pij więcej ciepłych napojów, takich jak herbata i gorąca czekolada.

3. W zimne dni unikaj przebywania na świeżym powietrzu przez dłuższy czas, dopóki nie znajdziesz przyczyny swojego stanu.

Ciekawostka: kobietom jest bardziej zimno niż mężczyznom

Badania wykazały, że kobietom jest zwykle chłodniej niż mężczyznom i że komfortowa temperatura w pomieszczeniu dla kobiet wynosi 25  C , natomiast dla mężczyzn 22  C.

Nauka ma kilka wyjaśnień tego zjawiska. Żeński hormon estrogen nieznacznie zagęszcza krew, co może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi do naczyń włosowatych.

Metabolizm również może odgrywać pewną rolę: kobiety mają tendencję do wolniejszego metabolizmu niż mężczyźni i spalają mniej kalorii, aby ogrzać swoje ciało. Jeśli więc jesteś mężczyzną i zauważasz, że Twoja żona od czasu do czasu w tajemnicy podkręca temperaturę, już wiesz dlaczego.


ZOBACZ TAKŻE