Dostałeś wysypki na ciele? To może być nietolerancja glutenu

Wystąpiła na twoim ciele wysypka? Może to być objawem nietolerancji glutenu. Objawy nietolerancji glutenu zazwyczaj obejmują większe lub mniejsze dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Czasami jednak objawy są nietypowe, co utrudnia identyfikację prawdziwej przyczyny problemu.

Wzrost liczby chorób autoimmunologicznych

Liczba chorób autoimmunologicznych stale rośnie, a celiakia nie jest wyjątkiem. Problem z trawieniem glutenu dotyka ogromnej liczby ludzi w łagodniejszej formie, wielu z nich nawet o tym nie wie, ponieważ ich objawy nie są tak poważne ani wyraźnie charakterystyczne.

Niemniej jednak sprawiają one trudności i komplikacje w codziennym życiu. Dlatego ważne jest ustalenie ich przyczyny i podjęcie działań mających na celu ich rozwiązanie.

Celiakia a nietolerancja glutenu

Celiakia to zaburzenie trawienia, które powstaje w reakcji na gluten – białko zawarte w pszenicy, żytnim i jęczmieniu oraz oczywiście w wielu produktach z nich wykonanych.

Jest to najcięższa forma nietolerancji glutenu, która powoduje dość poważne problemy zdrowotne, takie jak przewlekłe biegunki czy zaparcia oraz uszkadza same jelita.

W przypadku celiakii absolutnie niezbędne jest całkowite wykluczenie glutenu z diety.

Z kolei nietolerancja glutenu to w rzeczywistości alergia pokarmowa (nie jest to choroba autoimmunologiczna jak celiakia) i dotyka znacznego odsetka populacji.

Sprawdź to ➡ ➡  Dlaczego ludzie z grupą krwi 0 są tak wyjątkowi?

W obu przypadkach układ odpornościowy reaguje na gluten, powodując większe lub mniejsze trudności, które znikają przy wykluczeniu glutenu z diety.

Objawy celiakii i nietolerancji glutenu

Objawy mogą być łagodne lub poważne. Niektórzy ludzie, pomimo uszkodzenia jelit, nie mają żadnych objawów.

Niemniej jednak zaburzenie wchłaniania składników odżywczych może prowadzić do innych problemów, w tym utraty wagi i niedożywienia.

Celiakia jest czasami niewłaściwie diagnozowana jako zespół jelita drażliwego, choroba Crohna lub owrzodzenia żołądka.

Jeśli objawy występują, w przypadku nietolerancji pojawiają się dość szybko po spożyciu glutenu, w ciągu kilku godzin, podczas gdy w przypadku celiakii pojawiają się później. Typowe objawy obejmują między innymi:

  • wzdęcia i bóle brzucha
  • biegunka lub zaparcia
  • wymioty
  • blada, śmierdząca stolca

Objawy i symptomy związane z utratą wagi lub niedożywieniem mogą obejmować:

  • anemię
  • zmęczenie
  • niepłodność lub skłonność do poronień
  • owrzodzenia jamy ustnej
  • mrowienie, drętwienie rąk i nóg
  • osteoporozę

Mniej znane objawy

Oprócz typowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które większość ludzi rozpoznaje jako problemy związane z jedzeniem, istnieją również inne objawy towarzyszące nietolerancji glutenu.

Jednak zwykle trwa to dłużej, zanim zwiążemy te objawy ze spożywanymi produktami. Przykłady to problemy z koncentracją i pamięcią, zmiany nastroju i depresja.

Sprawdź to ➡ ➡  Czy krwawiące dziąsła są oznaką choroby? Jak zapobiegać temu problemowi

Wysypka skórna przy celiakii i nietolerancji glutenu

W niektórych przypadkach nietolerancji glutenu występuje objaw, który większość osób nie kojarzy z problemami żołądkowymi, a mianowicie wysypka.

U niektórych ludzi celiakia powoduje swędzącą, pęcherzowatą wysypkę znana jako dermatitis herpetiformis.

Często pojawia się po raz pierwszy w okresie dojrzewania i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Może się zaczynać od intensywnego uczucia pieczenia w okolicach łokci, kolan, skóry głowy, pośladków i pleców.

Tworzą się skupiska czerwonych swędzących grudek, które potem pokrywają się strupami. Wysypka zazwyczaj zanika przy diecie bezglutenowej, ale można ją również leczyć lekami.

Innym rodzajem wysypki, która może być wywołana glutenem, ale także innymi pokarmami, jest tzw. kurza skórka (keratosis pilaris). Zazwyczaj pojawia się na udach i ramionach.

Przypomina skórkę kurczaka, ale grudki są często czerwono- lub brązowo zabarwione. Leczenie polega na dokładnej higienie, pielęgnacji kosmetycznej i oczywiście na dostosowaniu diety.

ZOBACZ TAKŻE