Rak to jedna z tych chorób, przed którą każdy ma uzasadniony lęk. Dzięki nowoczesnym terapiom i nowym produktom farmaceutycznym wiele rodzajów raka jest dzisiaj uleczalnych.
Kluczem jest jednak wczesna diagnoza. To może być czasami wyzwaniem, zwłaszcza że podstępne objawy mogą łatwo zostać przypisane innym chorobom.
Dlatego lepiej jest, gdy nie jesteś pewien, zwróć się o pomoc do swojego lekarza, który przeprowadzi specjalistyczne badania i uspokoi twoje obawy. Które objawy powinny cię ostrzegać?
Nieustępujące zmęczenie
Zmęczenie, które trzyma cię jak kleszcz i nie ustępuje nawet po snu lub odpoczynku, jest jasnym sygnałem choroby. Z rakiem często wiąże się leukemia, ale także rak jelita grubego lub żołądka.
Gorączka
Czy masz niewytłumaczalną gorączkę? Może to być reakcja organizmu na rosnący rak. Gorączka może świadczyć o białaczce i chłoniaku. Jednak może to również być zwykła reakcja obronna na infekcje wirusowe, dlatego nie panikuj zbytnio.
Niewytłumaczalna utrata wagi
Głównym objawem wszystkich rodzajów raka jest utrata wagi. Możesz stracić nawet 10 kilogramów przy normalnej diecie. Najczęściej dotyczy to raka trzustki, żołądka, przełyku lub płuc. Jeśli zauważysz długotrwałą i znaczną utratę wagi, powiadom o tym swojego lekarza.
Chrypka i suchy kaszel
Rak gardła lub tarczycy może dawać znać o sobie zmianami w gardle. Zauważysz zmianę głosu, chrypkę i uczucie suchości w gardle. W przypadku chrypki lekarze często myślą o raku płuc, a w przypadku suchości i nieprzyjemnych uczuć w gardle skupiają się na krtani.
Opuchlizny kończyn i zmiany na skórze
Opuchlizny kończyn wskazują na niewydolność nerek lub wątroby. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Zwracaj także uwagę na zmiany na skórze. Nietypowe plamy, żółtaczka, zaczerwienienie, mrowienie lub utrata włosów nie są typowymi dolegliwościami i warto skonsultować się z ekspertem. To samo dotyczy niegojących się ran. Jeśli są one w jamie ustnej, mogą oznaczać raka w tej okolicy lub w gardle. Często występują u palaczy i alkoholików.
Plamy na języku i błonie śluzowej jamy ustnej
Leukoplakia, zwana potocznie białymi plamami w jamie ustnej lub na języku, wynika z zaburzeń tkanek, często wywołanych paleniem tytoniu lub żuciem tytoniu. Te plamy mogą łatwo przekształcić się w chorobę lub raka. Jeśli natkniesz się na nie, odwiedź specjalistę i zrezygnuj z palenia.
Uważaj na znamiona
Masz pieprzyki? Regularnie sprawdzasz je? Jeśli ich wygląd cię niepokoi lub powodują ból, swędzenie lub krwawienie, koniecznie pokaż je dermatologowi. On oceni, czy są w porządku, czy lepiej je profilaktycznie usunąć. W przypadku czerniaka ważne jest wykrycie go na wczesnym etapie, kiedy można go jeszcze skutecznie leczyć.
Ból, nieustanny i niewyjaśniony
Jeśli doświadczasz bólu, który trwa i nie ma logicznego wyjaśnienia, może to oznaczać problem. Bez względu na to, gdzie się on pojawia, może być związany z rakiem lub jego przerzutami. Skonsultuj się z lekarzem i podziel się z nim swoimi problemami.
Problemy z wypróżnianiem
Zmiana częstotliwości lub wyglądu stolca i moczu należy do ostrzegawczych sygnałów wielu chorób. Zaparcia i osłabienie jelit mogą świadczyć o raku jelita grubego, ból podczas oddawania moczu, krew w moczu lub problemy z częstotliwością moczenia mogą wskazywać na guz pęcherza moczowego lub raka prostaty. Oczywiście oprócz raka mogą również występować infekcje dróg moczowych. W tej dziedzinie specjaliści są niezbędni. Nie wstydź się opisać wszystkiego szczegółowo.
Długotrwałe nudności
Nudności i ewentualna utrata apetytu wskazują na problem. Często wiążą się z rakiem jajników lub trzustki. Zwykłe nudności zazwyczaj nie utrzymują się długo i mogą być złagodzone np. przez imbir.
Jeśli ujawni się którykolwiek z tych objawów, zdecydowanie omów go z lekarzem. Bez diagnozy nikt nie powie ci, czy to zwykła choroba czy rak. Dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej wybierz się na badania. Jednak nie panikuj, stres na pewno nie służy zdrowiu.