Jak rozpoznać problemy z wątrobą: żółta skóra to niejedyny objaw

Objawy choroby wątroby to nie tylko żółtawe białka oczu. Możesz także doświadczyć problemów emocjonalnych, problemów ze snem lub swędzenia skóry.

Wątroba filtruje krew i oczyszcza organizm z toksyn, dlatego jej uszkodzenie może mieć fatalne skutki. Niestety choroba wątroby początkowo nie objawia się znacząco i jak stwierdził internista dr. Joe Soliman , wielu pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero w późniejszym stadium choroby , gdyż na początku nie zauważają żadnych objawów. Objawy choroby wątroby są często mylone z powszechnymi problemami.

Typowe objawy choroby wątroby

Najbardziej typowym objawem choroby wątroby są żółte lub żółtawe białe krwinki, ale objaw ten zwykle pojawia się tylko w przypadku poważniejszych uszkodzeń. Inne typowe objawy skłaniające do wizyty u lekarza to ból i obrzęk brzucha . Typowe obrzęki stóp i kostek zwykle przez długi czas są ignorowane, bo ludzie myślą, że to nic poważnego.

Jeśli jednak zaobserwujesz w swoim organizmie zmiany, dla których nie masz jasnego wytłumaczenia, np. obrzęk kostki po urazie, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć poważne choroby, np. uszkodzenie wątroby.

Objawy choroby wątroby, których nie należy ignorować

Oprócz obrzęków i żółtaczki uszkodzenie wątroby objawia się również mniej typowymi objawami, które często przypisuje się trybowi życia lub innym mniej poważnym problemom.

Sprawdź to ➡ ➡  Zawroty głowy: przyczyny, objawy i diagnoza

Dlatego ponownie zdecydowanie zalecamy wizytę u lekarza, jeśli niepokoi Cię którykolwiek z poniższych objawów . Niekoniecznie musi to być uszkodzenie wątroby, jak ma to miejsce w przypadku innych chorób, ale lepiej się upewnić.

Anoreksja

Jeśli od czasu do czasu nie masz ochoty na jedzenie, jest to całkowicie normalne. Jednak nagła utrata apetytu lub długotrwała utrata apetytu jest często jedną z pierwszych oznak problemów zdrowotnych, w tym uszkodzenia wątroby. Jeżeli schorzeniu temu towarzyszą inne objawy, takie jak wspomniany obrzęk czy ból brzucha czy biegunka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. 

Swędząca skóra

Objawy choroby wątroby można zaobserwować także na skórze. Należy zwrócić uwagę, jeśli pojawi się niespodziewana wysypka, swędzenie, suchość lub przebarwienie skóry bądź pojawią się na niej plamy. Objawom tym może również towarzyszyć metaliczny posmak w ustach, szczególnie rano.

Zmiana koloru stolca

Jedną z głównych funkcji wątroby jest produkcja żółci. I to właśnie żółć nadaje stolcu jego ciemny kolor. Jeśli Twój stolec jest wyjątkowo blady, powinieneś zwrócić na to uwagę. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli stolec jest czarny i smolisty . Chociaż problem ten występuje zwykle tylko w późnych stadiach choroby wątroby i jest spowodowany krwią w przewodzie pokarmowym.

Sprawdź to ➡ ➡  Herbata imbirowa: zabija komórki nowotworowe, rozpuszcza kamienie nerkowe, oczyszcza wątrobę

Zmęczenie

Jeśli jesteś zmęczony nawet bez wcześniejszego wysiłku, może to również wskazywać na poważny problem zdrowotny, taki jak choroba wątroby. Jednakże chroniczne zmęczenie może mieć wiele innych przyczyn , a niektóre z nich mogą być naprawdę poważne, dlatego nie należy go ignorować. 

Wahania nastroju

Choroba wątroby może objawiać się także objawami psychicznymi, takimi jak częste wahania nastroju, napady złości, niecierpliwość i drażliwość, a nawet depresja. Może również mieć negatywny wpływ na zdolność podejmowania decyzji i tzw. mgłę mózgową. 


ZOBACZ TAKŻE