Rak żołądka to podstępna choroba, która początkowo nie daje charakterystycznych objawów. Objawia się podobnie jak inne powszechne choroby, dlatego wielu pacjentów łatwo myli ją z innymi powikłaniami zdrowotnymi, które nie są aż tak poważne.
Dlatego też odkładają wizytę u lekarza i próbują leczyć swój stan dostępnymi lekami na rozstrój żołądka. Rak żołądka dotyczy głównie osób w wieku powyżej 65 lat, ale obecnie może dotykać również osoby młodsze.
Nie zaniedbuj badań profilaktycznych
Oczywiście nie chcesz czekać w poczekalni pełnej pacjentów, kiedy naprawdę czujesz się dobrze, ale rak to podstępna choroba, która daje objawy dopiero wtedy, gdy może być za późno.
Choroba zaczyna objawiać się objawami ogólnymi, więc początkowo możesz nie mieć podejrzenia, że jesteś ofiarą raka żołądka, dlatego konieczne są regularne wizyty u lekarza.
Objawy raka żołądka
Do charakterystycznych objawów raka żołądka należą głównie:
- ból brzucha
- wysoki poziom kwasu żołądkowego
- utrata apetytu
- niewyjaśniona utrata masy ciała
- krwawy lub czarny stolec
Ludzie najczęściej zwracają się o pomoc lekarską dopiero wtedy, gdy objawy stają się bardzo nasilone, a choroba często jest diagnozowana na czwartym etapie, z którego zazwyczaj nie ma już możliwości wyzdrowienia.
Na tym etapie choroba może dawać przerzuty do węzłów chłonnych lub innych narządów i niestety jedyną opcją jest operacja.
Eksperci ostrzegają, że jeśli masz jakiekolwiek problemy, powinieneś natychmiast udać się do lekarza. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.