Kiedy pojawia się zakrzep krwi, Twoje życie jest zagrożone!

Zakrzepy krwi mogą powodować stan zagrożenia życia. Wszystko zależy od miejsca, w którym powstaje zakrzep, jego rozmiaru oraz stanu tętnic i żył.

Krew krzepnie. Jest to normalny proces, ponieważ bez tego stanu można by się wykrwawić nawet z drobnej ranki.

Problem pojawia się, gdy zakrzepy krwi tworzą się wewnątrz naczyń. Doktor Graham Rogers ostrzega, że pierwsze objawy zakrzepów mogą być łagodne.

Ludzie często je ignorują, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego ważne jest, aby skupić się na edukacji pacjentów.

Dlaczego zakrzepy są niebezpieczne

Zakrzepy krwi blokują przepływ krwi, przez co dana część ciała jest niedokrwiona (lub wcale nie jest zaopatrzona) w tlen i składniki odżywcze.

Bardzo niebezpieczne są zakrzepy krwi w tętnicach prowadzących do serca lub mózgu. Jeżeli przepływ krwi jest całkowicie zablokowany, w pierwszym przypadku może dojść do zawału serca, a w drugim do udaru mózgu.

Istnieje jeszcze inny poważny stan spowodowany zakrzepem krwi, a jest nim zatorowość płucna. Jeżeli zakrzep znajduje się w innym miejscu, może nie być widoczny na pierwszy rzut oka.

Jak wykryć niewidoczne zakrzepy

Zakrzepy krwi nie są widoczne z zewnątrz, jednak objawy ich obecności są dostrzegalne. Jeżeli masz podejrzenia, że masz zakrzep krwi, zgłoś się do lekarza.

Sprawdź to ➡ ➡  Naturalny środek przeczyszczający, który usunie wszelkie toksyny z organizmu

Nie czekaj na to, że samo się rozwiąże lub że to nic poważnego. Oczywiście, nie musi to być nic poważnego, ale zawsze lepiej działać w porę.

Zakrzepy krwi mogą tworzyć się w dowolnej części ciała, ponieważ naczynia krwionośne są wszędzie. Różnica polega na tym, czy pojawiają się w tętnicach czy żyłach.

Ich objawy są nieco różne. Tętnice służą do transportowania utlenowanej krwi z serca do organizmu, natomiast żyły zbierają dwutlenek węgla i prowadzą krew z powrotem przez serce do płuc, gdzie ponownie zostaje natleniona.

Objawy zakrzepu w tętnicach

Gdy zakrzep krwi pojawia się w tętnicach, mówimy o zakrzepicy tętniczej. Objawy mogą, ale nie muszą wystąpić.

Istnieje wiele czynników, takich jak rozmiar zakrzepu i stan naczyń, które wpływają na to, jak poważne będą objawy. Oto niektóre z nich:

  • Dotknięta kończyna (zwykle ramię lub noga) jest zimna i blada.
  • Puls na tej kończynie jest słaby i trudno go wyczuć.
  • Ruchy kończyną są utrudnione, jest słaba, nieczuła, może mrowić.
  • Miejsce, gdzie znajduje się zakrzep jest bolesne.
  • Pogarszający się stan oznacza swędzenie skóry, łuszczenie się, owrzodzenia. Jeśli zakrzep nie zostanie usunięty i przepływ krwi nie zostanie przywrócony może dojść do martwicy kończyny.
Sprawdź to ➡ ➡  Zastosowałam się do zaleceń lekarza i wykonuję tę serię codziennie: Minęły dopiero 2 tygodnie, a plecy nie bolą jak za młodu!

Objawy zakrzepu w żyłach

Najpoważniejszym i najbardziej znanym przypadkiem jest zakrzepica żylna. Zakrzepy gromadzą się w obszarze łydki i uda. W górnych kończynach występują znacznie rzadziej.

Zakrzepica może prowadzić do sytuacji zagrażającej życiu, gdy zakrzep krwi lub jego fragment odrywa się od naczynia i dostaje się do płuc.

To prowadzi do zatorowości płucnej, która często kończy się śmiercią. Jak rozpoznać, że występuje przeszkoda w układzie żylnym?

  • Dotknięta kończyna (najczęściej noga) jest opuchnięta.
  • Obszar wokół zakrzepu jest zaczerwieniony i bardzo wrażliwy.
  • Obecny jest również silny ból.

Jak postępować w przypadku podejrzenia zakrzepu

Nie czekaj na pogorszenie sytuacji i skonsultuj swoje objawy z lekarzem. Im wcześniej zostaniesz zbadany, tym lepiej.

Przestrzegaj zaleceń lekarza, stosuj ewentualne leczenie oraz dostosuj swój styl życia i sposób odżywiania, jeśli to konieczne. Warto również znać objawy zatorowości płucnej.


ZOBACZ TAKŻE