Królowa wszystkich syropów: Pomaga przy przeziębieniach i anemii

Produkcja syropu z derenia zajmuje dużo czasu, ale zdecydowanie warto poczekać. Pozbędzie się przeziębień, obniży gorączkę, pomoże przy anemii, nadciśnieniu i impotencji.

Dereń zawiera ogromną ilość witamin i minerałów. Ze względu na bogactwo potasu, magnezu, żelaza i cynku szczególnie polecany jest osobom cierpiącym na anemię.

Jednak wykorzystuje się go także w leczeniu wielu innych problemów zdrowotnych , dlatego też nazywany jest czasem królową likierów.

Jak sama nazwa wskazuje, wytwarza się go z owoców derenia lub derenia, krzewów, które również rosną w naszym kraju. Owoce dojrzewają jesienią, więc można zrobić dereń.

Dereń pospolity i dereń medyczny

Dereń jest w Republice Czeskiej chroniony prawnie. Jej owoce są jadalne, często wykorzystywane do produkcji kompotów, dżemów czy syropów.

Posiada bardzo wysoką zawartość witaminy C, dlatego też ludzie najczęściej wykorzystują ją w leczeniu przeziębień. Ma jednak także wiele innych zalet. 

Dereń lekarski jest w naszym kraju uprawiany dość wyjątkowo, jest bardzo podobny do derenia pospolitego, laikowi bardzo trudno je rozróżnić.

Jednakże kora derenia złuszcza się i można ją wykorzystać do celów dekoracyjnych, krzew jest na ogół bardziej otwarty i kwitnie około dwa tygodnie wcześniej niż dereń pospolity.

Pochodzi z Chin i Japonii, gdzie jest powszechnie uprawiana w celach leczniczych. Stosowany jest głównie w leczeniu impotencji, przedwczesnego wytrysku, nadmiernej potliwości, nietrzymania moczu i zawrotów głowy.

Sprawdź to ➡ ➡  Odkryj niezwykłe korzyści zdrowotne jedzenia cebuli na pusty żołądek!

Jak dereń może Ci pomóc

Biorąc pod uwagę, że w Czechach spotkamy się głównie z naszym krajowym dereniem, my skupimy się na dereniu wytwarzanym z tej odmiany derenia. Jeśli uprawiasz dereń, możesz oczywiście zrobić z niego również nalewkę z derenia.

W smaku lekko kwaśne, przypominające żurawinę. Oprócz wspomnianych już minerałów i witaminy C, zawierają także całkiem sporo manganu, wapnia, fosforu, manganu, miedzi i witaminy A.

Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy i flawonoidów nalewka spowalnia starzenie się komórek i chroni je przed uszkodzeniami. W pewnym stopniu może także zwalczać niektóre bakterie i wirusy.

Najczęściej stosuje się go w leczeniu:

  • problemy trawienne, w tym ostra biegunka
  • Niedokrwistość z niedoboru żelaza
  • zimno
  • gorączki
  • przewlekłe stany zapalne
  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki poziom cukru we krwi
  • zaburzenie erekcji
  • wyciek moczu

Jak zrobić dereń

Wykonanie syropu/nalewki z derenia jest bardziej czasochłonne, ale zdecydowanie warto. Do jego wykonania potrzebny będzie kilogram owoców derenia, jeden litr alkoholu przeznaczonego do spożycia wewnętrznego (na przykład wódka) i pół kilograma cukru.

Owoce umyj, osusz i rozgnieć lub posiekaj . Umieść je w czystym, zamykanym pojemniku i zalej alkoholem. Zamknij szczelnie pojemnik i odstaw w ciepłe miejsce na trzydzieści dni. Codziennie wstrząsaj zawartością. 

Sprawdź to ➡ ➡  Jak zwalczać retencję płynów w nogach

Następnie odcedź, zachowaj płyn i posyp owoce derenia cukrem. Odstawiamy na kolejny tydzień, a następnie przecieramy owoce przez sitko. Wyciśnięty sok wymieszać z zarezerwowanym alkoholem, dokładnie wymieszać i odstawić na kolejne trzy tygodnie.

Gdy na dnie pojawi się osad, przecedź nalewkę przez drobne sitko lub gazę i dereń będzie gotowy.

Stosować 20 kropli zmieszanych z wodą lub herbatą 3 razy dziennie. Ze względu na zawartość alkoholu nalewka nie jest odpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.


ZOBACZ TAKŻE