Depresja, stany lękowe i problemy ze snem: może to fibromialgia

Różne objawy mogą wskazywać na całą gamę chorób. Jeśli cierpisz na chroniczny, rozległy ból utrzymujący się dłużej niż 3 miesiące, zmęczenie i problemy ze snem, możesz mieć fibromialgię.

Organizm ludzki jest skomplikowany, podobnie jak fibromialgia. W przeszłości pojawiały się nawet wątpliwości, czy taka diagnoza w ogóle istnieje, dziś już wiadomo, że tak.

Doktor Nancy Carteron wyjaśnia, że ​​najbardziej typowymi objawami fibromialgii są bez żadnego wyjaśnienia długotrwały, uogólniony ból, któremu towarzyszy sztywność i towarzyszące miejsca na ciele, które są bardziej wrażliwe na ucisk.

Przyczyny tej choroby nie są jeszcze w pełni poznane, a leczenie ogranicza się również do łagodzenia objawów. Diagnoza nie jest prosta, ale istnieją już sposoby na potwierdzenie tej choroby.

Dlaczego występuje fibromialgia?

Prawda jest taka, że ​​nawet eksperci nie są jeszcze w pełni zgodni co do przyczyny wystąpienia tej choroby.

Istnieją teorie, że mózg obniża próg bólu lub że nerwy lub mózg nadmiernie reagują na normalne sygnały bólowe . Jednak geny również odgrywają rolę w fibromialgii.

Jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpi na tę chorobę, Ty również jesteś w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na tę chorobę.

Jednak objawy mogą być również zaostrzone przez infekcję, niezależnie od tego, czy jest to grypa czy zapalenie płuc , a także uraz lub wysoki poziom stresu.

Jak objawia się fibromialgia?

Bez względu na przyczynę fibromialgii objawia się ona wieloma objawami. Do najbardziej typowych objawów należy ból, który jest rozległy i widoczny głównie w mięśniach.

Może się jednak również objawiać bólem w klatce piersiowej podobnym do zawału serca .

Z konstelacji bólów można również odczuwać bóle pleców lub nóg. Typowymi punktami tkliwości w fibromialgii są tył głowy, górna część barków, górna część klatki piersiowej, zewnętrzne strony łokci, bioder i kolan.

Powszechny ból mięśni, a także ból pleców lub ramion może wskazywać na fibromialgię

Oprócz wszystkich wymienionych bólów, które uważane są za jeden z kluczowych wskaźników tego, że jest to choroba, istnieje szereg innych możliwych dyskomfortów, które mogą towarzyszyć bólowi.

Zazwyczaj pacjenci cierpią również na zmęczenie, problemy ze snem , brak koncentracji, wysypkę lub swędzenie, ale także suchość oczu, a nawet depresję lub stany lękowe.

Jak widać z listy, choroba ta zagraża nie tylko zdrowiu fizycznemu, ale bardzo często także zdrowiu psychicznemu.

Diagnoza i leczenie

Wiele wskazuje na to, że może to być fibromialgia, jednak ostateczne ustalenie tej diagnozy nie jest takie proste.

Głównym przewodnikiem jest ból występujący w typowych okolicach przez okres dłuższy niż 3 miesiące, następnie wykluczenie innych możliwych przyczyn i na koniec wykonanie badania krwi.

Jeśli fibromialgia zostanie potwierdzona, nie jest ona wygrana, ponieważ nie ma jeszcze leku jako takiego.

Jedyną opcją jest wyeliminowanie objawów. Zwykle są to leki przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe (stosowane np. przy padaczce), leki przeciwdepresyjne, ale także leki nasenne 


ZOBACZ TAKŻE