Strona głównaZdrowieMożesz mieć raka jelita grubego i nie wiedzieć o tym.

Możesz mieć raka jelita grubego i nie wiedzieć o tym.

Rak okrężnicy jest dość powszechny, występuje u jednego na około 25 osób w ciągu ich życia. Jest to obecnie druga najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych.

mozesz-miec-raka-jelita-grubego-i-nie-wiedziec-o-tym-oto-znaki.-—-jedz-to,-nie-tamto

Dziś wiemy, że rak jelita grubego jest diagnozowany w jeszcze młodszej populacji. Ostatnio zmieniły się wytyczne dotyczące badań przesiewowych, sugerując, że badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego należy rozpocząć w wieku 12 lat. Czytaj dalej, aby poznać objawy.

Nierzadko zdarza się, że pacjent ma raka okrężnicy i nie wie o tym, ponieważ wczesne nowotwory często nie dają żadnych objawów. Dzieje się tak często dlatego, że nowotwory są tak małe, że nie powodują żadnych zauważalnych objawów, takich jak ból, krwawienie lub niedrożność jelit.

Ponadto czasami u młodszych pacjentów rak nie jest często badany jako możliwa przyczyna objawów na wczesnym etapie leczenia.

Wiemy, że diety zawierające owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste zostały powiązane ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy i odbytnicy.

Wiemy również, że dieta bogata w czerwone mięso (wołowina, wieprzowina, jagnięcina) i/lub przetworzone mięso (hot-dogi, mięso) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego. Ponadto palenie wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.

Czytaj także:  10 najlepszych korzyści zdrowotnych z ciemnej czekolady

Niestety często nie ma żadnych znaków ostrzegawczych. U pacjentów z rakiem w lewej części okrężnicy krwawienie podczas wypróżnień można błędnie przypisać hemoroidom.

Ludzie mogą również lekceważyć nowe trudności z wypróżnianiem lub nowe wzdęcia jako zaparcia lub zespół jelita drażliwego, gdy może to oznaczać guz, który powoduje blokadę. Niewyjaśniona lub nieoczekiwana utrata masy ciała może być również ogólnie sygnałem ostrzegawczym raka.

Pierwszym pytaniem, jakie pacjent powinien zadać lekarzowi po postawieniu diagnozy, jest etap jego choroba. Zwykle wiąże się to z omówieniem zajęcia raka okrężnicy, okolicznych węzłów chłonnych i innych narządów w klatce piersiowej lub jamie brzusznej.

W zależności od tego, co zostanie znalezione na wstępnych skanach CT, lekarz pacjenta może skierować odpowiednie skierowania do chirurga jelita grubego i ewentualnie onkologa GI.

Jeśli w rodzinie pacjenta występowały przypadki raka okrężnicy lub odbytnicy, należy upewnić się, że wykonano odpowiednie badania genetyczne.

Powinni również zapytać, czy przeprowadzono testy na ich konkretnym guzie lub próbce biopsyjnej pod kątem najczęstszych markerów genetycznych raka okrężnicy.

Obecność lub nieobecność tych markerów może często być pomocna w określeniu, które środki chemioterapeutyczne mogą być skuteczne. Ponieważ diagnoza każdego nowotworu może powodować ogromny stres i/lub obciążenie finansowe, powinni zapytać swojego lekarza lub onkologa o programy wsparcia, które mogą istnieć w ich ośrodku onkologicznym, aby pomóc im w przetworzeniu nowej diagnozy.

Czytaj także:  Miód z cynamonem: naturalne lekarstwo na liczne choroby

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są bardzo ważne, ponieważ rakowi okrężnicy i odbytnicy można zapobiegać poprzez usuwanie polipów w jelicie grubym, zanim przekształcą się one w raka. Wczesne nowotwory można również usunąć endoskopowo, zanim staną się inwazyjne.

Ważne jest, aby pacjenci rozpoczynali badania przesiewowe w odpowiednim wieku – 45 dla osób bez wywiadu rodzinnego w kierunku raka okrężnicy i odbytnicy oraz potencjalnie wcześniej, dla osób z silnym wywiadem rodzinnym.

Na podstawie wyników, podczas pierwszej kolonoskopii, Twój gastroenterolog może poinformować Cię, jak często konieczne będą badania kontrolne i jakie są dostępne metody badań kontrolnych.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły