Naturalny Domowy Balsam na Bóle Stawów: te same składniki używane w kremach z apteki

Naturalne metody leczenia różnych dolegliwości zyskują coraz większą popularność wśród ludzi. Dotyczy to również domowych balsamów przeznaczonych do złagodzenia bólu mięśni i stawów.

Bez względu na wiek czy płeć, wiele osób polega na codziennych lekach i maściach przeciwbólowych, aby normalnie funkcjonować.

Jednak istnieje coraz większe obawy dotyczące skutków ubocznych leków na receptę i dostępnych bez recepty leków chemicznych.

W rezultacie coraz więcej osób zwraca się ku naturalnym metodą leczenia, które często są równie skuteczne jak substancje syntetyczne, ale nie wywołują skutków ubocznych.

Wiele z tych naturalnych składników jest już stosowanych w maściach dostępnych w aptekach. Zbadajmy jeden taki domowy balsam, który może przynieść ulgę przy bólach stawów.

Jak pieprz cayenne działa na ból mięśni

Głównym składnikiem tego balsamu jest pieprz cayenne. Indianie już ponad 9000 lat temu stosowali pieprz cayenne jako środek na ból.

Ostry i pikantny smak pieprzu cayenne wynika głównie z substancji znanej jako kapsaicyna, która pomaga łagodzić ból.

Kapsaicyna zmniejsza ilość substancji P, chemicznego związku przenoszącego sygnały bólu do mózgu.

Gdy substancja P jest mniej dostępna, sygnały bólu nie docierają już do mózgu, co powoduje ulgę.

Kapsaicyna jest często polecana w przypadku następujących schorzeń:

 • Ból stawów: Badania wskazują, że kapsaicyna pomaga złagodzić bóle związane z osteoartretyzmem i reumatoidalnym zapaleniem stawów, a także bóle stawów lub mięśni spowodowane fibromialgią lub innymi przyczynami.
 • Półpasiec: Według dostępnych badań kapsaicyna może łagodzić ból nerwowy występujący przy półpaścu i innych bolesnych chorobach skórnych (neuralgia pourazowa).
 • Stany pooperacyjne: Kapsaicyna redukuje ból po operacji, jak wykazują badania, na przykład po mastektomii lub amputacji.
 • Neuropatia: Badania wskazują, że kapsaicyna pomaga w bólu spowodowanym uszkodzeniem nerwów w stopach lub nogach związanych z cukrzycą, tzw. neuropatią cukrzycową. Wydaje się jednak, że kapsaicyna nie działa na neuropatię obwodową związaną z HIV.
 • Ból dolnej części pleców: Kilka badań sugeruje, że krem z kapsaicyną może zmniejszyć ból dolnej części pleców.
Sprawdź to ➡ ➡  Pij tą herbatę, a pozbędziesz się flegmy z płuc i ukoisz objawy astmy

Dodatkowe lecznicze składniki balsamu

Ten domowy balsam zawiera kilka innych składników, które pomagają złagodzić zmęczone i bolesne mięśnie, a niektóre z nich mają również działanie lecznicze na bóle stawów. Jeśli jesteś w stanie zdobyć je w organicznej jakości, to idealne. Oto główne składniki:

 1. Olej kokosowy: Olej kokosowy doskonale odżywia skórę. Ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest idealną bazą do tworzenia balsamu. Badania wskazują również, że olej kokosowy ma własne działanie przeciwzapalne i łagodzące ból.
 2. Masło kakaowe: Masło kakaowe również odżywia skórę i łatwo się wchłania. Podobnie jak czekolada, zawiera wysoki poziom przeciwutleniaczy.
 3. Imbir: Imbir jest używany w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej od wieków. Ma naturalne działanie przeciwzapalne i rozgrzewające. Kiedy jest stosowany na mięśnie, pomaga pobudzić krążenie krwi. Dzięki temu do mięśni dociera świeża krew, która zawiera nowe komórki odpornościowe.
 4. Kurkuma: Kurkuma ma podobne działanie jak imbir. Jest przyprawą o długiej historii stosowania w naturalnej medycynie. Kurkuma pomaga zmniejszyć opuchliznę i złagodzić stany zapalne w organizmie.
 5. Eteryczny olejek miętowy: Eteryczny olejek miętowy zawiera mentol, który jest bardzo skuteczny w przypadku bólu mięśni. Redukuje ból i rozluźnia mięśnie. Chłodzące działanie olejku miętowego przynosi ulgę podobną do działania lodu.
Sprawdź to ➡ ➡  Pokarmy, które pomogą Ci kontrolować ciśnienie krwi

Jak przygotować domowy balsam

Składniki:

 • 1/4 szklanki oleju kokosowego
 • 1/4 szklanki organicznego masła kakaowego (użyj dodatkowego oleju kokosowego, jeśli nie jest dostępne)
 • 1/4 szklanki startego wosku pszczelego (ułatwi rozpuszczanie)
 • 2 łyżeczki pieprzu cayenne
 • 1 łyżeczka kurkumy
 • 1 łyżeczka proszku imbirowego
 • 10 kropli eterycznego olejku miętowego

Instrukcje:

 1. W szklanym pojemniku wymieszaj olej kokosowy, masło kakaowe i starty wosk pszczeli. Umieść pojemnik w garnku, aby utworzyć kąpiel wodną.
 2. Mieszaj ciągle, aż wszystkie składniki całkowicie się rozpuszczą.
 3. Dodaj pieprz cayenne, kurkumę i proszek imbirowy, i kontynuuj mieszanie przez około minutę.
 4. Zdejmij garnek z ognia i dodaj eteryczny olejek miętowy.
 5. Wlej mieszankę do szklanego pojemnika i pozostaw do ostygnięcia przed zamknięciem wieczkiem.

Przechowywanie: Ze względu na brak konserwantów, najlepiej przechowywać balsam w lodówce i zużyć go w ciągu 2 miesięcy.

Podsumowanie

Ból stawów i mięśni może być uciążliwy i dotykać osób niezależnie od wieku czy płci. Podczas gdy wielu sięga po konwencjonalne leki, obawy dotyczące skutków ubocznych skłoniły coraz więcej osób do zainteresowania się naturalnymi metodami leczenia.

Ten domowy balsam oferuje alternatywne rozwiązanie, wykorzystując moc składników często stosowanych w aptecznych maściach.

Kluczowym składnikiem, pieprzem cayenne z aktywnym związkiem – kapsaicyną, można złagodzić różne rodzaje bólu, w tym ból stawów, półpaśca i dolegliwości pooperacyjnych.

Oprócz pieprzu cayenne, balsam zawiera inne korzystne składniki, takie jak olej kokosowy, masło kakaowe, imbir, kurkuma i eteryczny olejek miętowy, które dodatkowo wzmacniają jego właściwości przeciwbólowe.


ZOBACZ TAKŻE