Naukowcy doradzają 8 sposobów na uwolnienie zablokowanego stresu i napięcia z organizmu

Wszyscy znamy objawy normalnego i przewlekłego stresu: sztywne ramiona, ból w dolnej części pleców, bóle stawów, słaby sen, drażliwość, wyższy poziom frustracji, mniejsza kontrola nad emocjami lub zaburzenia oceny.

Czy zauważyłeś, że objawy stresu nie są tylko fizyczne? Wpływają na całą naszą istotę. Stres nosimy w naszych umysłach i ciałach.

Jeśli nie znajdziemy lepszego sposobu na radzenie sobie ze stresem i jednoczesne pozbycie się go z organizmu, może on „utknąć” w nas.

Stres nie musi rządzić naszym życiem. Możemy przejąć rząd. Naukowcy wyjaśniają, jak uwolnić stres, który zalega w organizmie.

Fatalne fakty na temat stresu

Stres jest jednym z największych zabójców ludzkości. Jest to czynnik przyczyniający się do sześciu najczęstszych przyczyn zgonów: chorób serca, nowotworów, chorób płuc, marskości wątroby i samobójstw.

Kiedy pozwalamy na narastanie stresu, kontroluje on każdą naszą decyzję. Możemy jeść mniej, palić, pić, brać narkotyki, zapominać o ćwiczeniach, źle spać, pracować za dużo i lista jest długa.

Rozważmy fakty opublikowane w grudniu 2017 roku przez WebMD w artykule na temat zarządzania stresem:

  • w wyniku stresu 43% wszystkich dorosłych cierpi na jakąś chorobę somatyczną
  • 75–90% wszystkich wizyt lekarskich dotyczy objawów związanych ze stresem
  • wykazano, że stres jest przyczyną różnych problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi , problemy z sercem, cukrzyca, astma, depresja, stany lękowe i inne
  • Stres przenosi się do pracy i może stworzyć niebezpieczne środowisko pracy. Według Administracji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy amerykański przemysł pracy wydaje rocznie 300 miliardów dolarów na stres
  • Stały i nieleczony stres może być przyczyną 50 procent lub więcej chorób emocjonalnych występujących w ciągu życia.

Biorąc to wszystko pod uwagę, faktem pozostaje, że stres jest częścią życia. Co możemy z tym zrobić? Możemy nauczyć się lepiej radzić sobie z sytuacjami wywołującymi stres.

Możemy temu zapobiec, mówiąc „NIE” nadmiernej liczbie zadań. I w końcu możemy nauczyć się je uwalniać, aby zapobiec ich gromadzeniu się w naszych ciałach i umysłach.

Stres kontra stres chroniczny

Według Medline Plus w artykule na temat stresu istnieją 3 różne rodzaje stresu:

1. Codzienny lub rutynowy stres związany z naszym codziennym życiem, np. pójściem do pracy, gotowaniem obiadu, kładzeniem dzieci do łóżka itp.

2. Nagły, dramatyczny, negatywny stres. Oznacza to rozwód, utratę pracy, poważne obrażenia lub długoterminową chorobę.

3. Stres traumatyczny to rodzaj stresu wywołanego przestępstwem, takim jak napad, włamanie, porwanie itp. Inne przykłady obejmują poważny wypadek, uraz lub nagłą chorobę oraz jakąkolwiek katastrofę mającą miejsce w przyrodzie.

Chroniczny stres

Nasz codzienny, a nawet nagły stres jest zwykle możliwy do opanowania i opanowania. Wymaga to jednak wiedzy, jak radzić sobie ze stresem, gdy się pojawia, i jak go rozładować, gdy staje się zbyt duży.

Co się dzieje, gdy wydaje się to nieubłagane – gdy wydaje się, że nie ma końca, lub gdy brakuje Ci umiejętności lub wiedzy, aby sobie z tym poradzić i masz minimalne wsparcie? Staje się chronicznym stresem.

Naukowcy udowodnili, że to chroniczny i traumatyczny stres powoduje największe szkody fizyczne i psychiczne. Stres chroniczny to wszechobecny, długotrwały poziom stresu, który powoduje, że ludzie są w stanie ciągłej czujności.

Hormony w organizmie nieustannie zalewają nasz system, ponieważ uważają, że znajdujemy się w niebezpiecznej sytuacji, w której grozi nam konieczność walki lub ucieczki.

Hormony te następnie reagują z innymi systemami i mózgiem, tworząc reakcję łańcuchową i śmiertelny cykl.

Stres i nasz organizm

Fakt, że to, jak i o czym myślimy, wpływa na resztę naszego ciała, staje się coraz bardziej akceptowane i rozumiane. Trochę trudno to zignorować, bo żyjemy tym na co dzień. Kiedy masz smutny dzień, poruszasz się wolniej, trudniej się skupić, a Twoje ciało wydaje się cięższe i mniej skoordynowane.

Sprawdź to ➡ ➡  1 szklanka tego soku jest jak eliksir dla Twojego ciała!

Zupełnie odwrotnie jest w przypadku szczęśliwego dnia. Wtedy masz sprężysty krok, masz więcej energii, myślisz szybciej i jaśniej.

To nie tylko przypadek. To, jak się czujemy, jest bezpośrednio powiązane z tym, jak funkcjonuje i reaguje nasze ciało. Tak to było zamierzone.

Artykuł opublikowany przez  Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opisuje wpływ stresu na nasze ciała i dosłownie wszystkie nasze systemy:

1. Skutki stresu na układ mięśniowo-szkieletowy

Układ mięśniowo-szkieletowy jest prawdopodobnie tym, który znamy najlepiej. Znajoma sztywność ramion, mierzona szyja, mocne, ściskające napięcie w dolnej części pleców.

Kiedy dotyka nas przewlekle, może prowadzić do migreny, bólów głowy lub powolnego gojenia się urazów, szczególnie jeśli bardzo negatywnie oceniasz uraz lub potencjał wyzdrowienia.

2. Układ oddechowy (oddychający).

Być może doświadczyłeś lub byłeś świadkiem szybkiego oddychania z powodu ataku paniki, silnego niepokoju emocjonalnego lub niepokoju.

Kiedy organizm jest wyjątkowo zestresowany, przyspiesza oddech, aby dostarczyć mięśniom więcej krwi i tlenu. Przeciętnemu człowiekowi nie zajmuje to dużo czasu i możemy szybko wrócić do zdrowia.

Jednak u osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub astmę może to powodować problemy z oddychaniem i konieczność stosowania szybko działającego inhalatora w celu uspokojenia oddechu.

Dodatkowo, jak wspomniano wcześniej, jeśli ktoś odczuwa duży niepokój, może on szybko przerodzić się w atak paniki i hiperwentylację, co może skutkować śmiercią, jeśli szybko nie zostaną podjęte środki ostrożności.

3. Wpływ na nasze serce i układ krwionośny

Najlepszym sposobem, aby zrozumieć, jak wpływa to na nasze serce i naczynia krwionośne, jest wiedza, co dzieje się w naszym organizmie, gdy następuje nieoczekiwane wydarzenie. Może to oznaczać utknięcie w korku i konieczność gwałtownego hamowania lub zobaczenie, jak Twoje dziecko wpada do basenu.

W takich okolicznościach nasze tętno gwałtownie wzrasta, a serce musi mocniej się kurczyć. Dzieje się tak na skutek wydzielania hormonów stresu – adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu.

Jednocześnie nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, umożliwiając przepompowanie większej ilości krwi do mięśni i z powrotem do serca. To z kolei podnosi nasze ciśnienie krwi. Ta reakcja organizmu nazywana jest reakcją „walcz lub uciekaj”.

A teraz wyobraź sobie, że Twoje ciało przechodzi ten proces niemal codziennie, co miałoby miejsce, gdybyś był pod wpływem chronicznego stresu. Może to powodować zapalenie tętnic wieńcowych i potencjalnie podnosić poziom cholesterolu. Obydwa czynniki są związane z rozwojem nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu i zawałów serca.

U kobiet w okresie przedmenopauzalnym dodatkowy estrogen może pomóc w radzeniu sobie ze stresem, zmniejszając w ten sposób jego skutki. U kobiet po menopauzie ochronny estrogen nie jest już obecny, co zwiększa ryzyko chorób serca wywołanych stresem.

4. Układ żołądkowo-jelitowy

Twój układ żołądkowo-jelitowy składa się z przełyku, żołądka i jelit. Tutaj stres objawia się twoją reakcją na niego. Kiedy zaczynamy odczuwać stres, nasz apetyt się zmienia.

Możemy się przejadać lub stracić apetyt. Oczywiście, gdy jemy później, zwykle jemy potrawy, których przygotowanie wymaga najmniejszego wysiłku, które koją emocjonalnie i dają nam szybką energię do funkcjonowania.

Są to przede wszystkim dania typu fast food lub restauracyjne, żywność przetworzona, bogata w tłuszcze, węglowodany i cukier. Możesz także zacząć palić lub palić i pić więcej, co może prowadzić do refluksu żołądkowego.

Choroba refluksowa przełyku (GERD) może podrażniać błonę śluzową przełyku, powodując skurcze lub zamknięcie gardła po zjedzeniu niektórych pokarmów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu stres nie zwiększa wydzielania kwasu żołądkowego. Kiedy nie jesz wystarczająco dużo, zmienia się działanie przełyku, a zastawka zapobiegająca cofaniu się kwasu z żołądka może nie zamykać się prawidłowo.

Sprawdź to ➡ ➡  Najlepsza pozycja do spania, aby uniknąć bólu pleców. A jaka jest najgorsza?

Kiedy żołądek jest dotknięty, możesz zacząć odczuwać wzdęcia, skurcze żołądka, nudności, a nawet wymioty. Kiedy zaczniesz mieć drażliwe jelita, odczujesz więcej wzdęć, zaparć lub biegunki, skurczów okrężnicy, gazów i  stanów zapalnych .

5. Centralny układ nerwowy

Układ nerwowy reguluje reakcję całego organizmu na bodźce. W związku z chronicznym stresem nieustannie instruuje organizm, aby był w stanie najwyższej gotowości, aby stawić czoła każdemu dostrzeżonemu zagrożeniu.

Prowadzi to do tego, że Twój oddech stale przyspiesza, serce bije szybko, mięśnie są napięte, a wszystkie zmysły wyostrzone. Po pewnym czasie niesamowicie wyczerpuje organizm.

6. Stres wpływa na naszą reprodukcję

Może to mieć również wpływ na układ rozrodczy, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Móc:

  • zmniejszyć ochotę na stosunek intymny
  • zmniejszyć liczbę zdrowych plemników lub ich normalną produkcję
  • zmniejszyć możliwość zajścia w ciążę
  • zwiększyć depresję u młodych matek
  • i zwiększają siłę objawów u kobiet w okresie przedmenopauzalnym i menopauzalnym

Jak uwolnić stres z organizmu

Świetnym narzędziem do podjęcia kroków w celu odstresowania organizmu jest świadomość poziomu stresu i jego wpływu na organizm. Dopóki go nie rozpoznasz i nie przejmiesz kontroli, nie możesz podjąć kroków, aby go wyeliminować, ani nawet pomyśleć o krokach, aby go ominąć.

Warto wiedzieć, że pozbycie się stresu nie musi być długotrwałym procesem. Oto kilka metod, które nie zajmują dużo czasu:

1. Usiądź w samochodzie, w toalecie, w budce dla psa. Nie ma znaczenia gdzie. Albo wycofaj się gdzieś na minutę, albo wyłącz się psychicznie. Może to dosłownie trwać minutę lub dłużej. Oddychaj głęboko i w sposób kontrolowany. Wdech nosem, wydech ustami. Trzy głębokie oddechy mogą zdziałać cuda, uspokajając tętno, relaksując ciało i wyciszając umysł.

2. Czy coś naprawdę Cię zdenerwowało w pracy lub w domu? Wstań, zamknij oczy, weź wdech i rozciągnij się tak wysoko, jak tylko możesz. Powtórz to kilka razy. Jeśli możesz i masz na to ochotę, możesz także dotknąć palców u nóg.

3. Wdychaj przyjemny aromat. Noś ze sobą kojące olejki eteryczne. Wolę lawendę, cytrynę lub drzewo sandałowe. Możesz nawet kupić naszyjnik z kilkoma kroplami. Poświęć chwilę na wdychanie tego zapachu.

4. Nie musi być intensywny ani długi. Wystarczy 15 minut stretchingu, jogi, kickboxingu, biegania na bieżni lub w miejscu, skakanka. Wszystko, co pobudza Cię do ruchu i pozwala organizmowi wykorzystać część tych dodatkowych hormonów, jest korzystne.

5. Metoda z trzema wdechami i wydechami została już wspomniana powyżej. Spróbuj zwiększyć liczbę 3 oddechów do 10 minut spokojnego siedzenia i oddychania. Jeśli chcesz odizolować się od hałasu otoczenia, użyj zatyczek do uszu.

6. Magazynujemy stres w mięśniach i stawach. Masaż może pomóc uwolnić się od tłumionego stresu.

7. Uśmiechaj się lub śmiej. Wiem, że gdybyś miał teraz w życiu coś fajnego, nie byłbyś tak zestresowany, prawda? Jeśli chcesz, obejrzyj komedię, zadzwoń do śmiesznej dziewczyny lub chłopaka, przeczytaj mema na Facebooku lub komiks. Już samo śmiech, czy nawet po prostu uśmiech, niemal natychmiast złagodzi stres w umyśle i ciele.

8. Skontaktuj się z kimś. Zadzwoń do przyjaciela, członka rodziny, porozmawiaj ze swoim psem lub porozmawiaj ze specjalistą. Czasami samo wyrzucenie emocji z głowy może pomóc Ci spojrzeć na wszystko inaczej. Krzycz, krzycz, krzycz lub mów. Po prostu to tam wyciągnij.

Ostatnie przemyślenia na temat znaczenia odstresowania się

Niezwykle ważna jest nauka nie tylko radzenia sobie ze stresem dnia codziennego, ale także rozpoznawania go, gdy kumuluje się w organizmie i staje się nie do zniesienia.

Naukowcy udowodnili, że stres ten nosimy w organizmie, a gdy staje się on chroniczny, atakuje każdą komórkę organizmu. Dla jakości swojego życia bardzo ważne jest nauczenie się uwalniania nagromadzonego stresu.


ZOBACZ TAKŻE