Objawy raka okrężnicy: Im szybciej podejmiesz działania, tym większa szansa na wyzdrowienie

Wzrasta liczba przypadków raka jelita grubego w związku z niezdrowym stylem życia.

Rak jelita grubego nie jest łatwy do wykrycia we wczesnym stadium, ale jest możliwy. Aby to zrobić, musisz najpierw wiedzieć jakich objawów szukać.

Im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym szybciej Twoja choroba zostanie wykryta i Twoje szanse na wyzdrowienie znacznie wzrosną.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Są to główne objawy, które w raku jelita grubego pojawiają się jako pierwsze.

Niedokrwistość

Pierwszym objawem, który może nie być od razu widoczny na pierwszy rzut oka, jest anemia. Niedokrwistość jest wynikiem krwawienia (nawet niewielkiego) z guza. Anemii towarzyszą inne objawy, takie jak bladość skóry i błon śluzowych, osłabienie i ciągłe zmęczenie.

Krew w stolcu

Krwawienie z guza wiąże się z krwawymi stolcami. Na początku nie występuje masywne krwawienie, więc wykrycie niewielkiej ilości krwi w kale jest jedynie testem diagnostycznym na utajone krwawienie.

Bardziej zaawansowany stan można rozpoznać po ciemnych stolcach lub krwawej biegunce.

Śluz w stolcu, biegunka, zaparcia

W takim przypadku jakakolwiek zmiana konsystencji stolca jest sygnałem ostrzegawczym, że należy zgłosić się do lekarza. Nagła zmiana stolca może oznaczać biegunkę lub zaparcie.

Sprawdź to ➡ ➡  Owsiki u dzieci i dorosłych: objawy, leczenie i środki zaradcze

Jeśli w stolcu oddajesz również śluz, który sprawia, że ​​stolec jest podejrzany i niezwykle śluzowaty, skontaktuj się z lekarzem.

American Cancer Society podkreśla na swojej stronie internetowej, że zmiany w konsystencji stolca muszą trwać dłużej niż kilka dni, aby były objawem.

Utrzymująca się przez jeden dzień biegunka nie jest objawem raka okrężnicy, tak samo jak sporadyczne zaparcia.

Towarzyszące objawy dyskomfortu w jamie brzusznej

Nieprzyjemne odczucia w okolicy jelit są często uważane za oznaki ostrzegawcze raka okrężnicy. Głównie ból brzucha lub lekkie uczucie pełności lub wzdęcia.

Jak wspomina również Healthline , należy zaobserwować niezwykłą i znaczną utratę wagi. Jest to ogólnie jeden z objawów ostrzegawczych raka.

Nie panikuj i skonsultuj się z lekarzem

Jeśli zauważyłeś którykolwiek z powyższych objawów, nie panikuj. Na podstawie prawidłowej diagnozy lekarza, który potwierdzi lub odrzuci Twoje obawy.

Należy pamiętać, że rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych rodzajów nowotworów.


ZOBACZ TAKŻE