Ostrożnie z napojami energetycznymi: Nie bez powodu mówi się, że mogą zniszczyć serce

Energetyczne napoje to często wybierany napój, zwłaszcza przez studentów przed egzaminami. Jednak coraz więcej dorosłych również sięga po nie regularnie. Warto jednak zastanowić się nad ich wpływem na zdrowie, gdyż od dawna wiadomo, że mogą szkodzić.

Jeśli i Ty jesteś jednym z tych, którzy sięgają po energetyczne napoje, aby zwiększyć swoją produktywność, być może powinieneś się zastanowić. Energetyczne napoje mogą pomóc w pokonaniu zmęczenia i dzięki zawartości cukru ożywić mózg, ale jak twierdzi dietetyk Keith Pearson, ich negatywny wpływ na zdrowie jest znacznie większy. Najbardziej narażonym na szkody organem jest serce, jedno z najważniejszych w organizmie.

Badania Nie Kłamią

Według naukowego badania z 2009 roku, energetyczne napoje wpływają na samą elektryczną aktywność serca, co ma również wpływ na częstotliwość rytmu serca. Ponadto podnoszą ciśnienie krwi. Te czynniki prowadzą do zwiększonej aktywności serca, co może prowadzić do jego zużycia, a w połączeniu z wysokim ciśnieniem krwi może prowadzić nawet do zawału serca.

Małe badanie opublikowane w Journal of the American Heart Association potwierdziło, że wypicie 1000 ml energetycznego napoju w krótkim czasie drastycznie podnosi ciśnienie krwi i ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rytmie serca. Chociaż zaburzenia rytmu serca po spożyciu energetycznego napoju są tylko tymczasowe, każda zmiana rytmu serca może być zagrożeniem życia. Badanie przeprowadzono na zdrowych młodych osobach, bez łączenia energetycznych napojów z innymi niebezpiecznymi substancjami.

Sprawdź to ➡ ➡  Ospa wietrzna u dorosłych i u dzieci - objawy, przyczyny i leczenie

Wnioski

Energetyczne napoje są łatwo dostępne i są spożywane przez wiele osób, głównie dorosłych, ale także przez młodsze grupy wiekowe, w tym studentów. Wspomniane badania skupiały się na krótkotrwałych skutkach, podczas gdy długotrwałe skutki są znacznie subtelniejsze i prowadzą do stopniowego uszkadzania serca. Co więcej, połączenie energetycznego napoju z alkoholem lub innymi substancjami może stworzyć naprawdę niebezpieczny koktajl dla zdrowia.

Edukacja Dla Młodszych Konsumentów

Rodzice powinni być świadomi tego, co piją ich nieletni dzieci, ile i jak często. Osoby starsze, które już są odpowiedzialne za siebie same, powinny być poinformowane o negatywnym wpływie energetycznych napojów na zdrowie i o tym, że powinny je spożywać ostrożnie. Warto również zwiększyć świadomość na temat pokarmów, które pomagają zwalczyć zmęczenie i dostarczyć energii.

Dla naszego zdrowia i dobrobytu warto zastanowić się nad tym, czy naprawdę potrzebujemy energetycznych napojów, czy może istnieją zdrowsze sposoby na zwiększenie naszej energii i wydajności. Pamiętajmy, że nasze serce zasługuje na odpowiednią opiekę, a wybory żywieniowe mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.


ZOBACZ TAKŻE