HomeZdrowiePierwsza pomoc na żylaki:...

Pierwsza pomoc na żylaki: ta prosta mikstura Ci pomoże

Żylaki nie są groźne, jednak lepiej sobie z nimi poradzić na wczesnym etapie, zanim spowodują większe problemy estetyczne. Ta prosta, sprawdzona od lat maść Ci pomoże.

Żylaki to powiększone, skręcone żyły, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują w nogach. Nie są to poważne choroby, jednak mogą być nieprzyjemne i prowadzić do poważniejszych problemów.

A ponieważ są bardzo zauważalne, mogą sprawić, że ludzie poczują się nieswojo lub zawstydzeni. Dlatego dobrze jest jak najszybciej zacząć je rozwiązywać.

Jak i dlaczego powstają żylaki

Żylaki powstają na skutek podwyższonego ciśnienia krwi w żyłach, zwykle tych powierzchownych. Krew przemieszcza się w kierunku serca poprzez jednokierunkowe zastawki w żyłach.

Jeśli zastawki te zostaną osłabione lub uszkodzone, w żyłach może gromadzić się krew . I to właśnie powoduje ich wzrost.

Do uszkodzeń może dojść na przykład na skutek długotrwałego siedzenia lub stania, kiedy w żyłach nóg gromadzi się krew i wzrasta ciśnienie w żyłach. 

Żylaki mogą występować częściej w niektórych rodzinach, więc dziedziczność odgrywa rolę. Ale nie chodzi tylko o geny.

Najczęściej winne jest wspomniane już zwiększone ciśnienie w żyłach. Czynniki, które mogą zwiększać ciśnienie, obejmują na przykład:

  • nadwaga lub otyłość
  • starszeństwo
  • bezczynność
  • uraz nogi
  • ciąża
  • palenie
  • leczenie hormonalne lub antykoncepcja

Żylaki i zakrzepica żył głębokich

Żylaki same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak przy ciężkich żylakach istnieje niewielkie prawdopodobieństwo powstania zakrzepów w żyłach głębokich, czyli zakrzepicy żył głębokich.

Sprawdź to ➡ ➡  Skuteczne, naturalne leki, które pomogą Ci pokonać alergie

Objawy zakrzepów krwi obejmują ból, obrzęk i zaczerwienienie nogi. Zakrzepy krwi mogą również wystąpić w ramionach lub innych częściach ciała. Jeśli wystąpią takie objawy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Leczenie żylaków

Leczenie zawsze zależy od konkretnego przypadku, ogólnego stanu zdrowia oraz rozległości i nasilenia żylaków.

Lekarz może zatem zalecić uniesienie nóg, czyli unoszenie nóg powyżej poziomu serca 3–4 razy dziennie, każdorazowo na około 15 minut, pończochy uciskowe, skleroterapię, ablację, mikroflebektomię lub chirurgiczne usunięcie żylaków.

Pomocne są również różne maści lub kremy. Najczęściej polecana jest maść nagietkowa.

Nagietek działa jak balsam na żyły

Nagietek ma zdolność oczyszczania naczyń krwionośnych, rozluźniania ich i obniżania poziomu cholesterolu, szczególnie w połączeniu z mniszkiem, głogiem czy koprem włoskim.

Ostatnie badania wykazały, że nagietek obniża ciśnienie krwi i ma łagodne działanie uspokajające, ponieważ rozluźnia naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi, dlatego zaleca się go również w przypadku dusznicy bolesnej.

Polecany jest także na rany, szczególnie ropne. Goi rozciągnięte ścięgna i łagodzi bóle reumatyczne.

Zawiera ważne substancje, takie jak olejki eteryczne i karotenoidy. Inne jego pozytywne skutki to: 

  • wsparcie układu odpornościowego
  • detoksykacja organizmu
  • profilaktyka nowotworów
  • wsparcie trawienia
  • profilaktyka chorób układu krążenia
  • normalizacja ciśnienia krwi
  • wsparcie nerek i dróg moczowych
  • profilaktyka cukrzycy
  • działanie antyseptyczne, antybakteryjne i dezynfekujące
  • wsparcie wątroby
  • pozytywnie wpływa na jakość snu i układ nerwowy
  • leczenie bólów stawów i mięśni
Sprawdź to ➡ ➡  Uważaj na popularne produkty, przyczyniają się do siwienia włosów

Z nagietka z łatwością zrobisz w domu olejek, maść i herbatę

Nagietek jest bardzo łatwy w uprawie, jeśli nie masz takiej możliwości, możesz go również kupić.

Do przygotowania olejku lub kremu lepszy jest świeży nagietek, do herbaty, która służy do oczyszczania organizmu, można ją oczywiście wysuszyć.

Olejek z nagietka

Zerwij 50 kwiatów nagietka, umyj je dobrze wodą i osusz, włóż do dużego słoja i zalej 1 litrem oliwy z oliwek tak, aby wszystkie kwiaty były zanurzone w oliwie, zamknij słój i pozostaw na słońcu na 4 do 5 tygodni.

Następnie możesz odcedzić olej. Stosowany jest głównie do leczenia oparzeń, łagodzenia żylaków i regeneracji skóry po oparzeniach słonecznych.

Maść nagietkowa

Na małym ogniu podgrzej pół kilograma smalcu. Gdy całkowicie się rozpuści, dodaj dwie garści świeżych kwiatów nagietka i garść suszonych zielonych strąków kolczastego kasztanowca.

Pozostawić do spieniania, zdjąć z ognia i mieszać przez 5 minut. Przykryć i odstawić w chłodne miejsce na 24 godziny.

Następnie powoli podgrzewać, ciągle mieszając, aż do całkowitego rozpuszczenia. Przecedź przez sterylną szmatkę i przelej do czystego, suchego pojemnika.

Przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. Maść nakładać na żyły codziennie wieczorem, nie masować, wystarczy rozprowadzić od dołu do góry.

Maść nagietkowa pomoże nie tylko przy żylakach, ale także przy drobnych urazach skóry, drobnych oparzeniach i ropnych ranach.


ZOBACZ TAKŻE