Cysty i mięśniaki to dolegliwości, które zazwyczaj dotykają kobiety w średnim wieku. Choć same w sobie nie są niebezpieczne, w pewnych okolicznościach mogą stanowić zagrożenie nawet dla życia.
Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie sprawę z istnienia cyst lub mięśniaków w swoim ciele, mogą one pojawiać się i zanikać.
W zależności od ich rozmiaru i położenia nie muszą powodować żadnych objawów. W bardziej skrajnych przypadkach mogą wywołać bardzo nieprzyjemne symptomy, zwłaszcza jeśli są duże, pękają lub uciskają okoliczny narząd lub wrażliwą tkankę.
Dlatego warto stawić im czoła, nawet w sposób profilaktyczny.
Czym jest cysta?
Cysta to w rzeczywistości kieszonkowa torebka z tkanki błoniastej, która zazwyczaj jest wypełniona płynem.
Cysty mogą rosnąć niemal wszędzie w organizmie lub pod skórą, istnieje wiele ich rodzajów. Przyczyna ich powstawania nie jest w pełni wyjaśniona, ale genetyka i wiek odgrywają pewną rolę.
Zazwyczaj zaczynają się tworzyć dopiero po 35 roku życia. Większość cyst jest łagodna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka.
Niemniej jednak zależy to od miejsca ich występowania i częstotliwości. Jeśli sprawiają problemy, może być konieczne ich chirurgiczne usunięcie. Zazwyczaj jednak same się wchłaniają.
Czym jest mięśniak?
Mięśniak (znany także jako mięśniak macicy lub leiomyom) to powszechny, łagodny guz, który rośnie w macicy lub jej otoczeniu. Mięśniaki występują w różnych rozmiarach i powodują objawy takie jak bóle brzucha i obfite krwawienia menstruacyjne, chociaż u niektórych osób pozostają bezobjawowe.
Przyczyna powstawania mięśniaków nie jest jasna, ale wśród czynników ryzyka wymienia się występowanie mięśniaków w rodzinie, otyłość i wiek.
Zazwyczaj zaczynają się po trzydziestce, a w wieku 50 lat miała z nimi do czynienia co druga kobieta. Ich występowanie znacząco maleje po menopauzie.
Pozytywne jest ponownie to, że w większości przypadków mięśniak nie stanowi zagrożenia dla życia.
W rzadkich sytuacjach duży mięśniak może jednak spowodować zagrażający życiu utratą krwi lub ucisk innych narządów, i wtedy konieczne jest szybkie działanie.
Naturalna mieszanka przeciwko torbielom
Mieszanka ta jest najczęściej zalecana w przypadku torbieli, zwłaszcza tych na narządach żeńskich i piersiach.
Jest także stosowana w leczeniu pasożytów jelitowych oraz wielu procesów zapalnych w organizmie. Do jej przygotowania będziesz potrzebować:
- 300 g świeżych liści kopru włoskiego
- 300 g prawdziwego naturalnego miodu
Przygotowanie
- Rozbierz koperek na pojedyncze liście i dokładnie umyj.
- Następnie umieść je w mikserze i zblenduj.
- Przełóż masę do szklanego słoika z zakrętką i dodaj miód.
- Dokładnie wymieszaj składniki i przechowuj w lodówce.
- Pozwól mieszaninie odleżeć przez tydzień, w tym czasie kilkakrotnie ją wymieszaj.
- Po 7 dniach mieszanka jest gotowa do użycia.
Należy spożywać ją 3 razy dziennie (rano, w ciągu dnia między posiłkami i wieczorem przed snem) przez kilka tygodni do kilku miesięcy. Torbiele i mięśniaki powinny zniknąć.
Podsumowanie
Walka z torbielami i mięśniakami może być wyzwaniem, ale naturalne metody leczenia, takie jak opisana mieszanka z kopru włoskiego i miodu, mogą przynieść ulgę i skutecznie pomóc w pozbyciu się tych dolegliwości.
Pamiętaj, że każde przypadki mogą się różnić, dlatego przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Profilaktyka oraz zdrowy styl życia także odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia układu rozrodczego. Dbanie o siebie to inwestycja w przyszłość bez problemów związanych z torbielami i mięśniakami.