Pomaga w gojeniu ran i leczeniu infekcji jamy ustnej

W dzisiejszych czasach, gdy nadmierna konsumpcja syntetycznych antybiotyków spowodowała, że większość mikroorganizmów stała się odporna na nie, trzeba szukać mądrzejszych rozwiązań oferowanych przez matkę naturę.

Propolis jest jednym z tych rozwiązań. Choć może wydawać się nowością, to jako lek stosowany jest już od ponad 2000 lat.

Jak przypomina specjalistka ds. żywienia Jerlyn Jones, MS, propolis był ważnym i cennym produktem w medycynie starożytnych Egipcjan, Babilończyków, Arabów, Greków, Rzymian i wielu innych starożytnych narodów.

Lecznicze właściwości propolisu

Za lecznicze właściwości propolisu odpowiadają przede wszystkim flawonoidy, silne przeciwutleniacze, które zwalczają choroby i uszkodzenia w organizmie.

Liczne badania wykazały, że propolis jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, przeciwutleniaczem, antyseptykiem i antybiotykiem, który działa przeciwko większości wirusów, w tym wirusowi grypy.

Jest doskonały w walce z pleśniami i pasożytami. Jego wyjątkowość polega na tym, że bakterie nie rozwijają wobec niego oporności, a także nie wywołuje skutków ubocznych charakterystycznych dla syntetycznych antybiotyków.

Propolis skutecznie pomaga w leczeniu owrzodzeń, oparzeń i ukąszeń owadów. Znany jest także z pobudzania tworzenia nowych komórek i regeneracji uszkodzonych tkanek.

Jest stosowany w leczeniu schorzeń ucha i jamy ustnej, a także przynosi doskonałe efekty w walce z bólami gardła.

Pomaga w przypadku bólu zębów, paradontozy, nieświeżego oddechu, hemoroidów, stanów zapalnych dróg moczowych i zapalenia błony śluzowej żołądka.

Sprawdź to ➡ ➡  Włosy wyrastające z uszu? Nie należy tego lekceważyć, może to być objaw poważnej choroby!

Przygotowanie nalewki propolisowej

Aby przygotować własną nalewkę z propolisu, potrzebujesz alkoholu etylowego o stężeniu maksymalnie 96% (ale nie mniej niż 60%), który można nabyć w aptece.

 1. Umieść propolis w szklanym naczyniu.
 2. Zalej go alkoholem w stosunku 1:2.
 3. Pozostaw tę ciecz na 5-7 dni, trzęsąc nią 3 razy dziennie.
 4. Następnie przecedź nalewkę i przechowuj w chłodnym miejscu.
 5. Dawkowanie wynosi zazwyczaj od 20 do 90 kropli nalewki dziennie, w zależności od rodzaju schorzenia. Najlepiej spożywać ją między posiłkami, z pół łyżeczki miodu, ciepłą wodą lub herbatą.

Przygotowanie maści propolisowej

Z propolisowej nalewki można łatwo przygotować także maść. W kąpieli wodnej podgrzej 100 g wazeliny do około 50°C, aż stanie się płynna.

Następnie wymieszaj z nią 20 g propolisowej nalewki. Pozwól trochę ostygnąć i przelej do odpowiedniego pojemnika.

Jak stosować nalewkę i maść propolisową

Nalewkę propolisową można stosować w wielu sytuacjach. Oto niektóre z zastosowań:

 • Ból żołądka: Przy bólach żołądka, zażywaj 20-30 kropli rozcieńczonej nalewki propolisowej (rozdzielonej w proporcji 1 do 3) trzy razy dziennie przed posiłkami.
 • Modzele na stopach: Na dotknięte miejsca nałóż grubą warstwę propolisowej maści i pozostaw na noc.
 • Krwawienie: Krwawienie z ran ciętych można szybko zatrzymać wilgotnym wacikiem namoczonym w propolisie.
 • Choroby skóry wywołane pleśnią: Kilka razy dziennie aplikuj propolisowy krem, maść lub krople na dotknięte miejsca.
 • Oparzenia: Nałóż propolisową maść na gazę, a następnie przyłóż na oparzone miejsce.
 • Łuszczyca: Zażywaj 15 kropli propolisu trzy razy dziennie i jednocześnie stosuj propolisowy krem lub maść.
 • Hemoroidy: Stosuj propolisową maść miejscowo i krople doustnie.
 • Problemy z oddychaniem: Parz sobie herbatę rumiankową lub tymiankową. Do kubka gorącej herbaty dodaj 10 kropli nalewki propolisowej. Przykryj głowę ręcznikiem i inhaluj przez pięć minut kilka razy dziennie.
 • Trądzik, owrzodzenia, dermatitis, egzemy: Dotknięte miejsca smaruj propolisowym kremem lub nalewką propolisową kilka razy dziennie.
 • Paradontoza: Aplikuj nalewkę propolisową na zaczerwienione miejsca 3 razy dziennie. Starannie umyj wcześniej zęby.
Sprawdź to ➡ ➡  Dodaj sól do cytryn i umieść je koło łóżka, wyniki są niesamowite!

Podsumowanie

Propolis to niesamowite narzędzie, które natura oferuje w walce z wieloma dolegliwościami. Jego lecznicze właściwości są dobrze udokumentowane i wykorzystywane od wieków.

Dzięki propolisowi możemy znaleźć naturalne rozwiązanie na wiele problemów zdrowotnych, zamiast sięgać po syntetyczne antybiotyki. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem leczenia propolisem zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie dawkowanie i zapobiec ewentualnym reakcjom alergicznym.

Przy zachowaniu ostrożności, propolis może być cennym wsparciem w dbaniu o zdrowie.

Pamiętaj, że to tylko ogólne informacje na temat propolisu, i zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym specjalistą w przypadku konkretnych problemów zdrowotnych.


ZOBACZ TAKŻE